Bolest bříška u dětí

Děti trpí bolestí bříška již od narození. Některé dětičky je překonají snadněji, jiné se trápí dlouhé měsíce. Čerstvé maminky se proto musí obrnit dávkou trpělivosti. Bolesti bříška jsou však různé. Podívejte se s námi na nejčastější typy a příčiny jejich vzniku.

Kolika a plyny

Nejčastějším strašákem novorozenců je kolika. Jde o termín používaný k popisu neovladatelného pláče u jinak zdravého miminka. Pokud má vaše děťátko méně než 5 měsíců, nadměrně a nekontrolovatelně pláče alespoň 3 hodiny vkuse, 3 a více dní v týdnu a to vše po dobu nejméně tří týdnů, s největší pravděpodobností se jedná o koliku.

Kolika může být způsobena nadměrným zadržováním plynů v těle miminka. Střeva kojenců do 3 měsíců nejsou plně vyvinuta a právě v tomto období je u nich kolika více než běžná. Bolesti bříška v důsledku zadržování plynů se zvyknou vrátit ve věku půlroku až rok. Je to období ve kterém plně kojené miminko začíná s příkrmy a většinu potravin zkouší poprvé.

Jak pomoci

I když se neví, co přesně koliku způsobuje, maminkám se doporučuje úprava stravy. Ze svého jídelníčku by měly vyškrtnout potraviny, které nafukují, jako je cibule, česnek, luštěniny, houby a zelí. Vyhýbat byste se měla i smažených jídlům, uzeninám a alergenům jako vejce, ořechy, jahody, citrusy a rajčata. Váš pitný režim doplňte o fenyklový a anýzový čaj.

Koliku i bolesti bříška způsobené plyny může negativně ovlivňovat nesprávná technika kojení nebo nevhodná láhev. Může se stát, že dítě saje místo mléka zbytečně mnoho vzduchu.

Miminku můžete pomoci cvičením a masírováním bříška olejem ve směru hodinových ručiček. Položte děťátko na zádíčka, chyťte ho za nožičky a ve vzduchu s nimi jezděte jako na kole. Po chvilce tlačte nožičky směrem k bříšku. Tento postup opakujte několikrát.

V boji proti kolice pomáhá i pohupování miminka na rukou bříškem dolů, nebo houpání na míči. Maminky doporučují také nošení děťátka v šátku. K uklidnění svého děťátka vyzkoušejte aromaterapii. Do aromalampy nakapejte přírodní esenciální olej s vůní mandarinky nebo levandule, právě tyto vůně dokáží malé tělíčko utišit.

dítě trpící kolikou
Za neutuchajícím pláčem vašeho miminka se může skrývat kolika.

Zácpa

Tento nepříjemný stav je velmi rozšířený mezi dětmi, které přecházejí na tuhou stravu. Organismus děťátka si na změny stravování zvyká a tento přechod vyžaduje čas. Pokud jste si všimla, že má vaše dítě méně častou stolici, je tvrdá a suchá, případně se vyprazdňuje až po několika dnech, můžeme hovořit o zácpě.

Jak pomoci

Zmírnit zácpu můžete úpravou stravy vašeho dítěte. V pevné stravě určitě pokračujte, ale dbejte na vyšší příjem vlákniny a potravin, které změkčují stolici. Vhodnými potravinami jsou ovesné vločky, meruňky, hrušky, švestky a hrášek. Naopak, omezte příjem potravin, které způsobují zácpu – banány, jablka, mrkev, rýže nebo dýně. Samozřejmostí je zvýšení pitného režimu. Ideální je čistá kojenecká voda a čaje.Vyzkoušejte také cvičení s miminkem – stejné, jako při problémech s kolikou.

 změna stravování u miminka

Přechod na tuhou stravu může způsobit zácpu. Dbejte proto na dostatečný příjem vlákniny a tekutin.

Reflux

Po krmení je běžné pokud dítě menší část mléka vyplivne nebo dokonce vyzvrací. Zvracení po jídle by však nemělo být samozřejmostí. Pokud máte pocit, že vaše dítě zvrací často, může se jednat o reflux, neboli stav, kdy se potrava spolu se žaludeční kyselinou vrací do jícnu.Reflux způsobuje podráždění žaludku, pálení v krku i v hrudníku. Většina dětí z refluxu „vyroste“ po prvním roce života. Přesto tento stav nelze podceňovat a je vhodné poradit se o dalších krocích s lékařem.

Jak pomoci

Vhodnou prevencí je správné krmení – zastavte se v polovině (při kojení během výměny prsu, při krmení z láhve po vypití poloviny obsahu láhve) a nechte dítě odříhnout, aby ze sebe dostalo přebytečný vzduch. Po ukončení krmení nechte dítě odříhnout ještě jednou. Dbejte na to, aby dítě po krmení zůstalo ve svislé poloze po dobu alespoň 20 minut. Poblémy s refluxem určitě konzultujte s lékařem.

 Při podezření na reflux, navštivte lékaře.
Reflux u dětí nepodceňujte a obraťte se na svého lékaře.

Střevní chřipka

Pokud se u dítěte vyskytnou náhle problémy se zvracením a průjmem, může jít o střevní chřipku. Toto infekční onemocnění je často doprovázeno horečkou a ztrátou chuti k jídlu. Pro děti je nebezpečná kvůli možné dehydrataci. Pokud dítě v sobě neudrží mléko ani vodu, navštivte lékaře.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdraví

Ekologické čištění domácnosti s dítětem

0
Novinky Zajímavosti

Válka o hračky – když se dítě nechce dělit

0
Novinky Zajímavosti

9 znaků, podle kterých poznáte moderního rodiče

Navigácia

Magazíny