Netrestejte děti za noční pomočování, pomozte jim!

Stává se, že ráno najdete mokré prostěradlo v postýlce, i když vaše dítě z plenek už dávno vyrostlo? Většinou to rodiče rozzuří, avšak vaše dítě je v mokrém pyžamku nevinně. Nepočůrá se vám navzdory, ani pro lenost vylézt z teplé postele. Výčitky a tresty vůbec nepomohou, spíše mohou více uškodit.

Noční pomočování není vůbec vzácné, trpí jím až 15 % dětí ve věku 5 let. Přibližně polovina případů má anatomickou příčinu, v druhé polovině hraje roli psychika. Jde o problém, který patří do rukou lékaře.

Co je noční pomočování

O nočním pomočování jako o problému mluvíme od pátého roku života, kdy dítě stále nedokáže zadržet moč na celou noc. Organismus se postupně vyvíjí a nastavuje se tak, aby na noc zpomalil tvorbu moči, v jistých případech se však tento vývoj nedotáhne dokonce. Látka, která ovládá tvorbu moče v těle, se nazývá vazopresin. Pokud za nočním pomočováním stojí právě jeho nedostatek, lékař dokáže nastavit léčbu doplněním vazopresinu, dokud se tělo nenaučí produkovat ho v dostatečném množství.

spanok

Možné příčiny pomočování

Další příčinou nočního pomočování může být anatomická abnormalita, jakou je špatně tvarovaný močový měchýř či nesprávně fungující svěrač pánevního dna. Tento problém se opět musí vložit do rukou odborníků. Pokud nepomůže medikamentózní léčba, často se porucha řeší operačně.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na psychický původ onemocnění. Častým spouštěčem je stres, někdy i dítě, které vydrželo suché celou noc, najednou opět trpí nočním pomočováním. Každé dítě je jiné a jinak reaguje na životní změny, někdy stačí časté hádky v rodině, stěhování, nástup do školky či školy, příchod nového sourozence … Stává se, že pomočování samo odezní během několika týdnů, v opačném případě s návštěvou lékaře neotálejte.
Určitou roli v nočním pomočování starších dětí hraje i genetická predispozice. Pokud některý z rodičů trpěl tímto problémem, je velká pravděpodobnost, že děti se budou v noci počurávat i ve vyšším věku, než je běžné. Bohužel, ne vždy se podaří noční pomočování vyřešit a 1 % – 2 % lidí tím trpí i v dospělosti.

spat-chlapce

Jak dětem pomoci vydržet celou noc

Dítě dokáže ovládat svůj močový měchýř přibližně ve třetím roce života. Pokud stále na noc potřebuje plenku, existuje několik technik, které v lehčích případech pomáhají pomočování odstranit.

Dítěti dávejte pít co nejvíce během dne, večer omezte příjem tekutin v každé formě – nápoje, ovoce, řídké mléčné kaše apod. Ze stravy zcela vylučte kofeinové a taurinové nápoje, jako čaj či kolové limonády, které provokují močový měchýř, zakázána jsou i solená, sladká a kořeněná jídla.

Mějte pevně stanovený čas večerního spánku a vyhýbejte se aktivitám, které by mohly dítě rozrušit, jako například sledování televize, hádky apod.

Je třeba dbát na pravidelné a důkladné vyčurání se během dne a před spánkem. Dejte dítě na toaletu před večeří a těsně před spaním, aby si důkladně vyprázdnilo měchýř.

Nikdy dítě netrestejte! Za pomočování nemůže, je to problém mimo jeho kontrolu, trest či výčitky může dítě ještě více zahanbit a vyvolat větší stres, a ze začarovaného kruhu se tak brzy nevymaníte. Nezapomeňte, pokud problém přetrvává, je třeba jít k lékaři.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Vaříme dětem Zdraví

Moje dítě má celiakii, co teď?

0
Novinky Zdraví

Aby sluneční paprsky děti nebolely

0
Inspirace Novinky Zajímavosti

Jak vybrat vhodnou autosedačku pro dítě

Navigácia

Magazíny