Umíte odlišit baby blues od poporodní deprese?

Hormonální změny, které nastávají po porodu, bývají spouštěčem stavů, které si mnohé novopečené maminky ani ve snu nepředstavovaly. Místo radosti z vytouženého miminka přichází úzkost, smutek, přecitlivělost či podráždění. Angličtina má na toto období pojmenování baby blues.

Poporodní baby blues postihuje přibližně 75 % rodiček. Zažila ho i Zuzana, která se na první vytoužené miminko velmi těšila. Přestavovala si samu sebe na procházce s kočárkem v záplavě podzimního slunce, místo toho přišlo střídání nálad, smutek a vyčerpanost, které vyvrcholily nechutí k jídlu. Do týdne od porodu se u ní dostavil pocit, že je nejhorší matka na světě a že rozhodnutí mít dítě, asi nebylo až takové správné. Tento stav, naštěstí, po dvou týdnech zmizel.

Baby blues po porodu
Psychické problémy v šestinedělí byly dlouho něčím, o čem se mlčelo.

Slyšeli jste už o psychogynekologii?

Baby blues se obvykle objevuje v prvním týdnu po porodu a spontánně do pár dní odezní. Do dvou týdnů by měl tento stav zcela vymizet. U 5 až 20 % žen však baby blues přerůstá do poporodní deprese. Psychické problémy v šestinedělí byly dlouho něčím, o čem se mlčelo. Porodníci se od nich distancovali. Dnes však známe i tzv. psychogynekology, kteří rozumí nejen ženskému tělu, ale i ženské duši. Tento obor vznikl v 80. letech v USA.

Příznaky baby blues:

  • častý pláč,
  • přecitlivělost,
  • pocity smutku,
  • střídání nálad,
  • vyčerpanost,
  • nespavost,
  • nechutenství,
  • pocity, že jste špatná máma.
Konzultace u psychogynekologa
Psychogynekologové rozumí nejen ženskému tělu, ale i ženské duši.

Když baby blues neodchází

První příznaky poporodní deprese jsou stejné jako u baby blues. Nezmizí však do dvou týdnů, ale mohou trvat i několik měsíců. Pocity beznaděje a zoufalství mohou vygradovat až do myšlenek na sebevraždu. Podle odborníků je proto pro maminky potřebné mluvit o svých pocitech s okolím, ať už s partnerem, rodiči nebo přáteli. Rovněž není žádná ostuda vyhledat lékařskou pomoc. Součástí léčby je i nastolení psychické pohody v domácnosti. Maminka by si měla najít čas na sebe a své zájmy.

Model obětavé matky

„Mnohé v sobě máme zakořeněn ideál supermámy. Je to ta, která vše stíhá. Má vyžehleno, uklizeno, navařeno. Věnuje se půl dne dětem a večer se širokým úsměvem vítá manžela po těžkém dni v práci. Je to jakýsi zastaralý model obětavé matky, která dává na první místo rodinu. Ve většině případů však na úkor sebe. Po určité době se supermáma cítí unavená, vnitřně nespokojená a často ani netuší proč. A důvod je tak prostý. Na cestě uspokojování všech ostatních zapomněla na sebe…“, popsala stereotypy vnímání mateřství máma dvou chlapců Livie, která se věnuje emočnímu koučinku.

Deprese po porodu
První příznaky poporodní deprese jsou stejné jako u baby blues.

Jak bojovat s baby blues a poporodní depresí

Při poporodní depresi je nutné vyhledat odbornou pomoc. Malé krůčky však můžete udělat i sama. Základem je zdravé jídlo, které bude udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Emoce stabilizuje i spánek, pokud se cítíte vyčerpaná, zkuste si zdřímnout alespoň na 10 minut. Nestyďte se přijmout pomoc od druhých, například i při domácích pracích.

Snažte se být často na čerstvém vzduchu, při ježdění s kočárkem si zároveň dopřejete pohyb a sluníčko, což se projeví na hladině serotoninu a vaší náladě. To, že máte dítě, neznamená, že se vás sociální život otočí o 180 stupňů. Potkávejte se s přáteli a povídejte se s nimi o vašich pocitech. Vaši náladu vylepší i krátký únik od denní rutiny, zda bude mít podobu nákupu oblečení nebo horké koupele, je na vás.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdraví

Bolest bříška u dětí

0
Novinky Zajímavosti

Na dovolenou letecky? Jde to i s dětmi

0
Novinky Zajímavosti

Poslouchat, ne poučovat – jak vést s dětmi plnohodnotný rozhovor

Navigácia

Magazíny