Kdy začít svačit?

Dobře víme, že úspěch není zadarmo. Abychom děti vedli k správné životosprávě, musíme si vytvořit systém. To se neobejde bez investic do poctivých potravin a času na přípravu kvalitní svačiny. Přinášíme vám tipy na chutnou svačinu, kterou hravě zvládnete a hodí se i na výlety.

Kdy jste zařadili svačinu do jídelníčku vašeho dítěte? Zřejmě to přišlo přirozeně, když jste zpozorovali, že hlavní jídla děťátku už nestačí a jeho apetit je velký. Svačina se většinou řadí jako třetí jídlo v pořadí, když už dítě jí oběd i večeři a maminka vidí, že mu nestačí. Svačinu je vhodné zařadit již před prvním rokem. Přestože svačinka nepatří mezi hlavní jídla, připisuje se jí 10% z denního příjmu jídel. To ale neznamená, že by měla velikostí připomínat oběd, většinou stačí kousek ovoce, zeleniny, nebo jogurt. Záleží na tom, co všechno jste již do jídelníčku zavedli a co vašemu děťátku nejvíce chutná.

Matka krmí dítě
Odpoutávání pozornosti od jídla není vhodné, pokud chcete u dítěte pěstovat zdravý vztah k jídlu.

Když chcete vaše děťátko naučit jíst vše, bez nucení, jděte kreativní cestou. Nejlepší je vypozorovat, které potraviny má dítě rádo a k tomu mu každý den nabízet i něco nového. Každá potravina by měla být odděleně na talíři, aby dítě samo rozhodlo zda a kdy ji ochutná. Pokud mu chcete vytvořit pozitivní vztah k jídlu, tak nechoďte cestou nucení, citového vydírání a ani odpoutávání pozornosti hračkami nebo pohádkami.

Které potraviny jsou vhodné?

Pokud si lámete hlavu nad tím, co asi tak na svačinu připravit, máme nejen dva skvělé recepty (najdete je níže), ale i malou nápovědu, z čehož by svačinka měla být složena tak, aby byla zdravá, vyvážená a taky chutná. Z nutričního hlediska je důležitá vyváženost. Tak jako hlavní jídlo, i svačina by měla obsahovat sacharidy, bílkoviny a tuky. Na talíři to může vypadat jako jogurt s čerstvým ovocem, chléb s luštěninovou pomazánkou a čerstvou zeleninou, zeleninová placka, která může být samotná nebo s nějakou pomazánkou, nebo s jogurtem, jablíčko a zelenina s tvrdým ovčím nebo kozím sýrem, ovoce s domácí sušenkou. Tyto kombinace jsou důležité kvůli pokrytí denního příjmu živin, ale také proto, aby dostatečně zasytily a dítě nebylo hladové po 15 minutách. Ne vždy musí být svačina mléčná, je dobré pokud se jídla střídají. Pokud si však vaše dítě vyžaduje stále totéž na svačinu, tak je to v pořádku a netřeba mu nutit jiná jídla. Mléčné výrobky, ideálně fermentované, by se však na jídelníčku měly objevovat alespoň 5-6x týdně.

A co ze svačinového plánování úplně vynechat? Svačinka nemusí být vždy tepelně upravená. Vyhněte se nekvalitním potravinám, sladkostem, slazeným nápojem. Nevhodné jsou také tavené sýry, pudinky, párky, slanina, šunka. Pokud se chystáte na výlet a plánujete si vzít svačinu sebou, zvolte jídlo, které se dá prakticky zabalit a vydrží čerstvé.

Pár tipů na zdravou svačinu:

Chlebová klasika – s avokádovou pomazánkou

Avokádová pomazánka
Důležitou věcí je pravý kvásek, který byl nyní nahrazen termogenizovaným droždím pro rychlé kvašení. Pravý kvásek totiž rozkládá velkou část lepku a pečivo se tak stává mnohem lépe stravitelnější a hlavně méně náročné pro imunitní systém. Kváskový chlebíček bez problémů koupíte v bioobchodech nebo na trhu.

Začneme hezky od klasické chlebíkové svačiny. Schválně zpomínáme chléb a nikoli obecně pečivo. Výběr kvalitního chleba je totiž rozhodující. Orientujte se ideálně na pečivo z kvalitní špaldové, žitné, nebo i z mouky z tvrdé pšenice, které obsahují balastní látky a neprošly zpracováním, kde se z nich staly prázdné kalorie. Další důležitou věcí je pravý kvásek, který byl nyní nahrazen termogenizovaným droždím pro rychlé kvašení. Pravý kvásek totiž rozkládá velkou část lepku a pečivo se tak stává mnohem lépe stravitelnější a hlavně méně náročné pro imunitní systém. Kváskový chlebíček bez problémů koupíte v bioobchodech nebo na trhu. Některé řetězce ho mají dokonce ve stálé nabídce. K pečivu je vhodné přidávat ovčí brynzu, poctivé bio máslo, kozí sýr a domácí pomazánky.

Ingredience

 • Avokádo 1 ks
 • 2 PL lněných semínek
 • 1 PL citronové šťávy
 • Mořská sůl a pepř

Příprava

Dužinu zralého avokáda vyloupneme a rozmačkáme vidličkou. Pokapeme citronovou šťávou a přimícháme lněné semínka. Přidáme špetku mořské soli, trošku pepře a pomazánka je připravena na chléb. Zdravá a mimořádně chutná svačina, která i výborně vypadá je na světě.

Náš tip: K avokádu se výborně hodí vajíčko. Na balení na výlet je ztracené vajíčko náročné, ale i natvrdo uvařené chutná stejně skvěle.

Rychlý a výživný shake

Ovocný shake na svačinu
Ovocný shake je skvělá zdravá alternativa pro děti, které mají rádi sladkou svačinu.

Některé děti preferují sladší svačinu. Jak na zdravou a výživnou alternativu? Připravte jim kvalitní jogurtový nebo kefírový shake. Doplňte bobulovým ovocem, chia semínky, banánem a zdravá svačina je vybavena. Zde je pět osvědčených kombinací:

 • Žinčica / kefír / kvalitní acidofilním + ostružiny / borůvky / jahody + vanilka
 • Řecký jogurt + rybíz + skořice + posekané mandle
 • Žinčica / kefír / kvalitní acidofilní mléko + banán + kvalitní kakao
 • Kokosové / mandlové / makové mléko + chia semínka + bobulové ovoce + med
 • Banán + kvalitní kakao + posekané mandle + bobulové ovoce

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Inspirace Novinky

Inspirace týdne: fit máma Olga

0
Novinky Zajímavosti

Když se otec rozhodne zastoupit mámu

0
Novinky Zajímavosti

Škola, ze které se dětem nechce jít domů

Navigácia

Magazíny