Těhotenství a výchova dětí jsou spojeny z množstvím otázek. Někdy je zodpoví lékař, jindy zkušenější rodinný příslušník nebo internet a občas je dobré spolehnout se i na knížky. Zde je náš výběr top pěti, které by si měl povinně přečíst každý (nastávající) rodič.
Ještě netlačte (Vše, co potřebujete vědět o rození na Slovensku)
Iveta Aldana, Lucia Lišiaková a Veronika Pizano se v 10 kapitolách věnují porodu, poporodní péči, vědeckým poznatkům a praktikám přímo z porodnic, ale i tomu, proč Slovenky rodí v nemocnicích blízko slovenských hranic. V knize najdete rozhovory se třemi odborníky – gynekologem Jozefem Záhumenským, psychiatrem Jozefem Haštou a s právničkou Jankou Debrecéniovou. Některé příběhy konkrétních žen ze slovenských nemocnic mají spíše šokující podtón a poukázáním na zastaralé a škodlivé praktiky chtějí tři mladé Slovensky vyvolat diskusi a dopomoci k změnám v slovenském porodnictví.
„Porodnice přece není vězení a porod není policejní zásah, během kterého má žena nemohoucně ležet, než někdo jiný bude na ní provádět úkony, pacifikovat a disciplinovat ji. Porod je fyziologický proces, který má žena právo prožít autonomně, svobodně a důstojně a nad kterým může a má mít kontrolu,“ ŕíká v knize právnička Janka Debrecéniová. Na trhu dosud chyběla podobná publikace, která by informovala o tom, jak probíhá porod v slovenských nemocnicích a jaké mají ženy možnosti a práva. Budoucím maminkám knihu doporučujeme na zorientování se, protože ne vše, co se může dít při vašem porodu, je normální, i když vám personál nemocnice bude tvrdit opak, respektive raději neřekne nic.
Návod na přežití pro bejby
Doktora Igora Bukovského asi není třeba zvlášť představovat. Na 450 stranách se v pěti částech věnuje dětskému tělu, učení, trucování, strachu, ale i výživě, kojení, rodičům a prarodičům a také domácí a přírodní léčbě a vybraným dětský onemocněním jako atopický ekzém, potravinová alergie nebo ADHD a autismus. V kapitole věnované výživě a pohybu najdete zdravé recepty nejen pro nejmenší. Kniha vznikla ve spolupráci s mnoha odborníky, přitom si však zachovává srozumitelný jazyk. Její výhodou je i text koncipovaný do krátkých sekvencí, které si přečtou i zaneprázdnění rodiče.
„Líbil se mi bezprostřední styl knihy a příběhy o malých Adámcích, Lenkách a jejich kamarádech. Knížka se prodává v jednom balení spolu s knihou receptů Hned to bude, Andílku. Začala jsem podle ní s prvními příkrmy, kašemi z brambor a mrkve. Od 7. měsíce jsem přidala i jiné druhy zeleniny. Velmi mi pomohlo dělení vhodných potravin podle věku a vzorové jídelníčky v zimě a v létě,“ pochvaluje si knížku maminka Miroslava, která se v ní inspirovala při stravování dcery Mirky.
Pět jazyků lásky pro děti
„Každé dítě má citovou nádrž, která potřebuje být naplněna láskou. Když má dítě pocit, že je skutečně milované, bude se vyvíjet normálně, ale když je citová nádrž lásky prázdná, dítě se bude chovat špatně. Dítě, které se chová špatně, většinou touží po tom, aby někdo naplnil jeho nádrž lásky,“ řekl psycholog Dr. Ross Campbell, který se specializuje na děti a dospívající. Gary Chapman, americký psycholog s dlouholetou praxí z psychologické a manželské poradny, vám vysvětlí princip jazyka lásky vašeho dítěte, který může být zcela odlišný od toho vašeho.
V této publikací najdete pět základních jazyků lásky – fyzický kontakt, slova ujištění, pozornost, dárky a nakonec skutky. Autoři knihy Gary Chapman a Ross Campbell vám pomohou objevit primární jazyk u vašeho dítěte prostřednictvím množství příkladů, problémů a jejich řešení. Naučí vás lépe porozumět vašim dětem a předcházet konfliktům, které by mohly vzniknout.
Mama, buď mojím princom
Známá slovenská psycholožka a psychoterapeutka Eva Reichelová napsala knihu, která je určena nejen odborné veřejnosti, ale poskytne množství rad i rodičům, kteří mají problémy při výchově svých dětí. Sama se ve své klinické praxi věnuje léčbě emočních a výchovných problémů dětí. Knížka zachycuje 13 příběhů dětí od 3 do 8 let s poetickými názvy. Každý z nich začíná představením dítěte a jeho problémového chování, stejně i to, jak je problém vnímán v kontextu rodiny či kolektivu.
Jednou z otázek, které psychoterapeutka klade rodičům je i ta, jak prožívají problémové chování svého potomka. Odpověď na ni mnohokrát pomáhá zjistit příčiny toho, proč se dítě stalo nezvladatelným. Kniha je doplněna o autentické kresby a fotodokumentaci projekcí her malých klientů. Tuto publikaci doporučujeme nejen těm, kteří potřebují pomoc při výchově, případně sami s dětmi navštívili podobného odborníka, ale i rodičům, kteří nemají potíže a prostřednictvím publikace si uvědomí, jaké mají velké štěstí.
Dosť bolo dokonalých mám
Pro všechny mámy, které mají pocit nedokonalosti, napsala Jill Savageová knihu Dosť bolo dokonalých mám. Popisuje v ní, jaká selhání při výchově se povedla jí. Pomůže vám nepodlehnout nutkání porovnávat se s jinými ženami a změnit nesplnitelné očekávání na realistické. V knize jsou vtipně zachyceny pravdivé skutečnosti dnešních maminek, které chtějí být ve všem důsledné a porovnávají se s jinými. Ve snaze maskovat své slabosti tak podvádějí samy sebe i své okolí. Kniha je primárně určena maminkám, které své děti vychovávají v křesťanském duchu, proto se připravte na zmínky o Bohu a citáty z Bible.
„Při prohlížení Facebooku a Instagramu kamarádek jsem měla vždy pocit, že s dětmi zažívají jen samé výlety, tvůrčí chvilky a jejich děcka jsou stejně dokonalá jako ony – super ženy, které vedle péče o domácnost uvaří zdravé jídlo i dezert, který stihnou postnout na sociální sítě. Ačkoliv pasáže o Bohu mi moc neříkaly, s knihou jsem se v mnohém ztotožnila. Líbilo se mi přirovnání mateřství k pohotovostní službě plné překvapení. Na základě toho jsem trošku upravila moje nároky, přestala jsem se tolik porovnávat a jsem nyní mnohem více v pohodě máma,“ přiznává s úsměvem maminka Zuzana.
Máte i vy svou oblíbenou knížku o těhotenství nebo rodičovství? Podělte se s námi o ni v komentáři!