Jak zvládnout mrazy s malým dítětem

Procházky s miminkem jsou skvělou formou trávení času. Dítě je na čerstvém vzduchu, má neustále nové podněty a vy máte o pohyb a alespoň na nějaký čas o program postaráno. Když však venku přituhne, čas procházek se značně zkrátí. Délku pobytu venku si třeba hlídat zejména, pokud máte novorozeně.

Je všeobecně známo, že s miminkem můžeme chodit ven hned po návratu z porodnice, pokud venku není chladnější než 5 ° C. Při nižších teplotách se doporučuje omezenější pohyb a u kojenců platí, že s nimi byste se měli vyhnout pobytu venku, pokud teploty klesnou pod -10 ° C.

Máma s dcerou na zimní procházce
I procházky v zimě mohou být zábava, musíme si ale hlídat, kolik času venku s dětmi trávíte.

Proč jsou mrazy nebezpečné?

Čerstvě narozená miminka ještě nemají dostatečně vyvinutou teplotní samoregulaci, což může snadno zapříčinit rychlou ztrátu přiměřené tělesné teploty. Pokud nejsou malé děti vhodně oblečené, hrozí jim nachlazení. Netřeba se hned lekat. Pokud chceme budovat obranyschopnost dítěte, právě vnější procházky jsou na to vhodným prostředkem. Děti, které jsou častější venku na čerstvém vzduchu, bývají životaschopnější. Je důležité jim pouze zajistit ty nejvhodnější podmínky. Jejich pobyt venku v chladu by neměl překročit jednu souvislou hodinu. Pozor na inverzi, tehdy byste s malým dítětem neměli chodit ven vůbec, protože tohle počasí malému dětskému organismu může opravdu uškodit.

Jak obléci dítě na zimní procházku

Častým problémem není málo, ale naopak spoustu oblečení. Moc oblečené dítě se v kočárku zpotí a na řadu mohou přijít nepříjemné potničky či přehřátí. Třeba mít neustále na paměti, že malé děti nedokáží regulovat svou tělesnou teplotu. V teple musí mít zejména nožičky. Pokud chcete vědět, zda je vašemu miminku zima, přiložte dlaně na jeho nos. Ten nesmí být studený stejně jako zátylek. Dítě oblékejte podobně jako sebe, až na ten rozdíl, že se nebude venku hýbat a bude ještě přikryté dekou nebo fusakem. Pokud jste zastáncem nošení dětí v šátku, právě v zimě jim zabezpečíte teplo díky kontaktu s vaším tělem a oblečením. U dětí je dále důležitá i kvalitní teplá čepice, protože z hlavy jim uniká obrovské množství tepla. Oblečení by nemělo být příliš obtažené, jinak se rychle zpotí. Do hor cestujte pouze se zdravým dítětem, jinak je jejich organismus zbytečně vystaven zátěži.

Máma nese dítě na rukou
Kvalitní teplá čepice je základ zimní výbavy každého dítěte.

Postupné otužování

Děti je třeba na pobyt venku v zimě připravovat postupně. Skvělou metodou je otužování, kdy dítě obléknete, jako byste s ním šli ven a dáte ho na pár minut v kočárku na balkón nebo k otevřenému oknu. Postupně můžete tento čas prodlužovat. Větší děti by měly chodit ven každý den. Posiluje to jejich imunitu a zlepšuje dýchací cesty. Nejhorší jsou přechody z teplého interiéru do mrazivého počasí. Je těžké se jim vyhnout, můžeme dávat pozor aspoň na to, abychom neměli náš domov zbytečně přetopený. V takovém prostředí se vysušuje sliznice dýchacích cest a děti jsou náchylnější na problémy s infekcemi.

Otec s dítětem na procházce
Pravidelný pohyb v přírodě od útlého věku je klíčem ke zdravé imunitě.

Diskutované mazání

Rodiče i odborníci se už dlouhou dobu nevědí shodnout na tom, zda je vhodné před pobytem venku dětem krémovat obličej proti vysušení nebo ne. Lepší alternativa je mast, protože neobsahuje tolik vody jako krém. Mnoho lidí je vysloveně proti aplikaci krémů na dětskou pleť, protože každá aplikace může dráždit jejich citlivou pokožku. Namístě je hojivá mast, má-li dítě podrážděnou pokožku. Hydratační krémy jsou tabu, protože voda, kterou obsahují, může při nízkých teplotách mrznout a chladit tvář vašeho dítěte. Přípravky na olejové bázi jsou v tomto případě vhodnější. Vše však třeba brát s mírou, abychom dětem více neškodily, než pomáhali.

Najít vhodný balanc mezi tím, aby prckem nebylo příliš zima ani teplo, se může na první pohled zdát jako nadlidský úkol. Každý rodič se však musí připravit na to, že první roky svého dítěte bude muset myslet i za něj. Takto to dělali přece i naši rodiče.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zajímavosti

Válka o hračky – když se dítě nechce dělit

0
Novinky Zdraví

Kolik vody by mělo dítě denně vypít?

0
Novinky Zdraví

Přebalujte eko a ušetřete

Navigácia

Magazíny