Dejte sbohem domácí nude

Zima stále panuje v našich končinách a my nemůžeme s dětmi trávit venku tolik času, kolik jsme zvykli během teplejších měsíců. Čas procházek venku se zkrátil, venkovní hry se omezily na minimum a vy si lámete hlavu nad tím, jak svých mrňousů zabavit. Nebojte se, připravili jsme pro vás pár inspirací na zábavné trávení času různými aktivitami.

Vánoce jsou nenávratně pryč a možná se už některé z vašich dětí začali těšit raději na teplé sluneční paprsky a pobyt na hřišti venku s kamarády. Možná by se rádi vyšantili i ve sněhu, avšak minusové teploty jim to ne vždy umožňují, a tak musí častěji zůstávat v teplém domově. Ani vysedávání doma vůbec nemusí být nudné, stačí zapojit trocha fantazie.

Dejte sbohem domácí nude
Pomocí našich her se s dětmi snadno zabavíte.

Postavte si pevnost

Existuje vůbec někdo, kdo si v dětství alespoň jednou nepostavil pevnost z přikrývek a polštářů a takto měl na chvíli svůj vlastní svět? Dětské pevnosti jsou ideálním místem ke shlédnutí filmů, čtení knih nebo prostě na lenošení. Pomozte svým dětem postavit tu nejlepší pevnost na světě. Na zpříjemnění atmosféry zapojte světýlka, které jste nedávno svěsili z vánočního stromku. Máte doma stan? Pokud ano, sem s ním! Rozložte ho hoc i přímo v obývacím pokoji, vyberte spacáky, karimatky, polštáře a vstupte s vašimi dětmi do svého vlastního pohádkového světa.

Dětská pevnost z přikrývek
Vytvořte vašim dětem svůj vlastní tajný svět.

Nafoukněte bazén

Chcete se se svými dětmi skutečně zabavit? Pokud máte doma ledajaký nafukovací bazének, rozložte ho doma v obývacím pokoji a vyplňte ho těmi nejměkčího polštáři a přikrývkami. A najednou máte doma svůj vlastní podmořský svět, ve kterém se můžete bavit, potápět, lenošit a hrát.

Postavte ptačí budku

Pokud chcete s vašimi dětmi něco vytvořit, zkuste je motivovat k tomu, aby spolu s vámi pomohli ptáčkem během zimy. Stavěním ptačí budky se nejen pobavíte, ale uděláte i něco užitečného. V zimě trpí mnoho ptáčků hladem, zkuste jim vymyslet bezpečné místečko, kde jim budete pravidelně nosíval potravu. Pokud si netroufáte postavit přímo budku, klidně to může být alespoň malé bidýlko s plošinkou na semínka. Děti tak budou mít pravidelnou aktivitu, a to doplňování potravy a péče o malé ptáčky.

Zahrajte si na učitele či kuchaře

Hraní modelových situací děti nejen baví, ale podporuje to jejich fantazii a rozvoj. Otevřete si svůj vlastní obchod, restauraci či školu, nabízejte ty nejchutnější koláčky nebo rozdávejte včeličky za vzorné chování. Vaše hry nemusí být jen imaginární, klidně si dětmi napečte chutný dezert nebo alespoň připravte banány v čokoládě. Pokud se bojíte nepořádku v kuchyni, rozložte před vařením na zem průsvitnou fólii, určitě vám pomůže. Nechte děti, aby se zabavili a podporujte jejich kreativitu.

Hra v kuchyni
Zapojujte děti doma do i do všedních činností.

Pobavte se s překážkovou dráhou

Ačkoliv nelze dovádět venku, pohybové aktivity se stále dají dělat i uvnitř. Pokud máte doma pejska, postavte mu hoc i jen z polštářů překážkovou dráhu a nechte děti, aby spolu s ním tyto překážky zvládli. Speciální barikády můžete udělat i přímo pro své děti. Namotejte ledajaké stužky či motouzy od dveří ke dveřím křížem krážem po bytě a soutěžte s nimi v překážkovém přelézání. Určete si časový limit nebo různé doplňkové úlohy a o zábavu máte na dlouhou dobu postaráno.

Zorganizujte domácí módní přehlídku nebo pěveckou či taneční soutěž

Máte doma malou modelku, tanečníka či zpěvačku? Podporujte talent svých dětí odmalička. Pokud máte několik dětí nebo nebodaj hlídáte i děti své kamarádky, není lepší způsob, jak zabavit najednou všechny, než uspořádat nějakou kreativní soutěž. Určetě si soutěžících, porotců, případně i ceny a hledejte novou superstar.

Hra na módní přehlídku
Hra na módní přehlídku bude bavit každou malou parádnici.

Modelujte z plastelíny, vyrábějte, kreslete

Plastelína nás kdysi dokázala zabavit na dlouhé hodiny. Dnes mají už děti na výběr z několika her, avšak bez klasiky se to prostě neobejde. Ukliďte kuchyňský stůl a proměňte ho malou dílnu, kde si z plastelíny vymodelujeme například nový nábytek pro panenky. Má vaše dítě rádo omalovánky? Přineste mu nové barvičky a motivujte ho ke kreslení. Společně můžete také vyrábět pohlednice, koláže, malovat vodovými barvami či zkusit foukací fixy. Existuje milion kreativních činností, do kterých můžete své ratolesti zapojit. Budete je mít pod kontrolou, zatímco můžete například vařit večeři.

Ruční práce
Děti rádi vyrábějí a tvoří, podpořte je.

Zahrajte si schovávanou

Stará dobrá schovávačka je osvědčený trik. Zapojte do ní celou rodinu a uvidíte, že se rázem váš dům promění a všude bude slyšet výkřik smíchu a radosti. Pokud jsou vaše dětičky ještě menší, zkuste například společně hledat jeho oblíbenou hračku.

Zabavte se společně při spoločneskej hře

V době počítačových her je již raritou sednout se stůl a zahrát si společenskou hru. Je to však krásný čas strávený s vašimi nejbližšími, kdy se můžete dosyta našemu a rozvíjet svou paměť či postřeh. Mají vaše děti raději akčnější hry? Žádný problém, vyzkoušejte například klasiku Twister.

Je mnoho způsobů, jakými můžete vaše děti zabavit, když venku není zrovna pěkné počasí. Jedno rčerní však říká, že bychom měli naše nejmenší občas i nechat, aby se nudili. Jen takto pak naplno rozvíjejí svou kreativitu.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Inspirace Novinky Zajímavosti

Jak s dětmi oslavit Den Země

0
Novinky Zdraví

Umíte odlišit baby blues od poporodní deprese?

0
Novinky Vaříme dětem

Jarní pomazánky pro hladová bříška

Navigácia

Magazíny