Kolik vody by mělo dítě denně vypít?

V horkých měsících, zvláště ve dnech s teplotou přes 30 ° C jako jsou tyto, nesmíme zapomínat na pitný režim. Přinášíme vám přehled vhodných nápojů pro děti, a také potřebného množství, které by měli denně vypít.

Denní průměrná potřeba vody

Během horkých dnů, kdy se více potíme, je třeba doporučená množství vody zvýšit alespoň o 0,5l. To platí zejména pro děti, které tráví horké letní dny hrou venku.

Kolik vody by měli děti denně vypít

Pitný režim dítěte
Zpracované podle doporučení: Institution of Medicine of the National Academies. Množství nápojů označuje celkovou denní potřebu tekutin, minimální množství vody zase naznačuje jak velkou část z celkového příjmu tekutin má tvořit voda. Tedy 3l nápojů, (min. 2,5l vody) znamená, že ze tří litrů tekutin má voda tvořit alespoň 2,5l.

Čistá voda zažene žízeň nejlépe

V prvních měsících života je mateřské mléko zdrojem všech živin. Čistá voda by se však časem měla stát hlavním zdrojem tekutin. V Česku máme čistou a kvalitní vodu na dosah. Přímo z vodovodního kohoutku. Během prvních tří měsíců ji raději převařte. Kojenecké a stolní vody jsou také výbornou alternativou. Dbejte na to, aby byla voda z kvalitního podzemního zdroje, nebyla nijak chemicky ošetřena (ošetření UV zářením je přípustné) a měla nízký obsah dusitanů a dusičnanů. Nekupujte sycenou vodu s bublinkami a nedochucujte ji sladkými sirupy. Čím dříve děti navyknete na čistou vodu bez příchutí, tím lépe pro jejich zdraví.

Děti by měly v létě vypít alespoň 2l vody
Děti by měly v létě vypít alespoň 2l vody.

Od džusů v obchodě ruce pryč

Reklamy na různé džusíky a dětské ochucené nápoje sice mluví o vitamínech a o tom, že neobsahují žádná barviva a konzervanty. No nenechte se zmást. Všechny tyto nápoje obsahují obrovské množství cukru. Většina džusíky a kdejaký dětských drinků neobsahují šťávu z čerstvého ovoce, ale ovocný koncentrát. Co to znamená? Pomeranče se nejprve výstavu, pak vysuší a následně rozředí vodou. Při tomto procesu se ztrácejí vitamíny. Vám tedy zůstane cukrový nápoj s příchutí pomeranče. Vitamin C, o kterém se pyšně píše na krabici, je přidán dodatečně. Stejně je to is multivitaminovým džusem a jinými ovocnými džusy.

Chcete-li svému dítěti dopřát ovocnou šťávu, odšťavněte si ovoce doma. Vždy ho však zřeďte s vodou. Odšťavňováním ovoce přichází o vlákninu. Vy sice svému dítěti dopřejete vitamíny v ovoci, ale zároveň dostane pořádnou dávku cukru a žádnou vlákninu. Ideální zkuste připravit tzv. smoothies. Zabere vám to minimum času a vy máte jistotu, že vaše dítě dostává do těla to nejlepší z ovoce a zeleniny. Hoďte do mixéru polovinu banánu, špenát a zalijte větším množstvím vody. Smoothie máte během pár minut hotové. Plné vitamínů, vlákniny, minerálů, aminokyselin a samozřejmě tam najdete cukr. Není to však cukrový koncentrát. Dbejte na výběr ovoce a zeleniny. Ideální kombinujte.

Se smoothies nebo domácími čerstvými džusy byste neměli přehánět. Stačí jednou za den a zbytek dne svému dítěti nabídněte vodu nebo neslazený bylinný čaj.

Pitný režim dítěte
I nejmenší děti potřebují zvýšený příjem tekutin během léta.

Jak děti motivovat, aby více pili

  • V první řadě buďte pro děti příkladem a sami hodně pijte.
  • Nabízejte dítěti vodičku i když si neptá pít.
  • Lahvičku s vodou mějte vždy u sebe.
  • Nápoj dávejte menším dětem do lahví, abyste věděli zkontrolovat příjem tekutin.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zajímavosti

Vybrali jsme nejkreativnější halloweenské kostýmy pro miminka

0
Vaříme dětem

Vaříme rychlé a zdravé dětské kaše

0
Novinky Vaříme dětem Zdraví

Superpotraviny vhodné i pro batolata

Navigácia

Magazíny