Aby sluneční paprsky děti nebolely

Zatímco léto je pro děti bezstarostným a vytouženým ročním obdobím, rodiče staví před mnohé výzvy. Jednou z nich i ochrana ratolestí před stále agresivnějšími slunečními paprsky. Víte jak se o dětskou pokožku správě starat a jak poskytnout první pomoc při spáleninách?

Dětská pokožka je mnohem jemnější a citlivější, proto je třeba věnovat jí v létě zvýšenou pozornost. Zatímco kůže dospělého s tmavšími vlasy má přirozenou ochranu až na 40 minut, ta dětská poskytuje přirozenou ochranu jen pět minut. Mnohé maminky nevědí, že děti do tří let by se na slunci měli zdržovat jen omezeně, přímému slunci by neměly být vůbec vystavovány. Na kočárkování jsou proto v létě vhodné ranní nebo podvečerní hodiny.

U starších dětí se doporučuje používat ochranný faktor nejméně 30+ a pravidelně jej obnovovat. Mnohokrát opakovaným pravidlem je, vyhýbat se paprskům v čase maximální intenzity UV záření, tedy mezi 11. a 15. hodinou. Nejškodlivější je záření při kolmém dopadu paprsků –  kolem poledne. Pokud se chcete vyhnout podráždění dětské pokožky po aplikaci opalovacího krému, mléka či spreje, sáhněte po přípravcích bez parfému a barviv.

Dovolená pri moři
Děti do tří let by přímému slunci neměly být vůbec vystavovány.

Pokožka si zapamatuje i spálení z dětství

Škodlivým následkem slunečního záření lze předcházet používáním ochranných prostředků. Obsahují organické sloučeniny, které absorbují ultrafialové světlo a anorganické částice, které odrážejí a pohlcují UV záření. Ochranný faktor vybíráme podle typu pokožky. První nátěr se musí nanést alespoň půl hodinu před pobytem na slunci. Je třeba obnovovat ho každé dvě hodiny, po koupání, při nadměrném pocení a po vytírání těla ručníkem.

Podle odborníků jsou na vznik rakoviny kůže náchylnější lidé s bledou, málo pigmentovanou pokožkou, s pihami, světlými či zrzavými vlasy a modrýma očima. Jejich kůže na slunci zrudne, nezhnědne. Náchylnost se projevuje i u lidí, kteří se na slunci spálili, zejména v dětském věku. I proto je téma opalování dětí tolik diskutována.

Nezapomeňte, že:

 • děti do tří let by se neměly vůbec vystavovat přímému slunci,
 • před použitím opalovacího krému vyzkoušejte, zda na něj není dítě alergické, aplikujte trochu přípravku na předloktí a počkejte hodinku až dvě na případnou reakci,
 • opalovací přípravek nanášejte alespoň půl hodiny předtím, než jdete ven (aby se stihl vstřebat),
 • před UV paprsky chrání i barevné oděvy, které sice ultrafialové záření pohlcují, ale na druhou stranu dětskou pokožku prohřívají,
 • slunce si nás díky rozptýlenému záření najde i pod mraky či slunečníkem nebo ve vodě, nezapomeňte proto děti chránit i v podmínkách, kdy nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření,
 • nejsnáze se spálí pokožka nejméně vystavena slunci, proto jsou nejcitlivějšími částmi těla u dětí zadeček, nos, uši a krk.
Opalovací krém pro děti
Slunce si děti díky rozptýlenému záření najde i pod mraky či slunečníkem nebo ve vodě.

První pomoc při spáleninách

 • dítě uložte do stínu nebo do chladné místnosti,
 • rychlými pomocníky z chladničky jsou mléčné výrobky – tvaroh, jogurt a kefír, aplikujte je na spálenou pokožku,
 • uvolňujíce působí chladivá sprcha, voda však nesmí být ledová ale spíše vlažná,
 • bolest popálené pokožky zmírňuje šťáva z aloe vera,
 • lidové recepty vyzdvihují i účinky obkladů ze studeného černého čaje a octa,
 • při teplotě podejte dětem léky na její snížení,
 • při poruchách vědomí nebo křečích vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Komentáre
 • Podobné články
0
Novinky Zajímavosti

Hračky a dětské doplňky se smyslem pro design

0
Novinky Vaříme dětem Zdraví

Narozen jako vegan. Co všechno to obnáší?

0
Inspirace Novinky Zajímavosti

Jak s dětmi oslavit Den Země

Navigácia

Magazíny