Sbohem vaničko, přichází kyblík!

Koupání dětiček je pro čerstvé maminky hotová věda. Správně uchopit miminko, přichystat vaničku, změřit ideální teplotu vody a postupně dítě ponořovat tak, abychom se vyhnuli pláči. Tyto, na první pohled, jednoduché úkony se mohou změnit na boj plný stresu. Výrobci vaniček však přišli s novinkou – koupacím kyblíkem, který pomáhá zvládat pobyt ve vodě bez slz.

Jak v mámině bříšku

Rozdíl mezi běžnou vaničkou a kyblíkem je ve způsobu ponořování děťátka do vody. Zatímco ve vaničce je dítě v poloze víceméně vleže, do kyblíku ho vkládáme vertikálně. Poloha vleže novorozenci není přirozená a vystresované dítě reaguje na neznámé prostředí pláčem. Naopak kyblík je dostatečně úzký a koupací poloha „na výšku“ připomíná polohu děťátka v děloze. Výhodou je, že dítě vnímá okraje či dno kyblíku a při koupání se jich dotýká. S nápadem koupacího kyblíku přišli holandští pediatři s cílem usnadnit novorozencům přechod z bříška do nového prostředí a podle reakcí čerstvých maminek můžeme usoudit, že se jim to podařilo.

koupání
Koupání ve vaničce nemusí vyhovovat novorozencům. V poloze „vleže“ se mohou cítit nejistě.

Pro menší dětičky

Kyblík se doporučuje dětem do 6 měsíců. Někteří výrobci posouvají věkovou hranici na 1 rok. Koupací kyblík je mimořádně vhodný pro předčasně narozené děti a také pro dětičky trpící kolikami. Každé dítě je však individuální a je možné, že to vaše bude preferovat vaničku. V takovém případě byste miminko do kyblíku neměli nutit.

Maminka Lenka se ke kyblíku dopracovala postupně. Jejich první koupání probíhalo v umyvadle, překvapivě bez pláče. Na podruhé vyzkoušeli vaničku – kvalitní, s pěnovou podložkou. Malá Gabi však do vaničky nechtěla a v hysterickém pláči od stresu pokakala a počůrala všechno kolem. Lenka se nevzdala a rozhodla se vyzkoušet kyblík. Gabi si ho zamilovala od první chvíle a Lenka kyblík používala 3 měsíce.

„Po 3 měsících začala Gabi protestovat. Nožky měla stále nahoře na kyblíku a nechtěla je strčit do vody, zlobila se. Tak jsme znovu vytáhli vaničku a musím říct, že tentokrát to dopadlo super. Gabi kopala, šplouchala, doslova si koupání užívala. Z toho mi vyplývá, že miminko musí na vaničku dozrát“, uzavírá Lenka. Lence dávají za pravdu i jiné maminky. Monika, máma ročního Samka říká, že od kyblíku přešla k vaničce v době, kdy měl Samko skoro půl roku. Tedy v období, kdy velmi živě vnímal okolí, hrál si s hračkami kolem a voda mu přinášela radost, ne stres.

kbelík
Kyblík děťátku připomíná pobyt v bříšku. Není však jedno jaký kyblík zvolíte. Koupací kyblík obsahuje protiskluzovou podložku a je zdravotně nezávadný.

Není kyblík jako kyblík

Možná si řeknete, že je nehorázné vyhazovat peníze za speciální koupací kyblík a stačí si pořídit jakýkoliv kyblík vhodné velikosti. Není to však pravda. Koupací kyblíky obsahují protiskluzovou podložku a jejich tvar kopíruje tělíčko miminka. Speciální kyblíky jsou navíc vyrobeny z kvalitních zdravotně nezávadných materiálů a vaše děťátko se do kyblíku může i zakousnout.

Jak na to

Koupání v kyblíku je jednoduché. Důležité je mít dostatek vody. Děťátko vkládáme do kyblíku v poloze „na tygříka“ (miminko máte položené na předloktí hlavičkou dolů). U novorozenců pozor na hlavičku, dbejte na to, abyste jí dělali oporu. Miminko je v kyblíku v poloze „klubko“, čili víceméně ve stejné poloze jako v děloze. Voda by mu měla dosahovat po ramena. Pokud se děťátko odráží ode dna nožičkami, nebo na dně sedí, dopusťte do kbelíku vodu. Dítě by mělo být celou dobu nadnášeno. Pokud v kyblíku koupete starší děťátko a po dopuštění vody se dotýká dna, je možné, že mu je kyblík malý.

Hlavně bezpečně

Odborníci se shodují v jednom –- neexistuje jediný správný způsob koupání děťátka. Každému dítěti vyhovuje něco jiného a pokud je spokojené v lavoru, vaničce, velké vaně, umyvadle nebo kyblíku, neměňte to. Více než místo je důležitá bezpečnost miminka.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdraví

Šestá nemoc – onemocnění se záhadným názvem a vysokými teplotami

0
Novinky Zdraví

Umíte odlišit baby blues od poporodní deprese?

0
Novinky Zdraví

Ekologické čištění domácnosti s dítětem

Navigácia

Magazíny