Odložte kočárek, přichází šátek!

Mnozí mají nošení dětí v šátcích spojené s primitivními africkými kmeny či alternativními biomatkami a považují ho za momentální trend. Pravdou je, že už naše babičky a prababičky takto nosili své potomstvo v ubrusech či plachtách. Nošení dětí, kdysi tak běžné, ustoupilo s vynálezem kočárku do pozadí. Tato forma kontaktu rodiče s dítětem se dnes opět dostává do povědomí mnoha maminek a zažívá svou renesanci.

Kouzlo šátkování

S nošením děťátka v šátku můžete začít hned od narození. Nošení simuluje pobyt miminka v bříšku. Tím, že cítí vaši přítomnost, bude spokojenější. Pokud začnete v raném věku dítěte, bude to lepší i pro vás – vaše svaly a klouby se postupně přizpůsobí jeho narůstající váze. K maminkám, které objevily kouzlo šátku, patří Katarína Hulínová, která dnes působí jako poradkyně nošení. „K nošení a baby šátkům jsem se dostala během mého těhotenství, když jsem začala intenzivněji vnímat, jaké různé mohou být způsoby péče o dítě. Ve svém okolí jsem měla pár známých, kteří nosili své děti a přišlo mi, že tak to chci i já. Řešila jsem jaký šátek a nosič si koupím a na kočárek jsem ani nemyslela,“ říká. V baby šátku spal Kateřinin syn spokojeně i tři hodiny v kuse. Protože ráda a často chodí do lesa, začala šátek střídat s nosičem.

Katarína Hulínová - poradkyně nošení
Katarína dnes sama učí maminky, jak správně uvázat děťátko do šátku.

Poradkyně nošení odbourá vaše pochybnosti

Když měl její syn rok a půl, Katarína absolvovala kurz pro poradkyně nošení dětí, aby mohla pomáhat i ostatním maminkám, které mají o šátkování zájem. Kromě individuálních poradenství, které poskytuje, vede i podpůrnou skupinu nošení dětí v Rodinném centru fantazie při DK Púchov. „Poradenství spočívá v poskytnutí základních pravidel nošení, jako je správná poloha děťátka v baby šátku nebo nosiči, v technice správného vázání šátku a také v psychické podpoře. Každá maminka je jiná a potřebuje podpořit jinou oblast,“ upřesňuje. Maminky, které chtějí své děti nosit bez jakékoliv přípravy by se podle ní měli alespoň podívat na návody na internetu, jak na to. Najdou tam rady, jak správně uvázat dítě do šátku či nosiče, aby bylo v ergonomické poloze. „I já jsem měla v počátcích pochybnosti o mé správné technice. Neabsolvovala jsem poradenství, jen jsem byla přesvědčená, že chci nosit. Není nad to, když vám někdo poradí, jak to vylepšit, nebo vás utvrdí, že to děláte správně,“ vzpomíná na své začátky bez odborných rad, jen s velkou dávkou entuziasmu.

Šátky z druhé ruky lepší jako nové

Pokud se bojíte, že na nošení budete potřebovat drahé pomůcky, vyvedeme vás z omylu. Nenáročná maminka si umí koupit kvalitní a cenově dostupný šátek i za 50 eur. A dokonce může být i stylová. Katarína doporučuje kupovat šátky z druhé ruky. „Šátky se vyrábějí z kvalitních materiálů a čím více jsou nošeny, tím jsou měkčí a lépe se s nimi váže úvaz. Když šátek přestanete používat, nebo si chcete koupit jiný, s větší nosností, tak ho prodáte maximálně o 10 eur levněj, jak jste ho koupili. Nemyslím si, že nošení je drahá záležitost. Podporuje vás v kontaktu s dítětem a to je k nezaplacení,“ dodává.

Rodiče a jejich šátkované deti
Šátkování je návratem ke kontaktnímu rodičovství.

Nošení dětí v šátku:

  • simuluje pobyt miminka v bříšku
  • je nápomocné pro děti s vyšším svalovým napětím, které se často přepínají do luku
  • je pro dítě příjemné
  • stimuluje u dětí orgány pohybu a rovnováhy
  • prohlubuje vztah mezi rodičem a dítětem
  • je dobrým základem k bezplenkové metodě

Mezinárodní týden nošení

Nošení dětí je skvělou alternativou pro rodiče, kteří žijí aktivním životem a nechtějí se ho vzdát ani po narození potomka. Odborníci vyvracejí mýty o poškození páteře, které by mohlo způsobit nošení dětí. Právě naopak, správně uvázaný šátek děťátko podpírá a zabraňuje tomu, aby se jeho obratle stlačovali. Od roku 2008 se vždy v říjnu koná Mezinárodní týden nošení dětí. Pokud vás oslovilo šátkování, zkuste se o této akci informovat ve vašem městě a možná letos budete členy symbolického pochodu s miminkem spokojeně uloženým v šátku či nosiči i vy.

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Inspirace Rozhovor

Chceme ukázat, že věci je možné dělat i jinak – rozhovor s Lucií Vágnerovou o životě na samotě a výchově dětí na bio farmě

0
Novinky Zdraví

Dopřejte svému miminku masáž

0
Novinky Zdraví

Slyšeli jste už o bezplenkové metodě?

Navigácia

Magazíny