Topmodelka Martina Krnáč Valková: Mám teď mateřské období

Její rty kdysi zdobily reklamu na rtěnku Christian Dior, známá je také díky focení pro Givenchy, Chanel či Shiseido. Topmodelka Martina Krnáč Valková patří k nejkrásnějším Slovenkám a poslední dva roky žije životem mámy na plný úvazek. Na chvíli nás vpustila do svého soukromí a otevřeně vyprávěla o tom, jaké špatné prognózy vyslechla od lékařů v těhotenství, proč bylo pro ni kojení velkou výzvou, čeho se musela při dcerce zříci, i to, proč se rozhodla otevřít obchod se stylovým dětským zbožím.

Dlouhá léta jste žila v zahraničí, je momentálně vaší cílovou stanicí Slovensko?

Ano, Slovensko jsem měla a mám velmi ráda a vždy jsem se s radostí vracela domů, když to bylo možné. Nyní, když tu už mám rodinu, zůstávám doma.

Práce modelky pro prestižní značky jako Dior, Chanel či Givenchy se dá označit jako „život v kufru“. Zůstala vám z tohoto období stále schopnost rychle se sbalit a vyměnit Slovensko za jinou destinaci, i když jen v rámci dovolené?

Paradoxně, nikdy jsem schopnost rychle se sbalit neměla! Výsostně nesnáším balit se! Nikdy se neumím rozhodnout, co si vlastně vzít s sebou. Nyní balím sebe i dcerku, takže je to ještě náročnější.

Martina Valková a cestování
Modelka, která nesnáší balení kufrů? I přesto Martina ráda a často cestuje. Nyní i s dcerkou Julianou. Foto: archiv MV

Když jsme u dovolených, máte už tu letní za sebou?

Ano, právě jsme se vrátili s celou rodinou z Miami. Byla to jedna z destinací, kde jsem nikdy na dovolené nebyla – vždy jsem měla tuto lokalitu spojenou pouze s prací a teď jsem si to konečně užila se vším, co Miami pro odpočinek nabízí. Dcerce se úplně nejvíc líbila zoo, která byla opravdu jedinečná, s neuvěřitelně rozmanitými druhy zvířat. Zpívající opice jí musím na videu pouštět nyní neustále dokola 🙂

Cestujete s dcerkou často? Máte nějaké tipy a triky, které se vám při cestování s dítětem osvědčily?

Když jsem byla těhotná, myslela jsem si, že cestování letadlem odložím alespoň do 1 roku. Ale nakonec jsme nevydržela a už v 5. měsíci malá letěla do Dubaje. Potom o pár měsíců přišly Seychelly a Sardinie. Tuto zimu Sydney, na jaře Abu Dhabi a právě jsme se vrátili z Miami. Takže má už celkem slušně nalétáno. Alfou a omegou je cestovat se zdravým dítětem! Také se mi osvědčilo letět na noc, aby většinu letu prospala. Paradoxně, nejklidnější let byl ten nejdelší, 21 hodin do Austrálie. Jinak máme vždy s sebou knížky, pastelky a vše s čím si ráda hraje doma. Pokud malá nechodila, na přesuny po letišti jsem používala nosič Ergobaby. Kočárek nikdy neberu s sebou do letadla, ale podávám zabalený v obalu, aby se mu nic nestalo. Jinak opravdu doporučuji podání kočárku, je v ceně dětské letenky. Nyní, když je dcera větší, používáme YOYO od Babyzen. Je to ideální kočárek pro cestování a opravdu si ho neumím vynachválit – malý, lehoučký, a když ho poskládáte, má velikost příručního zavazadla, takže bez problémů ho můžete vzít na palubu.

Rizikové těhotenství a emotivní porod

Jak se změnil váš život s příchodem dcerky na svět? Můžeme najít mezi prací topmodelky a statusem „matka na mateřské dovolené“ nějaké paralely?

Můj život se změnil úplně! Fakt, že žiji v Bratislavě je asi největší změna. Jsem vdaná. Paralela? Hm … „práce matky“ je 24/7. To se s modelingem nedá vůbec srovnat.

Martina vytvořila komunitu „Lulubee maminek“, které mají smysl pro designové a funkční dětské věci. Foto: Lulubee

Mimochodem, vybrali jste její krásné jméno – Juliana, které se trošku vymyká z aktuálního trendu slovenských dívčích jmen jako Ema, Natália, Nina, Sofia, Sára či Zara…

Děkuji, ano s manželem jsme chtěli tradiční jméno, které by však i ve světě bylo běžné a srozumitelné zároveň. Je však docela vtipné, že malou voláme všichni od narození přezdívkou Tutulko. Takže ona pouze matně tuší, že je Juliana.

