Klidné Vánoce s miminkem? Jde to!

Připravte se na to, že od nynějška budou vaše Vánoce vypadat úplně jinak. Přibyl vám do rodiny nový člověk a ten bude první roky určovat co, kdy a jak. Pokud jste zvyklí stresovat a shánět věci na poslední chvíli, zastavte! Děťátko potřebuje klid, režim, pohodu a spánek na to, aby se vám odvděčilo klidnou a příjemnou štědrovečerní oslavou.

Zívající miminko ve vánočním oblečení
Spokojené a vyspané miminko je zárukou vašich klidných Vánoc.

Vánoce bez stresu

Pokud trávíte Vánoce na horách, u rodičů nebo přátel, máte o starost s přípravou večeře méně. Pokud trávíte svátky sami, plánování je základ. Snažte se rozdělit si úkoly s partnerem tak, aby ani na jednom z vás toho nebylo příliš.

Myslete na to, že Vánoce mají být svátkem klidu, radosti, rozjímání. Dítě vše intenzivně vnímá, a pokud budete vystresovaní vy, bude nespokojené i ono.

Na předvánoční shon s miminkem zapomeňte. Dárky objednejte přes internet nebo jejich koupi svěřte partnerovi. Rozhodně nechoďte s malým dítětem do nákupních center. Není to pro něj vhodné prostředí.

Vánoční pečení si naplánujte o víkendech, kdy se mohou o prcka postarat prarodiče nebo tatínek. A pokud nestíháte, objednejte si chutné cukroví od místní proslulé cukrářky a máte po starosti.

Co připravit na štědrovečerní stůl

Promyslete si, co připravíte svému dítěti na štědrovečerní večeři a raději neexperimentujte. Nezkoušejte mu dát nové příkrmy ani exotické ovoce, které zatím nepapalo. Připravte mu něco, co má rádo a zaručíte si klidné rodinné hodování bez protestů a alergických reakcí.

Malí milovníci kaší se potěší rozmixovanému batátu, brokolici či bramboru. Pomocí formiček na vykrajování perníků můžete z rozmixované kaše vytvořit na talířku batátovou rybičku či brokolicový stromeček.

Pokud kojíte, myslete na to, že to, co sníte vy, bude později papat i vaše miminko. Nejezte těžká jídla, která nafukují. Zkuste se vyhnout kysanému zelí, luštěninám, majonézovým salátům a smaženým jídlům. Odlehčete svůj jídelníček a připravte si pečenou rybu se zeleninovým salátem a trochou brambor. Váš talíř bude pestrý a děťátko nebudou trápit bolesti bříška.

Mikuláš na talíři z banánu a malin
Hravé a zdravé servírování jídla potěší nejen bříško vašeho dítěte.

Vánoční výzdoba

V závislosti na tom, co vaše dítě již dokáže, je třeba zvolit přiměřenou vánoční výzdobu. Pokud máte malé miminko, klidně se pusťte do tradiční výzdoby. Pokud vám ale po bytě leze malý objevitel, který vše chytá a dává do pusy, tak letos raději nechte vaše oblíbené skleněné kouličky odpočívat v krabici a sáhněte po nerozbitných či dřevěných ozdůbkách.

Rozbité vánoční koule
Aby vaše oblíbené vánoční ozdoby neskončily stejně, nechte je letos raději v krabici.

Buďte obezřetní při umisťování živé dekorace – jmelí, vánoční růže (hvězda), cesmíny. Tekutina, která vytéká při poškození listů vánoční růže, může vyvolat alergické reakce, plody jmelí a cesmíny zase obsahují toxiny, které jsou ve větším množství nebezpečné pro člověka.

Vánoční čas je pro nás dospělé častokrát velkým shonem za dokonalostí. Nezapomeňte však, že vaše děťátko nejvíce ocení, pokud si přes Vánoce pořádně odpočinete a věnujete mu svou pozornost, čas a lásku. Šťastné a veselé!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zajímavosti

5 knih o mateřství a rodičovství, které byste měli znát

0
Novinky Zdraví

Sbohem vaničko, přichází kyblík!

0
Novinky Zdraví

Čaj pro zdraví celé rodiny

Navigácia

Magazíny