Ekologické čištění domácnosti s dítětem

Přehnané používání chemie při čištění, praní a uklízení není dobré pro nikoho z nás. Ničí naši planetu i zdraví. V domácnosti s malým dítětem bychom měli být v používání takových přípravků obzvlášť opatrní. Zkuste použít účinné ekologické náhrady.

Každý z nás si chce vytvořit domov, ve kterém se celá rodina bude cítit bezpečně. Měl by být nejen krásný, ale také praktický a v souladu s přírodou. Věděli jste, že na čištění vám postačí jen obyčejný citron nebo ocet?

Základní ekologické čističe
Celá vaše domácnost dokáže být čistá pouze díky přírodním pomocníkům.

Máte je doma i vy

Nejlepší čisticí prostředky máte doma nepochybně i v této chvíli. Jsou účinné, netoxické, jedlé a zejména levné. Mnoho lidí si myslí, že za eko domácnost je třeba vyhodit stovky korun. A právě tato chybná představa bývá často důvodem, proč se lidé této alternativy bojí. Přitom je to úplně naopak, pro mnohé produkty nemusíte chodit ani do drogerie. O kterých výrobcích mluvíme?

Jedlá soda

Jedlá soda může mít v naší domácnosti nespočet využití. Působí jako jemný smirkový papír na čištění van nebo dřezů, dá se použít i na praní prádla. Je velmi šetrná k dětské pokožce a jemného prádla. Velmi dobré účinky má při praní ložního prádla a ručníků. Skvěle je zjemní a nezanechává po sobě mastné fleky či specifický zápach. Jedlou sodou můžete také čistit koberce. Pouze je posypte, nechte několik hodin působit a následně sodu vysajte. Jako bonus je jedlá soda skvělým deodorantem a výborně bělí zuby.

Soda na lžičce
Jedlá soda má nezaměnitelné místo v hygieně mnoha domácností.

Ocet

Ocet je považován za nejúčinnější univerzální čistič všech dob. Můžete jej použít na čištění jakéhokoliv povrchu kromě mramoru, protože na něm by mohl zanechat skvrny. Je to skvělá ekologická a zejména levná alternativa všech drahých chemických čističů. Nemusíte se bát, jeho zápach vyprchá ihned po uschnutí. Ocet můžete bez zaváhání použít k čištění vany, toalety, kuchyňského dřezu a v kombinaci s jedlou sodou je nekompromisní vůči vodnímu kameni. Pomocí octa můžete ekologicky vyčistit i vaše okna, aniž byste se museli bát, že se vaše miminko nadýchá nebezpečných výparů.

Citron

Citrony jsou nepochybně zdravým ovocem plným vitaminů, ale skrývají v sobě i obrovskou čisticí sílu bez toxinů. Můžete je použít jako alternativu chloru, například při praní bílého prádla. Spolu se sodou přilijte půl hrnku citronové šťávy. Na praní jiných barev se nedoporučují, protože mají přirozeně bělící účinky. Citronová kůra pomáhá zbavit se jakéhokoliv nepříjemného zápachu. Šťáva spolu s olivovým olejem se dá použít jako skvělé leštidlo na dřevěný nábytek.

Citron se sodou a houbou
Citrony a jedlá soda jsou dvě klíčové ingredience v „ukuchtění” si čistého domova ekologickou cestou.

Sůl

Na odstraňování odolných skvrn je sůl skvělým a nenahraditelným pomocníkem. Pokud si vaše miminko zašpiní oblečení od ovoce, na skvrnu ihned nasypte sůl a před praním ji můžete na nějaký čas namočit do mléka. Totéž platí pro skvrny od vína či krve. Skvrnu od krve okamžitě posypte solí nebo ji namočte ve studené sodovce.

Dřevěná miska a naběračka se solí
Sůl je nenahraditelná surovina nejen při vaření, ale i čištění odolných skvrn.

Mýdlové ořechy

Slyšeli jste už o ořeších, se kterými se dá prát? Většina druhů ořechů se objevuje zejména v našem jídelníčku. Mýdlové ořechy jsou speciální odrůda, která roste v Nepálu a Indii a používají se speciálně na praní. Praní v ořeších je vhodné zejména pro rodiny s alergiky nebo malými dětmi. Takto vyprané prádlo má přirozenou vůni, která nedráždí dětskou pokožku. Tento rostlinný prací prostředek se hodí pro jemné a šetrné praní. Je zajímavé, že skořepina mýdlových ořechů obsahuje přírodní látky saponiny, které mají podobné účinky jako mýdlo.

Mýdlové ořechy
Mýdlové ořechy jsou speciální odrůda, která se používá na ekologické praní a nedráždí přitom pokožku vašeho děťátka.

Věříme, že vám naše rady pomohou vydat se na úspěšnou cestu za ekologičtější domácností. Všechny zmiňované výrobky můžete na čištění používat, ať už máte doma malé dítě nebo ne. Pomůžete tak naší planetě odbřemenit od toxických chemikálií a uděláte něco i pro své zdraví a peněženku.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Vaříme dětem

Netradiční valentýnský recept, který zvládnou i děti

0
Novinky Tvoříme s dětmi

Vyrobte si s dětmi betonový květináč

0
Novinky Zajímavosti

Hračky a dětské doplňky se smyslem pro design

Navigácia

Magazíny