Když rodiče mají svůj den

Mezinárodní den dětí zná snad každý. Víte však, že svůj den mají i sami rodiče? Je jím 24. červenec, který kombinuje koncept Dne matek a Dne otců.

Rodiče jako vychovatelé a životní vzory se dočkali svého dne, který slaví jejich důležitost při výchově dětí. Kořeny tohoto svátku bychom mohli hledat v Americe. Tehdejší prezident Bill Clinton podepsal v roce 1994 usnesení pro podporu úlohy rodičů při výchově dětí. Jde tedy o poměrně „mladý svátek“, který v našich končinách není až tak propagován. No jen se přiznejte, věděli jste, že právě dnes máte jako rodiče svůj den?

Den rodičů 24. července
Mnozí partneři přijali model sdíleného rodičovství a na výchově svých dětí se podílejí rovnocenně.

Letos poprvé nad třicet let

Pojďme se společně podívat na pár faktů o rodičovství. To, že se věk prvorodiček postupně zvyšuje, je známé. Někteří tvrdí, že za to může uspěchaná doba – ženy studují na univerzitách a po jejich dokončení si budují kariéry. Kariéru matky na plný úvazek tak začínají budovat až poté, co jsou uspokojeny jejich ambice v pracovní oblasti. Stejně se změnila tradiční role ženy, už není vnímána jen jako hospodyňka, která se musí do určitého věku vdát, jinak zůstane „na ocet“ a přijde o šanci založit si vlastní rodinu. Ženy dnes studují, cestují, podnikají a mají oproti minulosti mnohem více možností k seberealizaci. Podle posledních statistik průměrný věk prvorodiček u nás letos poprvé překročil třicet let. Starší prvorodičky mají i země jako Itálie (30,6), Španělsko (30,4) nebo Lucembursko (30).

Otec na mateřské dovolené
Otec může nastoupit na rodičovskou dovolenou až po tom, co s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat.

Otec na mateřské?

Jak se mění model tradiční rodiny, mění se i rodičovské role. Mnozí partneři přijali model sdíleného rodičovství a na výchově svých dětí se podílejí rovnocenně. Moderní tatínkové běžně zvládají domácí práce, péče o dítě, bývají přítomni při porodu, nebo se nebrání myšlence strávit určitý čas na rodičovské dovolené. Čerpat rodičovskou dovolenou může namísto maminky i otec dítěte, a to nejdříve šest týdnů po porodu dítěte. Musí přitom s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat, podpis matky musí být úředně ověřen. V dohodě nesmí chybět den, od něhož bude muž o dítě pečovat, a také den porodu. Během pobírání mateřské nesmí tatínek vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu nárok na mateřskou plyne – pokud je zaměstnaný, nebude chodit do práce. Může si však vydělávat jako OSVČ, nebo chodit na brigádu.

Krásný, ale těžký úkol

Jaké to vlastně je být rodičem? Novopečení rodiče většinou spoléhají na rady rodiny, přátel či na články, které si o rodičovství přečetli. I zde platí, že není třeba věřit všemu, co se dočtete na internetu. Vybírejte si z dostupných informací ty, které se vám hodí. Kromě toho, každé děťátko je individualita, takže to, co platilo při vašem prvorozeném, nemusí na další děti vůbec zabírat. Rodičovství je těžký, ale krásný úkol. A pokud o sobě máte stále pochybnosti, pravděpodobně to děláte správně.

Oslava dne rodičů
Mít pochybnosti o své roli rodiče, není vůbec zahanbující.

10 tipů pro osvícené rodiče

# 1 Pochopme svět dítěte

# 2 Naslouchání je dveřmi do dětského světa

# 3 Naučme děti vědu ukončování („vysypat“ všechno nahromaděné večer před spaním)

# 4 Nepřivlastňujme si dítě ve jménu lásky

# 5 Dávejme fakta bez strachu a chamtivosti

# 6 Naučme děti odpovědnosti

# 7 Probuďme v nich inteligenci, vášeň a tvořivost

# 8 Nezasívejme v nich myšlenku sebepochybnosti

# 9 Elektronika je nástroj na rozvíjení chápání, ne zabíjení nudy

# 10 Zasyťme děti jídlem a dovolme jim vychutnat si ho (ne řešit jím emoce)

zdroj: Uvědomělé rodičovství – Nithyananda Slovakia

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zajímavosti

5 knih o mateřství a rodičovství, které byste měli znát

0
Zdraví

Jsou zkažené mléčné zuby případem pro zubaře?

0
Novinky Zajímavosti Zdraví

Pozor na nekvalitní dětské oblečení, může způsobit podráždění pokožky

Navigácia

Magazíny