Na dovolenou letecky? Jde to i s dětmi

Konečně je tady – den D a odlet na vaši vytouženou dovolenou. S úsměvem na rtech vcházíte do odletové haly. Prohlížíte si spolucestujících, ale ti vám místo úsměvu opětují zděšený pohled. Matka! S dítětem! V letadle! Přesně to jste. Noční můra všech cestujících. Nikdo nechce sedět ve vaší blízkosti. Cítíte to a už teď víte, že let bude nekonečně dlouhý. Cestování s dětmi však nemusí znamenat katastrofu. Stačí se na něj připravit předem.

dovolenka-letisko-cestovanie
Cestování s dětmi si vyžaduje dokonalou přípravu.

Před odchodem na letiště

Příprava na cestu je základ úspěšného cestování s dětmi. Vyhraďte si na ni dostatek času a máte vyhráno.

Nepodceňte balení

Pokud cestujete se školkaři, sbalte každému vlastní tašku s hračkami a nejnutnějšími věcmi. Vyhněte se na první pohled lákavým dětským kufříkům na kolečkách. Jejich design je určitě rozkošný, ale komu zbyde kufřík, když se vaše děťátko unaví? Bingo! Vám. Namísto kufříku pořiďte vašim ratolestem malý, ale šikovný batůžek. Vaše dítě se navíc bude cítit jako pravý dospělák.

Víc je víc

Praktické příručky pro rodiče doporučují zavolat na letiště a zjistit si informace o zpožděných letech. Pravda je, že o zpoždění letu se mnohdy i přes snahu dozvíte až v letištní hale. Připravte se na čekání a sbalte si větší množství plen i výživy pro dítě.
Náhradní oblečení pro vaše nejmenší by mělo být samozřejmostí. Nevolnosti ve vzduchu neobcházejí ani starší děti. Cestování v pozvraceném svetříku není příjemné ani jim, ani vašim spolucestujícím. Většina aerolinek má k dispozici sáček pro případnou nevolnost. Není to však pravidlo. Vezměte si s sebou sadu uzavíratelných plastových sáčků. Využijete je i na uskladnění mokrého oblečení, použitých plenek či vlhčených ubrousků. Chcete-li riziku nevolnosti u dětí úplně zabránit, pořiďte si léky. Dostupné jsou i bez lékařského předpisu.

Zabavte se

Nikdo nezná vaše děťátko lépe než vy. Víte, co ho nejlépe zabaví. Ideální jsou omalovánky, obrázkové knížky i barevné nálepky. Zlaté pravidlo je nedat mu je všechny najednou. Dávkujte mu zábavu během celého letu. V současnosti nejvíce zabírá tablet s pohádkami a písničkami. Alespoň budete mít menší zavazadla.

Před odletem

Už je to tady. Jste na letišti a máte před sebou několik hodin s vašimi ratolestmi. Přijďte na letiště v dostatečném předstihu a nic vás nevyvede z míry.

Závody začínají

Mnoho maminek napomíná své dítě hned po příchodu na letiště. „Adámku neběhej!“ „Janičko, seď a buď tiše“. Toto jsou nejčastější okřiknutí, které jste slyšeli určitě i vy. Je pochopitelné, že cestování s dětmi je pro mámu stresující a přeje si co nejklidnější průběh. Nutit děti sedět na místě již během čekání na let, je obrovská chyba. Nechte děti pobíhat či lézt po čtyřech kolem vás. V letadle se nasedí dost, tak co kdyby si tu fůru energie vybily už teď? V letadle se vám to vrátí v podobě unaveného spícího děťátka.

Označte si vaše dítě

Riziko ztráty zavazadel je poměrně malé, ale přesto si na ni lepíme jmenovku s kontaktními údaji. Letiště je velké bludiště a stačí chvilka nepozornosti a vaše ratolest se rázem ocitne u nesprávného „gejtu“. Označte si své děti náramkem, na který uveďte jeho jméno a vaše kontaktní údaje. Pokud vaše dítě trpí onemocněním, při kterém je třeba užívat léky, napište tam i tuto informaci. Případně mu do kapsy kalhot přibalte kartičku s detailnějšími informacemi.

Hlad útočí

Pokud cestujete s většími dětmi, nenoste s sebou 1 balení sušenek a 1 džus pro oba. Sourozenci začnou mezi sebou soupeřit a hádat se o poslední nesnědenou sušenku. Místo toho připravte „krabičku“ se snackem pro každého zvlášť. Děti si nebudou závidět a v klidu se najedí. U menších dětí doporučujeme vyhnout se zbytečným sladkostem. Cukr zvyšuje nepozornost u dětí a hyperaktivitu.

V letadle

Polovinu příběhu máte za sebou. Je čas užít si cestu.

Změna tlaku

Vzlétání a přistání jsou kritické pro dítě i matku. Děti jsou citlivější na změnu tlaku než my dospělí. Pokud letí poprvé, je možné, že se to neobejde bez pláče. Pokud je vaše děťátko větší, zkuste ho předem připravit a vysvětlit mu, co se bude dít. Při bolestech uší se doporučuje žvýkačka nebo bonbón. Pokud kojíte, zkuste vaše miminko kojit během vzletu a přistávání. Pamatujte však, že dítě musí zůstat připoutané.

Berte ohled na okolí

Stále více maminek vyznává alternativní metody výchovy a rodičovství. Ne všechny aktivity, které vyznáváte doma, jsou tolerovány i na veřejnosti. Příkladem může být tzv. bezplenková metoda, při které děťátko nenosí pleny. Místo nich maminka komunikuje s miminkem a na základě jeho signálů ví, kdy je děťátko připraveno vykonat potřebu.
Pokud jste i vy zastánkyní této metody, buďte ohleduplná k ostatním pasažérům a pořiďte vašemu děťátku plenky alespoň na dobu letu.

Tip na závěr

Při bookování letenky nezapomeňte zaškrtnout, že cestujete s dítětem. Upřednostněte sedadla úplně vepředu. Kromě většího pohodlí získáte i bezprostřední přístup k toaletě a blízkost letušky.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Dětský sport

Sportujeme s dětmi – cyklistika

0
Novinky Zdraví

Ekologické čištění domácnosti s dítětem

0
Novinky Zajímavosti

9 znaků, podle kterých poznáte moderního rodiče

Navigácia

Magazíny