Osm tipů, jak být pozorným rodičem

To, co jako rodiče rádi vyčteme svým dětem, velmi často děláme sami. Je nad slunce jasnější, že žijeme dobu technologických vychytávek a není cesty zpět. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby jsme byli schopni nepropadnout podvědomé závislosti. Víte jak vaše děti vnímají, že máte telefon stále v ruce?

Pracující matka s ditětem
Chvíle s vaším dítětem jsou příliš vzácné na to, abyste je vyměnili za online aktivity.

Nejnovější výzkumy prokázaly, že rodiče využívají dostupné technologie až 9 hodin denně. Přestože vyjadřujeme mnohé obavy o vlivu technologii na naše děti, sami věnujeme svým „inteligentním“ přátelům příliš mnoho času.

Tuto zprávu zveřejnila organizace Common Sense Media zaměřena na informovanosto používání technologií dětmi a jejich dopadu na fyzický, emocionální, sociální aintelektuální rozvoj. Výzkumný tým tak dospěl k závěru, že mnozí rodiče tráví na svých telefonech tolik času jako mladí lidé ve věku od 13 do 18 let.
Telefonující matka s dítětem.
Nejnovější výzkumy prokázaly, že rodiče využívají dostupné technologie až 9 hodin denně.

Pojďme se ale podívat na to, jak ovlivňuje naše časté používání telefonu na každodenní komunikaci a vztah s dětmi. Máte pocit, že svému dítěti věnujete veškerou pozornost, když vám něco říká? Podvědomě kontrolujete svůj pracovní email nebo vás vyruší upozornění z Facebooku? Odpovězte si upřímně a uvědomte si, jak moc nás telefon rozptyluje i při pouhém rozhovoru. Vaše dítě to cítí. Ví, kdy jste nepřítomni a neposloucháte pozorně, co vám říká. Ano, je 21. století, vše je online a komunikace kvůli práci je důležitá. Ale to, co si dítě bude pamatovat ze svého dětství, je důležitější.

Aby to bylo jednoduší, vybrali jsme pár příkladů z každodenního života:

  1. Nenoste svůj telefon všude sebou. Pokud jste v jedné místnosti s dítětem a telefon je v druhé, neposílejte ho pro něj.
  2. Zatímco čekáte v restauraci nebo v kině na film, nevybírejte svůj telefon. Uvědomte si, že vaše dítě sedí u vás a chce, abyste s ním povídali.
  3. Když ráno vstanete, první co je třeba udělat je políbit členy vaší rodiny. Ne zkontrolovat, co je nového na instastories.
  4. Pokud jste na vystoupení nebo sportovním akcí svého dítěte, věnujte mu plnou pozornost. Myslíte si, že si nevšimne, když každou chvíli podíváte na mobil?
  5. Nezapomínejte na denní rituály, jako uložení do postele nebo večerní rozhovor. Tyto chvíle jsou příliš vzácné, abyste je vyměnili za online aktivity.
  6. Zvedněte zrak od telefonu, když na vás dítě promluví a odpovídejte.
  7. Soustřeďte se a usmívejte se na své dítě z auta, ze zastávky. Nevyužívejte momenty během řízení či vaření na kontrolu mobilu, raději sledujte své dítě. Možná se to nezdá, ale každý projev pozornosti je projevem lásky.
  8. Vyhraďte si dennodenně čas na své děti a nenechte se při tom ničím rozptylovat. Dar vaší pozornosti je také projevem lásky.

Recept na dobré rodičovství skutečně neexistuje, ale uvidíte, jak hodně se ve vašem životě změní už jen tím, že složíte svůj telefon. Najednou budete mít volné ruce a uvědomíte si, o co všechno jste dosud přicházeli. Pamatujte, že vaše dítě cítí, kdy nejste přítomni. Snažte se, aby vaše pozornost patřila zejména tomu, co je skutečně důležité.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdraví

Kojení jako prevence rakoviny prsu

0
Novinky Zdraví

Čaj pro zdraví celé rodiny

0
Novinky Vaříme dětem Zdraví

Kdy začít svačit?

Navigácia

Magazíny