Jak vybrat vhodnou autosedačku pro dítě

Váš nový přírůstek v rodině potřebuje speciální péči nejen doma, ale i všude na cestách. Ve vašem autě se o jeho bezpečnost stará dětská autosedačka. Jde totiž o jediný účinný ochranný prvek, který vám pomůže děťátko ochránit před hrozbami na cestách. Při koupi autosedačky by neměla být hlavním kritériem cena a fakt, že je součástí povinné výbavy. Pomůžeme vám vybrat tu nejlepší autosedačku pro vaše dítě.

Výběr z množství nabízených značek sedaček do auta může být někdy opravdu obtížný. Jako kdyby nestačilo, že i výběr vhodného kočárku nebo dětské jídelní židle je občas tvrdým oříškem, autosedačka patří k základní výbavě pro děti. Při jejím výběru mějte v první řadě na paměti bezpečnost vašeho děťátka. Odborníci podrobují za vás dětské autosedačky náročným testem již desítky let. Právě výsledky různých zátěžových testů vám mohou pomoci v rozhodování.

Dítě v autosedačce
Autosedačka je součást povinné výbavy auta, ovšem v první řadě je to důležitý bezpečnostní prvek.

Pozor na certifikační známku

Odborníci na základě testování neustále vylepšují autosedačky tak, aby splňovaly ty nejpřísnější bezpečnostní standardy. Při koupi nové sedačky sledujte zejména certifikační známku. Každá dětská autosedačka musí mít nálepku nebo nášivku ve tvaru obdélníku se zřetelným nápisem ECE 44, který poukazuje na typové testování. Bez této certifikační známky nesmí být sedačka prodávat a už vůbec ne používat, protože nemusí být bezpečná.

Dětská autosedačka Cybex
Dobrá dětská autosedačka by měla splňovat ty nejvyšší bezpečnostní standardy.

Důležitý je i typ vozidla

Správná sedačka musí odpovídat zejména věku a hmotnosti dítěte, ale i typu vozidla, ve kterém se bude sedačka nacházet. Právě tento aspekt je před samotnou koupí velmi důležitý, poradit se můžete například s prodejcem nebo si zjistit informace online. Při nových autosedačkách si můžete být vždy jisti, že žádná část nebyla předtím poškozena.

Pro naprostou jistotu je lepší vyhnout se širokým obloukem bazarem a koupi z druhé ruky, pokud prodejce neznáte osobně nebo si nejste jisti kvalitou sedačky na 100%. Nakupování v bazarech je skvělý způsob, avšak v tomto případě vám opravdu nedoporučujeme šetřit na zdraví vašich dětí. Nikdy nevíte, jak bylo se sedačkou dříve zacházeno a zda nemá za sebou už nějakou nehodu. Rovněž na autosedačce starší než 4 roky se může projevit i stárnutí plastů.

Jedno dítě potřebuje až tři autosedačky

Děti rostou rychle a spolu s nimi by měla růst i jejich autosedačka. V ideálním případě by za dětství mělo dítě prostřídat až tři autosedačky. Novorozencům se nejlépe hodí miminkovská skořepina“, která se instaluje proti směru jízdy.

Po další autosedačce by měl rodič sáhnout, když jeho dítě dovrší svůj první rok. Do přibližně čtyř let potřebuje malý spolujezdec klasickou autosedačku, která se montuje již ve směru jízdy. A nakonec tu máme velkou autosedačku, kterou dítě používá do věku dvanácti let nebo dokud nedosáhne výšku 150 cm.

Dětské autosedačky Cybex
Autosedačka by měla růst spolu s dítětem a v ideálním případě by dítě mělo prostřídat až tři autosedačky.

Na co další se třeba při výběru soustředit

Někteří výrobci nabízejí i univerzální autosedačky, které by měly růst spolu s dítětem. Dlouhodobé výsledky testů však ukazují, že jejich univerzálnost je na úkor účinnosti, a proto se doporučuje raději kupovat vždy novou sedačku. Čas na výměnu přichází tehdy, když hlavička dítěte přesáhne horní okraj nebo když se pásy nezačínají nad ramínky dítěte.

Testy autosedaček dále ukázaly i to, že některé modely a značky obsahují škodlivé chemické látky. Ty se mohou vyskytovat na potazích, držácích nebo popruzích, kde jsou obzvláště nebezpečné, když si jejich děti vkládají do úst. Určitě si velmi podrobně zkontrolujte všechny parametry autosedačky před jejím nákupem.

Co nám poradili odborníci?

Na názor jsme se zeptali i prodejců z internetového obchodu a prodejny s dětskými doplňky Lulubee. Souhlasily s názorem, že zdraví a bezpečnost dítěte jsou vždy na prvním místě. Dále je důležitá hmotnost dětí a rovněž materiál, ze kterého je sedačka vytvořena. Preciznost a prémiovou kvalitu nabízejí například autosedačky Cybex, které v sobě spojují bezpečnost, design a funkčnost.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Vaříme dětem Zdraví

Syrová strava pro děti. Ano nebo ne?

0
Novinky Vaříme dětem Zdraví

Kdy začít svačit?

0
Novinky Tvoříme s dětmi

Vyrobte si s dětmi betonový květináč

Navigácia

Magazíny