Jak probíhalo vaše těhotenství. Změnilo vám radikálně život?

Těhotenství jsem měla rizikové od začátku. Mám problémy s myomy a endometriózou a v minulosti jsem absolvovala 2 operace. Bohužel, na Slovensku jsem byla nemile překvapena přístupem lékařů ve státním i soukromém sektoru. Během těhotenství jsem byla 2 měsíce hospitalizována… Nebylo to lehké období. Nakonec jsem se rozhodla pro porod ve Vídni. Dcerku jsem naštěstí donosila, je zdravá a já jsem velmi vděčná.

Martina Krnáč Valková
Martina přijímá pracovní nabídky na focení i nadále, již však více selektuje.

Připravovala jste se poctivě na porod a navštěvovala různé kurzy, nebo jste věci nechala spíše náhodě?

Já jsem typ, který opravdu nic nenechává náhodě. I když bych sem-tam mohla. 😀 Zkusila jsem kurz hypnoporodu a odnesla jsem si odtud spoustu užitečných rad. Doporučuji ho maminkám, které opravdu zajímá, jak přijde jejich dítě na svět. Myslím, že na Slovensku je porodnictví v plenkách ve srovnání se zbytkem EU. Minimálně už hned za hranicemi Slovenska je přístup k ženě úplně jiný, než na jaký jsme běžně zvyklí na Slovensku. Četla jsem i různé knížky o výchově, zejména od psycholožky Jiřiny Prekopové. A také mnoho knih o očkování a výživě dítěte, protože výživa je moje hobby.

Samotný porod je emotivním okamžikem v životě ženy. Jak byste ve zkratce popsala ten váš?

Když vám celé těhotenství říkají, jak nedonosíte a jak to nedopadne… Cítila jsem se úžasně, že se nám to podařilo, že mám zdravou dceru. Byl to pocit, na který nezapomenu do konce života! Směs neskutečné radosti, ale i strachu z nepoznaného a také velká zodpovědnost za nového človíčka.

Když mateřské mléko vozí kurýr

Řídíte se při výchově dcerky moudrými knížkami, jak jste zmínila, nebo jste spíše typ intuitivní maminky?

Řídím se svou intuicí, ale ta na některé věci někdy nestačí. Pak se obrátím na moudré lidí. Mám vynikající pediatričku, která mi vždy ochotně a fundovaně pořadí, také fyzioterapeutku, která je již jako naše babička a ke které jsme jednu dobu chodili pravidelně cvičit Vojtovu metodu. Má více než 50 letou praxi s miminky a skvělý přístup k dětem. Hodně mě naučila o motorice dětí, o tom, čeho si všímat a co nezanedbat. Mně se velmi líbí motto „Žij pěkně a dítě se přidá“.

Modelka Martina Valková s dcerou Julianou
Nosič a šátek jsou podle Martiny výbornými pomocníky maminek, třeba je však používat s mírou.

Šátkování, bezplenková komunikační metoda, znakování miminek – máte něco z toho za sebou?

Šátek a nosič jsem využívala zejména na chvíle, když jsem potřebovala navařit a rychle někam vyběhnout nebo při cestování. Je to vynikající pomocník, ale samozřejmě s mírou. Výrobce doporučuje jaký čas má dítě strávit v nosiči (speciálně novorozenec, který nemá vyvinuté zádové svalstvo).

Která výzva v souvislosti s péčí o miminko byla pro vás nejtěžší?

Jednoznačně kojení. Malá se narodila a měla srostlé uzdičky v puse a v porodnici to nijak radikálně neřešili. Takže se jí špatně přisávalo. Navzdory zásahu laktační poradkyně a přestřižení uzdiček se to velmi nezlepšilo. Dcera měla již velký apetit a nestačilo jí moje mléko. Takže jsem komplikovaně sháněla mateřské mléko a přikrmovala ji dokupovaným mateřským mlékem do 7. měsíce. Bylo to docela náročné, vozit kurýrem mléko někdy až z Popradu, ale výživa je pro mě priorita. Od 6. měsíců začala papat první příkrmy, které dosud připravujeme v kuchyňském robotu od Suavinexu.

Zpět do formy

Mnoho žen řeší, jak se dostat po porodu zpět do formy. Jaké jsou vaše tipy?

Strava, strava, strava a pohyb. Během těhotenství jsem přibrala zejména „díky“ hormonům, které mi museli píchat každé 2 týdny, neuvěřitelných 28 kilo. Takže z mých 52 kg bylo v den porodu 80 kg!!! Třetí měsíc po porodu jsem začala opatrně cvičit a postupně přidávat i běh. Běhávala jsem v lese a díky kočárku Bugaboo Runner jsem mohla běhat i s dcerkou, takže já si zasportovala a ona byla na čerstvém vzduchu.

