Hormonální změny, které nastávají po porodu, bývají spouštěčem stavů, které si mnohé novopečené maminky ani ve snu nepředstavovaly. Místo radosti z vytouženého miminka přichází úzkost, smutek, přecitlivělost či podráždění. Angličtina má na toto období pojmenování baby blues.
Poporodní baby blues postihuje přibližně 75 % rodiček. Zažila ho i Zuzana, která se na první vytoužené miminko velmi těšila. Přestavovala si samu sebe na procházce s kočárkem v záplavě podzimního slunce, místo toho přišlo střídání nálad, smutek a vyčerpanost, které vyvrcholily nechutí k jídlu. Do týdne od porodu se u ní dostavil pocit, že je nejhorší matka na světě a že rozhodnutí mít dítě, asi nebylo až takové správné. Tento stav, naštěstí, po dvou týdnech zmizel.
![Baby blues po porodu](https://najrodic.cz/wp-content/uploads/2016/11/baby-blues.jpg)
Slyšeli jste už o psychogynekologii?
Baby blues se obvykle objevuje v prvním týdnu po porodu a spontánně do pár dní odezní. Do dvou týdnů by měl tento stav zcela vymizet. U 5 až 20 % žen však baby blues přerůstá do poporodní deprese. Psychické problémy v šestinedělí byly dlouho něčím, o čem se mlčelo. Porodníci se od nich distancovali. Dnes však známe i tzv. psychogynekology, kteří rozumí nejen ženskému tělu, ale i ženské duši. Tento obor vznikl v 80. letech v USA.
Příznaky baby blues:
- častý pláč,
- přecitlivělost,
- pocity smutku,
- střídání nálad,
- vyčerpanost,
- nespavost,
- nechutenství,
- pocity, že jste špatná máma.
![Konzultace u psychogynekologa](https://najrodic.cz/wp-content/uploads/2016/11/navsteva-psychogynekologa.jpg)
Když baby blues neodchází
První příznaky poporodní deprese jsou stejné jako u baby blues. Nezmizí však do dvou týdnů, ale mohou trvat i několik měsíců. Pocity beznaděje a zoufalství mohou vygradovat až do myšlenek na sebevraždu. Podle odborníků je proto pro maminky potřebné mluvit o svých pocitech s okolím, ať už s partnerem, rodiči nebo přáteli. Rovněž není žádná ostuda vyhledat lékařskou pomoc. Součástí léčby je i nastolení psychické pohody v domácnosti. Maminka by si měla najít čas na sebe a své zájmy.
Model obětavé matky
„Mnohé v sobě máme zakořeněn ideál supermámy. Je to ta, která vše stíhá. Má vyžehleno, uklizeno, navařeno. Věnuje se půl dne dětem a večer se širokým úsměvem vítá manžela po těžkém dni v práci. Je to jakýsi zastaralý model obětavé matky, která dává na první místo rodinu. Ve většině případů však na úkor sebe. Po určité době se supermáma cítí unavená, vnitřně nespokojená a často ani netuší proč. A důvod je tak prostý. Na cestě uspokojování všech ostatních zapomněla na sebe…“, popsala stereotypy vnímání mateřství máma dvou chlapců Livie, která se věnuje emočnímu koučinku.
![Deprese po porodu](https://najrodic.cz/wp-content/uploads/2016/11/poporodni-deprese.jpg)
Jak bojovat s baby blues a poporodní depresí
Při poporodní depresi je nutné vyhledat odbornou pomoc. Malé krůčky však můžete udělat i sama. Základem je zdravé jídlo, které bude udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Emoce stabilizuje i spánek, pokud se cítíte vyčerpaná, zkuste si zdřímnout alespoň na 10 minut. Nestyďte se přijmout pomoc od druhých, například i při domácích pracích.
Snažte se být často na čerstvém vzduchu, při ježdění s kočárkem si zároveň dopřejete pohyb a sluníčko, což se projeví na hladině serotoninu a vaší náladě. To, že máte dítě, neznamená, že se vás sociální život otočí o 180 stupňů. Potkávejte se s přáteli a povídejte se s nimi o vašich pocitech. Vaši náladu vylepší i krátký únik od denní rutiny, zda bude mít podobu nákupu oblečení nebo horké koupele, je na vás.