10 věcí, které by měl předškolák zvládnout

Začíná nejoblíbenější období maminek. Školy a školky po letních prázdninách opět otevírají své brány. Rodiče tak nemusí dennodenně přemýšlet, komu svěřit svého potomka. Pokud máte doma předškoláka, připravte se na přelomový rok. Předškolní příprava patří k vzrušujícímu období, kdy je poznávání a objevování nových věcí vašeho dítěte na prvním místě. Podívejte se s námi, co musí váš předškolák zvládnout.

Předškolní příprava je důležitá i doma

Promluvte si se svým dítětem a vysvětlete mu, co ho nejbližší rok čeká. Ani se nenadějete a bude z něj školák a to vyžaduje změnu v režimu a někdy i přísnější pravidla. Úkoly, s nimiž jste mu předtím pomáhali, dokáže dokončit i samo. Jeho motorika a koordinace se bude každým dnem zlepšovat, stejně jako sebedůvěra. Netřeba však čekat, že se všechno naučí ve školce. Podporovat v učení a objevování byste ho měli i doma.

predskolske-deti-vonku
Věnujte se předškolákům i doma. Jejich nástup do školy bude o to lehčí.

10 věcí, které by měl předškolák vědět

1. Znát písmena abecedy

Nestresujte se, když je neovládá všechny. Úplně stačí, když na úvod zná pár písmen a umí je rozeznat. Nalepte mu nad postel poutavý plakát s abecedou, např. s pohádkovými postavičkami, a zkuste si písmenka před spaním opakovat.

2. Držet pero a tužku ve správné poloze

Dbejte na to, aby mělo dítě dostatečně uvolněnou ruku. Psát ještě neumí, co by však mělo zvládnout je napsat své jméno. Ideálně malými i velkými písmeny.

3. Používat nůžky, lepidlo a vodové barvy bez  větších obtíží

Většina dětí si ráda vystřihuje. Namísto vystřihování neurčitých tvarů si pořiďte jednoduché vystřihovánky. Dávejte pozor, zda vaše dítě střihá po vyznačené linii. Pokud mu to zpočátku nejde, nekárejte ho. Místo toho zařaďte vystřihování do vašich běžných her.

4. Počítat do deseti

Pokud počítání vaše děťátko ovládá, troufněte si i na cizí jazyk. Děti se velmi rychle učí a cizí jazyky se na ně doslova lepí.

5. Odrazit míč

Jednoduché házení, chytání a odrážení míče by mělo zvládnout každé 5 leté dítě. Pokud to vašemu andílkovi dělá problém, zkuste si s ním házet míčem vždy, když budete na hřišti.

6. Umět pojmenovat objekty a znát barvy

Kromě pojmenování by měl předškolák zvládnout objekty i roztřídit – ať už podle tvaru, barvy nebo velikosti. Základní barvy by měl znát bez zaváhání a ty doplňkové alespoň rozlišovat.

7. Mluvit rozvitými větami

Řeč vašeho dítěte by měla být srozumitelná a zřetelná. Odpovědět by mělo rozvitými větami. Také by mělo chápat, co mu říkáte a rozumět slovním pokynům.

8. Identifikovat slova, která se rýmují

Zkuste si číst básničky, říkadla a různé rýmy. Ptejte se při tom vašeho prcka, která slova znějí podobně.

9. Být samostatný v nejzákladnějších věcech

Samostatně používat WC a mýt si ruce po jeho použití, před jídlem či po návratu zvenku je základ. Dítě by se mělo umět obléci, uklidit po sobě (barvičky, hračky) a odloučit se od rodičů bez velkého pláče.

10. Znát semafor a základní pravidla dopravy

Dítě by mělo vědět, že nesmí vstoupit na silnici bez rozhlédnutí vlevo a vpravo. Stejně by mělo rozumět semaforu. Děti jsou jako houby, ujistěte se proto, že v jejich přítomnosti přecházíte přes silnici jen po vyznačeném přechodu a kontrolujete situaci na silnici.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Inspirace Novinky Zajímavosti

Jak s dětmi oslavit Den Země

0
Novinky Zajímavosti

Když se otec rozhodne zastoupit mámu

0
Novinky Vaříme dětem

Kid Chef vaří – těstoviny s restovanými játry

Navigácia

Magazíny