Matka tvoří synovi noviny

Viděli jste už v trafice noviny pro děti? Přemýšlíte jak zvýšit zájem vašich dětí o dění ve světě a společnosti, kterou jsou obklopeni? Nebo si myslíte, že tento druh informací ještě nepotřebují? Čtěte tento článek dál a možná vás přesvědčíme a sami se pustíte do domácího či komunitního experimentu. Podobně jako s tím začala Indka Nidhi Arora.

Noviny – výchovný poradce při volbě povolání

Nidhi Arora měla dlouholeté zkušenosti s hledáním zaměstnanců pro firmy a stále narazila na stejnou schéma – dva ze tří kandidátů neuspěli na pohovoru, protože nečetli denní tisk. Přestože byly absolventy prestižních škol a zvládli testy, nedokázali reagovat a diskutovat na témata aktuálního společenského dění. Jako klíčovou, vidí právě schopnost porozumět dění ve světě, která mladé lidi následně formuje i při výběru povolání. Tím, že se orientují co je nového v technologiích, kde se ve společnosti objevuje problém, dokáží reagovat na potřeby světa lépe. Později jsou schopni zvolit své směřování, protože díky orientaci v celospolečenském dění si dokáží klást otázky – co je to, co tento svět potřebuje? Existuje nějaká technologie, která může pomoci ochránit životní prostředí? Věděl / a bych něco podobného vytvořit?

Domácí tiskárny novin

Nidhi si uvědomila, že je důležité umožnit dětem přístup ke kvalitním novinám. Pokud děti dokáží vnímat svět, vidět jeho problémy, mít názor, vyrostou z nich skuteční aktivátory změn. Arorovci odebírali každý den 4 druhy novin, ve dvou jazycích, ale ani jedny z nich nebyly vhodné pro 7-8 leté dítě. Když měl její syn 8 let, začala mu hledat denní tisk. Strávila tím celý rok, no neúspěšně. Rozhodla se proto vyrobit doma vzorové 4-stranové noviny. Byl červen 2017. Jakmile se noviny dostaly do oběhu, zamilovali si je i ostatní! Jejich název je „Children’s Post“ a do rodin noviny distribuují e-mailem jako 4-stranovou e-verzi, kterou následně doma rodiče vytisknou na A4 formát a rozdají dětem.

Děti a rodiče žurnalisty

Noviny rozebírají různorodé téma – mezinárodní otázky, životní prostředí, ekonomii, bezpečnost na internetu, ekologii, historii, vzdělávání, technologie, ale i domácí téma – jak být odpovědným občanem Indie. Najdete tam kvízy, poezii, povídky, komiksy a různé kurzy. Specifičnost novin spočívá iv tvorbě obsahu – až 40% je generován dětmi, které se podílejí na spolupráci ilustrátora. Textový obsah připravují rodiče, kterým záleží na jejich dětech. Rodič-editor rozhoduje o obsahu – vybere články z doporučeného obsahu a další tvoří sám. Vytvořený obsah prochází rukama minimálně dalších dvou editorů, kteří kontrolují správnost faktů, gramatiky a zároveň srozumitelnost jazyka, který nesmí narušovat základní pravidla novin.

Čtení novin s dětmi
Podpořte zvědavost dětí pravidelným samostatným čtením.

Papírové lákadlo do dětských rukou

Proč však tištěné noviny mohou být v dnešním technologicky vyspělém světě lepší volbou pro děti? Opět se potvrzuje, že monitory a obrazovky technických hraček nepříznivě působí na mozek dětí. Nidhi, jako mnoho jiných odborníků říká, že papír novin vyšle mnohem méně pobídek mozku než samotná obrazovka a dítě je tak mnohem soustředěnější. Obrazovky vás totiž během čtení stimulují neustále, doslova programují váš mozek hledat další a další podněty každou možnou sekundu. Důležitost „The Children’s Post“ spočívá iv srozumitelně komunikování obsahu, pomáhá dětem porozumět světu, správně porozumět základním konceptem a nejen vychrlit slang. Stanete se i vy editory nových dětských novin?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Vaříme dětem Zdraví

Syrová strava pro děti. Ano nebo ne?

0
Novinky

Klidné Vánoce s miminkem? Jde to!

0
Novinky Zdraví

Když kojení prostě nejde

Navigácia

Magazíny