9 znaků, podle kterých poznáte moderního rodiče

Jak vypadá moderní rodič? Prostřednictvím trendů pro rok 2017 se ho snažili popsat odborníci z Trend Bible. Rodiče se cítí stresovaní, uspěchaní a mají pocit, že tráví málo času se svými rodinami. Důležitější než délka společně stráveného času je však jeho kvalita a smysluplnost společných aktivit. Moderní rodič podle nich…

…dává sbohem špatné kávě

Pití špatné kávy z automatů je minulostí. Moderní kavárny roku 2017 vycházejí vstříc nejen potřebám rodičů, ale i dětí tak, aby rodiny trávily čas společně. Family friendly kavárny a restaurace jsou multifunkčním prostorem pro celou rodinu. V přední části si můžete odparkovat kočárek, zatímco v zadní se nachází interiérové ​​dětské hřiště.

„Mileniáni se stávají rodiči a očekávají kvalitní prostředí pro sebe i na hru dětí. Mají rádi čerstvé šťávy a zdravé jídlo. Stejně vysoké nároky mají  na kvalitu jídla pro děti. Na tento trend zareagovaly galerie a muzea v Británii, které do své nabídky zahrnuly kvalitnější produkty pro rodiče a jejich děti,“ vysvětlila Joanna Feeley, generální ředitelka Trend Bible.

Moderní rodičovství
Uvolněné rodičovství je opakem tvz. helicopter parenting.

…dopřeje dětem více volnosti

Angličtina zná pojem „helicopter parenting“, který aplikuje na rodiče, kteří neustále krouží nad dětmi jako helikoptéra, aby je sledovali a starali se o ně. Tento pojem použil poprvé americký lékař Haim Ginott. Jeho opakem je uvolněné rodičovství, které podporuje dobrodružného ducha a chyby, které děti udělají, vnímá jako součást procesu učení. Mileniáni poskytují svým dětem možnost výběru, svobodu projevu a cenné zkušenosti. Jsou ochotni riskovat, aby vybavili své děti do života potřebnými dovednostmi.

…bojuje za lepší životní prostředí

V průběhu posledních let získala velký mediální prostor témata jako udržitelnost a škodlivost chemikálií v plastech. Tento strach či podezření vyzývá k opatrnosti i v případě dětského zboží. Moderní rodiče podporují zákaz mikro granulí v kosmetice a zubních pastách. Ve Velké Británii začne tento zákaz platit koncem roku 2017.

Mikro granule jsou malé plastové kuličky (menší než 5 mm), které se z kosmetiky dostávají přes čističky odpadních vod do sladké i mořské vody, kde je polykají mořští živočichové. Než se dostanou do vodních toků, navážou na sebe toxiny. Podobný zákaz platí i v USA. Výrobci museli mikro granule nahradit organickými náhradami jako skořápky ořechů, sůl a podobně.

…ví, že monitorování není hřích

I když by se mohlo zdát, že tento bod si odporuje s bodem, ve kterém dětem třeba dopřát více volnosti, řeší spíše bezpečnost. Na monitorované děti se donedávna pohlíželo podezřívavě, ale monitorovací zařízení jsou nejšetrnějším způsobem, jak zjistit, kde se dítě nachází. Dnes najdete v nabídce množství „gadgetů“ a aplikací, jejichž používání v rozumné míře nenaruší důvěru mezi vámi a dětmi. Zařízení s GPS vás může například upozornit, pokud se bude dítě hrát v blízkosti nebezpečného staveniště.

Děti a smartfony
Moderní rodič se snaží vyvažovat digitální zážitky dětí a ty skutečné.

…nenechá dítě napospas digitální revoluci

Dnešní děti vyrůstají v digitální době a tráví velké množství času před obrazovkami. Některé až tolik, že se stanou závislé. Ve snaze vyvážit digitální zážitky a ty skutečné, zažívají mnozí rodiče vnitřní konflikt. Bojí se digitálních zařízení a toho, že mohou mít negativní vliv na lidské dovednosti a rozvoj, od kreativity po empatii. Mobilní zařízení změnily naše rutinní návyky.

Sociální sítě nelze považovat za formu, která nahradí přímý kontakt mezi rodičem a dítětem. Už pro novorozence je důležitá interakce tváří v tvář – je nutná pro komunikaci a tvorbu vztahů. Pokud chcete podporovat dobrý vztah mezi vámi a dětmi, nedělejte ze společných aktivit vzácné chvíle ale spíše pravidelné rituály. Zkuste se vrátit do minulosti bez mobilních zařízení a tabletů.

…dopřeje si prostor na regeneraci

Rodiče se cítí pod tlakem, balancují mezi pracovními a rodinnými povinnostmi. Rychlé životní tempo však vyžaduje prostor na regeneraci. Ideálním prostředkem je jóga, proto se očekává, že jí bude věnována větší pozornost i na školách. Zda i na těch českých, ukáže čas. Jóga má množství fyzických a mentálních benefitů a její univerzalita je fascinující, proto je vhodná pro všechny věkové kategorie.

…nepodlehne iluzi dokonalého života

Na Instagramu a Facebooku lidé zveřejňují fotky, které obvykle ukazují ty hezčí stránky jejich života. Chlubí se svými úspěchy, exotickými dovolenými, vydařenými dětmi a dokonalými rodinami. To může lidem, kteří se s nimi neustále porovnávají, způsobit úzkost nebo vyvolat příznaky deprese.

Rodiče chtějí skutečné vzory, ne neexistující dokonalost. Ocení zobrazení realistických chvil rodinného života i s celým nepořádkem a chaosem, které k tomu patří. Zareagoval na to britský prodejce kuchyň, který připravil kampaň s názvem „A Kitchen Lived In“. Pět vlivných blogerů v ní ukázalo, co se skrývá za Instagramovým filtrem a že nic není takové, jako na první pohled vypadá.

Rodiče a sociální sítě
Kampaň „A Kitchen Lived In“ upozornila na to, že na sociálních sítích se prezentuje jenom to hezké a dokonalé.

…nepodceňujte důležitosť kontaktu

Dotyky a tělesný kontakt jsou důležité právě v dnešní době, kdy se rodiče ve snaze zabavit svoje děti spoléhají na smartfony. Fyzické dotyky děti ujišťují o našich citech k nim a jsou důležité pro jejich rozvoj a blaho. Pomáhají řešit úzkost a zlepšují sociální kontakty. Miminka, která jsou nošena a laskána, mají zdravější emocionální život jako ty bez kontaktu. Rovněž se oblíbenými stávajú i produkty, které podporují dotyk – tradiční plyšové hračky a hračky pro miminka na mazlení.

…nechá děti nudit jse

Inteligentní zařízení přinášejí neustálou stimulaciu zmyslů a děti se při nich zapomínají nudit. Dítě nemusí mít program promyšlený do poslední minuty. Nudění se je důležité pro růst, zkoumání a kreativní rozvoj. Slouží dětem na přemýšlení a ztišení, které jsou stejně smysluplnými aktivitami. Nuda přináší originální myšlenky a vlastní plány na trávení času. Jestli se děti během dětství samy nenaučí, jak si vyplní volný čas, nenaučí se to již nikdy.

V kolika bodech jste se našli? Rovněž se považujete za moderního rodiče? Napište nám komentář, jakým jste podle vás rodičem.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Tvoříme s dětmi Zajímavosti

5 tipů pro dokonalý dětský pokoj

0
Novinky Tvoříme s dětmi

Připravte si s dětmi dýňové dekorace

0
Novinky PR články

7 značek, které by měla znát každá stylová máma

Navigácia

Magazíny