Superpotraviny vhodné i pro batolata

Menší děti a batolata toho moc nesní. Určitě i vy občas s vaším nejmenším bojujete o každou lžičku. Když nepomáhá letadélko ani „za maminku, za tatínka“, úlevou vám může být vědomí, že váš prcek dostal kvalitní a hodnotné jídlo. Pokud si nejste jisté, zda svým dětem dáváte výživnou stravu, podívejte se s námi na top 5 superpotravin vhodných i pro batolata již od 1 roku.

Superpotraviny – nutričně hodnotné jídlo

Určitě jste se již setkali s anglickým výrazem „superfoods“, po našem „superpotraviny“. Nejde o žádný zázrak ani o převratnou novinku. Tímto pojmem se označují potraviny s vysokou nutriční hodnotou. Jsou přírodní, plné antioxidantů, vitamínů, minerálů a mají nižší glykemický index. Samozřejmostí je, že neobsahují žádná aditiva, jsou proto mimořádně vhodné i pro děti. Navíc jsou základem pro jejich zdravý růst a vývoj.

superfood
Jídlo má být nejen syté ale hlavně výživné.

Fazole

U fazolí platí jednoduché pravidlo – čím tmavší, tím lepší. Černá fazole obsahuje 10 krát více antioxidantů než pomeranče. Jsou bohaté na železo, bílkoviny i vitamin B. Navíc chrání před onemocněním srdce a vysokým cholesterolem. Možná namítnete, že tato onemocnění se týkají jen dospělých. Pravdou je, že zdravou stravou v dětství předcházíme těmto nemocem v dospělosti.

Mnoho maminek si řekne, že fazole do svých dětí nikdy nedostanou. Zkuste z nich připravit těsto na čokoládové brownies nebo místo masových karbanátků vyčarujte vegetariánské fazolové burgry. Pokud je zapečete se sýrem, váš prcek ani nepozná, že něco „není v pořádku“:) .

fazula
Fazole chrání před onemocněním srdce i před vysokým cholesterolem.

Borůvky

Tyto drobné fialové plody patří mezi nejvýživnější ovoce vůbec. Chrání nás před onemocněním srdce a diabetem. Zlepšují funkci mozku a redukují ukládání nebezpečného podkožního tuku v oblasti břicha. Díky tomu snižují riziko obezity u dětí. Obsahují také vysoký podíl vlákniny, vitamínu A i C. Přidejte borůvky do snídaně vašeho prcka – ať už do ovesné kaše, mléčné rýže nebo z nich připravte domácí zmrzlinu. Mňam!

cucoriedky
Borůvky jsou nejen chutné ale i výživné.

Oves

Oves je bohatý na vitamin E, zinek, hořčík, selen i bílkoviny. Také je výborným zdrojem vlákniny. Díky nízkému glykemickému indexu bude mít dítě dostatek energie až do oběda, což ocení hlavně školáci, kteří se během dne potřebují soustředit. Připravte jim chutnou ovesnou kaši. Pokud ji ještě ochutíte skořicí, dětský organismus bude snáze bojovat proti nástrahám nachlazení.

ovos
Ovesné vločky můžete zalít mlékem a přidat sezónní ovoce.

Batáty (sladké brambory)

Tato zelenina je u nás stále nedoceněná. Navzdory vyšší kalorické hodnotě ve srovnání s klasickým bramborem obsahuje množství živin. Jeden středně velký sladký brambor pokryje denní dávku vitamínu A a více než třetinu doporučené denní dávky vitamínu C. Pro jejich přirozeně sladkou chuť jsou oblíbené i u batolat. Připravit z nich můžete kaše na sladko se skořicí, bramborové pyré na slano, kde zkombinujete klasické brambory s těmi sladkými. Pokud máte doma i malého školáka, určitě ho potěší vynikající snack v podobě pečených batátů s parmezánem.

sladke-zemiaky
Jejich sladkou chuť si oblíbí i ty nejmenší děti.

Quinoa

Quinoa je bohatá na vlákninu, mangan, hořčík a železo. Výhodou je, že je bezlepková. Pokud vaše dítě vedete k vegetariánské stravě, quinoa by ve vašem jídelníčku neměla chybět. Obsahuje kompletní protein a vysoký obsah lysinu – aminokyseliny důležité pro růst a obnovu tkání.
Můžete z ní připravit snídaňové lívance, cookies nebo ji použít jako náhradu rýže a kuskusu.

 quinoa má příjemnou oříškovou chuť
Quinou je možné použít i při bezlepkové dietě.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky

Klidné Vánoce s miminkem? Jde to!

0
Novinky Vaříme dětem

Kid Chef vaří – těstoviny s restovanými játry

0
Novinky Zdraví

Umíte odlišit baby blues od poporodní deprese?

Navigácia

Magazíny