Slyšeli jste už o bezplenkové metodě?

Bezplenková komunikační metoda je u českých maminek stále populárnější. Ty, které ji vyzkoušely, si ji nemohou vynachválit. Jiné maminky ji považují za extrémní. Co je ale bezplenková metoda a jaké má výhody a nevýhody?

Tato metoda je založena na vzájemné komunikaci rodiče a dítěte, kdy miminko dává různými signály najevo, že se chce vyprázdnit. Rodič nebo blízká osoba, která se o miminko stará a tráví s ním čas, tyto signály rozpozná a nechá ho vyprázdnit se mimo pleny. U nás se bezplenková metoda považuje za novinku a alternativu, ve světě však jde o zcela běžnou věc.

Bezplenkovou metodu dělá i Lenka, maminka malé Gabi: „S bezplenkovou jsme začali až ve 4 týdnech. Ze začátku jsem malou vzala nad umyvadlo pokaždé, když jen pípla. Dnes už to tolik nepřeháním. Rozpoznat její signály je už trochu těžší, malá má 8 měsíců. Žvatlá, leze, všechno ji zajímá. Přesto však dokážeme vychytat kakání i čurání. Bezplenková metoda nás nijak neomezuje. Právě naopak. Jsme obě spokojené, že si rozumíme.“

Bezplenková metoda

Jak vypadají signály miminka?

Může jít o pláč, neklid, určité gesto nebo mimiku, ale i zastavení činnosti, kterou právě dělalo. Vaše miminko je jedinečné. Sledováním zjistíte, jaké signály vám dává váš prcek. Navíc máte ještě jednu tajnou zbraň, mateřskou intuici.

Kdy začít s bezplenkovou metodou?

Čím dříve, tím lépe! Vzájemně se poznáte a hlavně bude mít váš prcek už od začátku návyk na vyprazdňování se mimo plenky. Děťátko vám dává signály již od začátku, ale někdy kolem 3 měsíců to už může vzdát. Učit ho po 3 měsících na bezplenkovou metodu je těžší, ale stále se to dá.

I pro rodiče, kteří jsou “nekontaktní”

Mnoho maminek, které se rozhodnou pro bezplenkovou komunikační metodu dostane od okolí nálepku »biomatka.“ Vašemu drobečkovi jsou však všechny tyto společenské nálepky úplně ukradené. Pro vaše dítě je nejdůležitější, že má u sebe rodiče, který mu rozumí. Podobně jako byste se ani vy necítila příjemně ve svých výkalech, necítí se tak ani miminko. Nemusíte splňovat všechna pravidla kontaktního rodičovství. Své miminko znáte nejlépe a jeho znaky se naučíte rozpoznávat. Když bude miminko vidět, že na něj reagujete, bude komunikovat stále více. Miminka jsou velmi šikovná, důvěřujte jim.

Bezplenková metoda nezabírá víc času a není ani špinavá

Kolik času vám zabere výměna pleny a čištění vašeho drobečka? Také to není dvouminutová záležitost. Není jednodušší vybalit miminko, když začne kňourat a podržet ho na chvilku nad nočníkem, umyvadlem nebo toaletou? Máte méně čištění a miminko je spokojené. Ačkoli název této metody je „bezplenková,“ plenku svému andílkovi můžete dát i tak. Mnoho maminek dává dětem plenky jako pojistku nebo kvůli balení široko. I během bezplenkové metody se dějí „nehody.“ No pokud miminko ví, že mu rozumíte, raději se vykaká do umyvadla nebo do nočníku, než do pleny.

Rodiče se často brání této metodě, protože nechtějí nad svým mrňouskem stát 24 hodin denně. Časem však dokážete odpozorovat zvyky vašeho miminka. Vyprazdňuje se po probuzení nebo 20 minut po jídle? Takto alespoň přibližně víte, kdy bude mrňous kakat. S čuráním je to trošku složitější a obvykle ho rodiče vychytají později.

Bezplenková metoda a cestování? Hlavně žádný stres!

Při cestování nebo návštěvách není bezplenková metoda právě pohodlná. Jste v letadle a WC je obsazeno, co teď? Obtěžovat cestující kakajícím miminkem na sedadle není fér. Některé maminky zvládají cestování i takto. No pro mnoho jiných maminek je to zbytečný stres. Nic se nestane, pokud se váš prcek vykaká do pleny. Některé maminky se svěřily s tím, že jejich děti občas opravdu musely použít plenku, svět se proto nezhroutil a ani děti se najednou nerozhodly kakat a čurat jen do plenek.

Bez opruzenin a podrážděné pokožky

U bezplenkové metody vaše děti nemají žádný nebo jen minimální kontakt pokožky s jejich močí a stolicí. Díky tomu snižujete riziko opruzenin, infekcí a zánětů. Všechno má své plusy i mínusy. Na začátku se proto musíte naučit rozumět svému uzlíčku štěstí a nezdařené pokusy mohou být frustrující, pro zdraví a spokojenost drobečka to však stojí.

Když se rodiče stanou soutěživými

Rozeznáváte signály vašeho děťátka a už jste pár dní bez nehody? Super! Je to vynikající pocit, ale někteří rodiče se stanou velmi soutěživí a nehody považují za konec světa. Už když s bezplenkovou metodou začínáte, berte to tak, že nebude na 100 %. Minimálně na začátku. Časem se naučíte navzájem si plně důvěřovat a svého prcka budete moci brát na procházku nebo na návštěvu zcela bez plenky. A to, i když má méně než jeden rok.

Pokud vás bezplenková metoda zaujala a chcete si k tématu nastudovat více, můžete sáhnout po některé z knih. Maminky doporučují „Dítě bez plenek: Přirozený nácvik na toaletu“ od Christine Gross-lohové a „Bez plenky“ od Ingrid Bauerové.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Dětský sport Inspirace

Jarní turistika s dětmi? Známe zajímavá místa na Slovensku, které se vyplatí navštívit

0
Novinky Zajímavosti

Když rodiče mají svůj den

0
Novinky Tvoříme s dětmi

Vyrobte si s dětmi betonový květináč

Navigácia

Magazíny