Pozor na nekvalitní dětské oblečení, může způsobit podráždění pokožky

Nepříjemné svědivé skvrny na pokožce našich ratolestí nám vědí často nadělat vrásky, příčinou těchto starostí může v mnoha případech být právě nekvalitní oblečení!

Příčiny kožních onemocnění u dětí

Ve většině případů se kožní onemocnění neobjeví z ničeho nic. Jsou způsobeny zejména vrozenou predispozicí, která se rozvíjí z několika důvodů. Příčinou může být například používání nevhodných čistících prostředků, mýdel a podobně.

Spouštěčem těchto onemocnění může být i nevhodně zvolené oblečení, respektive materiál oblečení. Na jemnou dětskou pokožku nepříznivě působí barviva a chemické látky použité při barvení materiálu. Nezapomínejte ale na to, že najít skutečného původce nepříjemných kožních vyrážek či podráždění může být komplikované. Diagnózu by měl v každém případě stanovit lékař. Výběr vhodného oblečení a čistícího prostředku pro děti funguje především jako prevence.

Svědivá pokožka u dětí
Podráždění pokožky může být způsobeno nevhodným materiálem oblečení.

Jak bojovat s kožními problémy?

Pokud se na pokožce našich nejmenších již objevily zmíněné projevy, doporučujeme vyvarovat se oblečení tmavých barev a černému oblečení. Výrazné barviva v látkách mohou být příčinou kožních problémů. Rovněž je vhodné vynechat nášivky a různé aplikace na oblečení, zbytečně dráždí pokožku. Je třeba také uvažovat nad tím, z jakého materiálu je oblečení zhotovené. Mnoho rodičů z vlastní zkušenosti doporučuje bio bavlnu, která je již od začátku pěstovaná bez pesticidů a chemikálií, takže by ji pokožka měla nést lepší než obyčejnou bavlnu. Jde o jemný materiál, který můžete použít, dokud poznáte hlavní příčinu kožního podráždění.

Dětské oblečení
Zdravé a nezávadné materiály oblečení pro děti nemusí být předražené, dejte přednost kvalitě nad značkou.

Jak chránit děťátko před podrážděním kůže

Podstatné je zvolit správný materiál toho oblečení, které je v bezprostředním kontaktu s pokožkou, tedy hlavně spodní prádlo, pyžámka, noční košilky … Stejně i při vrchním oblečení, zejména v oblastech jako jsou krk, podpaží a ukončení rukávů. Pokud v oblečení strávíte celý den, vaše tělo přes póry přijme všechny konzervační látky, chemikálie a barvivo, kterým je materiál nasycen. Textil, který není vyroben přímo pro děti, může obsahovat vysoké množství těchto látek a způsobit podráždění.

Nejdůležitějším opatřením je rozhodně praní. Každý kus oblečení, který si koupíte, byste měli vyprat předtím, než si ho poprvé obléknete. Doporučujeme používat prací prášky určené pro citlivou pokožku, běžné prášky nebo silně parfémované prášky mohou dětem způsobovat podráždění. V případě citlivé pokožky je dobrým opatřením máchání. Jedno nebo dvě máchání nám mohou zajistit pohodlné oblečení. U malých dětí se doporučuje vůbec nepoužívat aviváže. Aviváží jen zbytečně zatížíte organismus svého prcka chemickými přísadami.

Při koupi oblečení bychom měli zvážit, zda chceme našim dětem koupit oblečení páchnoucí od chemikálií. Už v obchodě je vhodné zkontrolovat stav oblečení (ideálně ne vystaveného kusu, ale čerstvě rozbaleného), opačné látku na omak, seznámit se se složením, krajinou výroby i vůní, kterou oblečení má. Kvalitní oblečení nemusí stát majlant, třeba však nakupovat s rozumem a upřednostnit kvalitu před známou značkou.

Oblečení z druhé ruky – ano nebo ne?

Bazary a second handy jsou plné dětského oblečení za výhodnou cenu. Malé miminko opravdu věci nezničí, často vypadají jako nové a vzhledem k tomu, že i vaše dítko z oblečení rychle vyroste, jde o dobrou možnost. Je však toto oblečení bezpečné? Dětské oblečení ze second handu bylo vyprané už mnohokrát, takže chemikálie z výroby nejsou přítomny stejně, jako na čistě novém oblečení. Problémem může být oblečení bez visaček, při kterém více nedokážete zjistit, z jakého materiálu je vyrobeno. Pokud je oblečení značkové, můžete jej dohledat na internetu a zjistit jeho složení. I oblečení z druhé ruky je vhodné před prvním nošením vyprat.

Na co při nákupu dětského oblečení nezapomenout

  • Kožní problémy mohou mít různé příčiny, výběr kvalitního oblečení je v první řadě prevetívny.
  • Dětské oblečení by mělo být vyrobeno z jemného materiálu, například přírodní bavlny.
  • Pokud je vaše děťátko náchylné na kožní podráždění, vyhněte se oblečení tmavých barev.
  • Každý kus oblečení před prvním nošením vyperte.
  • Oblečení z druhé ruky je bezpečné, je také vhodné vyprat ho před prvním nošením.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zajímavosti

Osm tipů, jak být pozorným rodičem

0
Novinky Tvoříme s dětmi

Připravte si s dětmi dýňové dekorace

0
Novinky Zdraví

Když kojení prostě nejde

Navigácia

Magazíny