Jsou zkažené mléčné zuby případem pro zubaře?

Všichni víme, že mléčné zuby nejsou trvanlivé a časem vypadají. Neznamená to však, že bychom se o ně neměli starat. Zanedbané a neléčené zubní kazy mohou způsobit závažné problémy při vývinu trvalého chrupu. Správná péče o zuby by měla být nedílnou součástí života každého člověka, včetně dětí.

Zubní kaz u dětí

Zubní kaz je zapříčiněn přeměnou cukrů na kyseliny rozkládající zubní sklovinu, čímž se oslabuje struktura zubu. V sklovině vznikají drobné dírky, do kterých pronikají bakterie. Zubní kaz zpočátku nebolí, na pohled vypadá jako bílý flíček. No pokud nebude ošetřen, rozšíří se hlouběji do zubu a začne způsobovat bolest. Kazem na dětských zoubcích se lze vyhnout správnou ústní hygienou.

Péče o mléčné zuby

Je důležité začít se správnou péčí o ústní dutinu ještě před proříznutím prvního zubu. Pravidelným a trpělivým přístupem k čištění mléčných zoubků vašich dětí předejdete problémům se zuby a zároveň položíte základy pro zdraví jejich chrupu v budoucnosti.

  • Gázový čtverec – první nástroj ústní hygieny batolat. Principem je mokrý gázový čtvereček, kterým jemně otřete dítěti dásně. Dítě si zvykne na pravidelný kontakt v ústní dutině.
  • Měkký kartáček na dásně – speciální kartáček pro kojence můžete použít namísto gázového čtverce.
  • První zubní kartáček – vhodná už při prořezání prvního mléčného zoubku. Vhodnou volbou je i silikonový náprstek s masážní plochou pro stimulaci zubních dásní.
  • První kartáček se štětinkami – vhodná pro děti od dvou až tří let.
  • První použití pasty – jakmile si dítě dokáže vypláchnout ústa, začíná se používat zubní pasta s obsahem fluoridu.
Zubní kartáček
S ústní hygienou je důležité začít ještě před tím, než se zoubky začnou prořezávat.

Kdy je nezbytná návštěva zubaře?

Nemocné zoubky mohou mít negativní dopad na výživu dítěte – brání ve zdravém životním stylu, děťátko může odmítat jídlo nebo žvýkat pouze jednou stranou. Neléčené zuby napadené kazem mohou ovlivnit růst trvalého chrupu, bakterie přítomné v kazu způsobují bolesti a zvýšení teploty. Není to nic příjemného.

Zubní kaz u dětí se nejlépe odhalí na zubním rentgenu. Třeba ho absolvovat včas, nejlépe kolem 4. roku věku. Platí totiž, že když je v zoubku vidět dírka, kterou si všimne i rodič, zub se ve většině případů již nedá ošetřit plombou a následuje ošetření dřeně zoubku. To trvá delší dobu a pro děti bývá zažívají více stresů.

Ošetřit, vytrhnout nebo čekat?

Zubní lékař rozhoduje o procesu léčby po vyšetření zoubků. Pro správný vývin trvalých zoubků by měly být všechny mléčné zuby zdravé a na svém místě, stomatolog proto častěji přistoupí k uzavírání, než k trhání. Vytržení mléčného zubu je možné v případě, že kaz pronikl hluboko do zubní dřeně a bakterie putují až k zárodku trvalého zubu.

Nejlepší prevencí jsou pravidelné prohlídky

První návštěva stomatologa slouží k tomu, aby si děťátko zvyklo na prostředí a úkony, které preventivní prohlídka obnáší – otevírání úst, kontrola dásní, doteky. Rodiče jsou během prohlídky obeznámeni o tom, jak by mělo probíhat čištění a péči o mléčné zuby.

Už od 1. roku je vhodné navštěvovat zubaře dvakrát ročně. Platí to i v případě, že jsou zoubky zdravé. Preventivní prohlídky u dětského zubaře jsou důležité i z hlediska dětské psychiky a odbourání strachu ze zubaře. Děťátko by měli vidět, že zubař nedělá jen bolestivé zákroky a jeho návštěvy se netřeba bát.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Tvoříme s dětmi

Připravte si s dětmi dýňové dekorace

0
Inspirace Rozhovor

Chceme ukázat, že věci je možné dělat i jinak – rozhovor s Lucií Vágnerovou o životě na samotě a výchově dětí na bio farmě

0
Novinky Zajímavosti

Když rodiče mají svůj den

Navigácia

Magazíny