Je o vás známo, že jste velmi aktivní a hodně se hýbete. Stihla jste se po porodu vrátit k milovanému surfování?

Bohužel ještě ne. Víte, mám trochu obavy, při surfingu se mohu snadno zranit. Už se mi to párkrát podařilo. Zlomila jsem si lícní kost před pár lety a museli mě operovat. S dítětem si nemohu dovolit takový hazard, i když mě to občas táhne na desku. Beru to tak, že nemohu a vlastně ani nechci mít všechno najednou. V životě jsou různá životní období a já mám teď to „mateřské“. Snažím se ho užívat si, jak se jen dá.

Svět modelky jste vyměnila za svět mámy. Pověsila jste s narozením dcerky modeling na hřebík, nebo stále přicházejí nabídky na focení?

Pracuji, i když zcela v jiném režimu než v minulosti. Pracovní nabídky dostávám, ale práci selektuji. Snažím se s dcerou trávit co nejvíce času. Ten se totiž už nikdy nevrátí. Například odpovědi na tyto otázky píšu v letadle směrem z Hamburku, kde jsem byla fotit kampaň na brýle.

Narodila jste se ve znamení Raka, takže láska k vodě je jasná. Raci jsou však i silně rodinně založení. Platí to i o vás?

A jak! Já jsem jedináček a velmi jsem vždy toužila po sourozenci. Jelikož nepřišel, tak jsem vždy strašně chtěla mnoho dětí. Když jsem byla malá, starala jsem se o všechny děti z ulice. Tedy o všechny děti a zvířátka přesně. Moje babička mě volala „Kočičí máma“, protože jsem všechny poraněné kočky a psy nosila domů. Mou dceru jsem si velmi přála ve znamení Štíra (a tak se také stalo), abychom měli k sobě blízko i znameními 🙂

Kočárky a dětské židle namísto obrazů na stěně

Víme o vás, že jste se dala i na dráhu podnikatelky a prostřednictvím obchodu a e-shopu Lulubee měníte mateřství na unikátní zážitek.

Náš obchod se nachází v krásném prostoru v bratislavském River parku. V minulosti prostor fungoval jako galerie umění a v tomto duchu v něm i pokračujeme, akorát na stěně nám visí kočárky a dětské židličky namísto obrazů. Záměr byl udělat příjemný showroom, ve kterém by se budoucí rodiče a návštěvníci necítili jako v obchodě. U nás si mohou dát kávu a v klidu si prohlédnout a vyzkoušet, co je zajímá. Například dětské pokoje máme vystaveny kompletně, i s doplňky. Zákazník si umí snadněji představit, jak by to mohlo vypadat u nich doma.

Pokud byste z nabídky vašeho obchodu měla vybrat 3 věci, které maminkám usnadní život, které by to byly?

Mám ráda věci, které jsou nejen estetické, ale i funkční a nejlépe, pokud rostou s dítětem. Život si dokážu těžko přestavit bez kočárku Bugaboo, postýlky Leander, židle Stokke Steps, nosiče Ergobaby, závěsného přebalovacího pultu Bybo.

Váš domov si pak představujeme jako krásné bydlení plné designových značek i pro děti. Mají naše představy daleko od skutečnosti? 🙂

Každá ze značek, kterou prodáváme u nás v obchodě, prošla naším „testem kvality“. Stále hledáme nové značky, které bychom mohli představit slovenskému zákazníkovi. Při cestování často navštívím i obchody s dětským sortimentem, a když mě něco zaujme, tak se to snažím přinést na Slovensko. Tak jako například značku Leander, která roste s dítětem až do věku 7 let. Nebo velmi designově efektní a zároveň skladný závěsný přebalovací pult a dávkovač plen od Bybo. Nebo značku Ferm Living, kterou na Slovensku prodáváme také jako jediní a jejich polštářky z organické bavlny krásně doplní jakoukoliv postýlku či pohovku.

Působíte spokojeně a vyrovnaně. Máte vůbec nějaký dosud nesplněný sen?

Velmi si přeji, aby dcera měla sourozence.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdraví

Šestá nemoc – onemocnění se záhadným názvem a vysokými teplotami

0
Novinky Vaříme dětem Zdraví

Narozen jako vegan. Co všechno to obnáší?

0
Novinky Zajímavosti

Vybrali jsme nejkreativnější halloweenské kostýmy pro miminka

Navigácia

Magazíny