Čaj pro zdraví celé rodiny

Hledáte pro své ratolesti nápoj, který je nejen neuvěřitelně zdravý a výživný, ale i sám o sobě chutný? Nápoj, který se dá pít teplý i studený se stejným požitkem? Vyzkoušejte čaj rooibos, africký zázrak. Zmírňuje dětské koliky, úzkost, sennou rýmu a je výborným pomocníkem při virózách. A můžete si ho spokojeně dopřát i vy, dospěláci.

Rooibos patří mezi takzvané čaje-nečaje. Nepřipravuje se totiž z klasických čajových lístků, ale z větviček a jehlicovitých lístků keře. Rooibos i v překladu z afrikánštiny znamená červený keř. Pochází z jediného místa na světě, z jihoafrické Pretorie. Jako jeden z mála čajů neobsahuje žádný kofein, proto je ideální pro děti. A přesto dokáže přirozeně povzbudit organismus, když potřebujete být aktivní, ale nevydráždí ho, jako například taková káva. Díky tomu je výborný i před spaním. Rozhodně je to lepší volba než kakao, které obsahuje sice malou, ale pro děti „startovací“ dávku kofeinu. Rooibos naopak zklidní dětský organismus, rozbouřenou mysl, zažene strach a jinak neklidná noc může být rázem pro celou rodinu harmonická.

Dlouhý seznam pozitiv

Tento nápoj má mnoho různorodých pozitivních účinků na náš organismus. Dnes jsou často skloňované alergie, ale jak je léčit efektivně, stále nevíme. A právě rooibos je odpověď. Má totiž silné protizánětlivé a protialergické účinky. Maminky těch nejmenších poběží ihned do čajovny, když zjistí, že právě rooibos je vysoce účinný při kojeneckých kolikách. Okamžitě zmírňuje bolesti, nadýmání, rovněž i průjmy či různé poruchy trávení a podporuje přirozený metabolismus. Další dobrá zpráva pro maminky – díky obsahu fluoru chrání zuby před kazem. Zlepšuje spalování tuků a působí mírně močopudně, čili další pozitivní bod, tentokrát za boj s nadváhou.

caj-zdravie-deti
Čaj má nespočet zdravotních benefitů pro dítě

Čistí zevnitř i zvenku

Jaro je v plném proudu a z každé strany na nás útočí výzvy k detoxikaci organismu. Kdo vám pomůže rychle a efektivně pročistit své tělo? Přesně tak, rooibos. Má úžasné účinky na játra a snižuje hladinu cukru v krvi. Množství flavonoidů a antioxidantů bojuje s volnými radikály. Kromě protirakovinného účinku působí čaj i proti srdečně-cévním onemocněním a celkově omlazuje organismus.

Roibos čistí nejen zevnitř , ale i zvenku, protože obklady z tohoto nápoje čistí pleť od akné, eliminují ekzémy a řeší mnohé další kožní problémy. Ledové obklady lahodí pokožce spálené od slunce. A posuneme se ještě dále, odvar z červeného keře čistí i naši mysl a duši, působí proti depresím a zklidňuje. Spolehnout se na něj můžete i při migréně či vysokém krevním tlaku, zaručeně pomůže.

Sladké může být i zdravé

Tak si to shrňme, rooibos obsahuje neuvěřitelné množství minerálů, stopových prvků a vitamínů. Vzpomeňme alespoň železo, draslík, sodík, hořčík, mangan, fluor, zinek, vápník, vitaminy C, E, A, antioxidanty, flavonoidy … už teď na něj máte chuť, že? A když jsme u chuti, ta je přirozeně sladká. Čili nepotřebuje doslazovat ani jinak dochucovat. Výborně chutná teplý i studený a navíc má nádhernou sytě červenou barvu.

Využití v kuchyni

V létě můžete dětem připravit ze silného odvaru červené ledové kostky, které nejen že dodají vodě nový chuťový rozměr, ale nápoje budou veselé i pro oči. Odvar z rooibosu má bohaté využití i v kuchyni, ale o tom si povíme jindy. Zatím můžete experimentovat a přidat ho namísto vody či mléka například do sladkých receptů, smoothie či polévek.

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Dětský sport Inspirace Novinky

Kam se vybrat s dětmi přes jarní prázdniny

0
Novinky Zdraví

Netrestejte děti za noční pomočování, pomozte jim!

0
Inspirace Novinky Zajímavosti

Jak vybrat vhodnou autosedačku pro dítě

Navigácia

Magazíny