S příchodem jara dejte pozor na alergie

Pokud vaše děti na jaře trpí pravidelně rýmou, kýcháním a následně ucpaným nosem, nemusí jít o obyčejné nachlazení. Stejně se totiž projevuje i senná rýma, odborně přezdívaná alergická rhinitida.

Alergickou rýmou trpí přibližně 23 procent populace západních zemí, 30 procent postižených přitom o svém onemocnění ani netuší, případně ho vůbec neřeší. Alergie však rozhodně nelze podceňovat. Pokud se projevy podobné rýmě u vašich drobečků objevují v téže sezóně – zejména na jaře, měli byste seriózně uvažovat o lékařském vyšetření.

Alergická nádcha
Kýchání nemusí znamenat jen nachlazení, ale i alergii.

Proč je lepší alergii řešit co nejdříve?

Takové onemocnění často doprovázejí i další projevy, jako jsou svědění v očích a v krku, nezřídka i kašel. Zanícené zarudlé oči v důsledku alergie mohou vést až k zánětu spojivek. Děti trpící silnou alergií mohou mít dokonce zkrácený či dokonce chraplavý dech, což už je varovný signál, že alergie může propuknout do astmatu.

Zanedbané alergie mohou dětem přivodit i další zdravotní problémy, jako jsou nachlazení, které plynule přecházejí do zápalu plic, nebo rýmu, která může vyústit do tzv. sinusitidy (onemocnění sliznice nosních dutin) a ušních infekcí či očních problémů.

Připravte se na to, že symptomy provázející alergické reakce nepotrápí vaše nejmenší jen přes den, ale i v noci. Pokud děťátku v postýlce teče z nosíku jako z vodovodního kohoutku, vůbec se nevyspí a druhý den bude unavené, podrážděné a nesoustředěné. I to je důvod, proč byste alergii měli řešit.

Alergie v rodině

Vznik alergie může podněcovat několik faktorů. Pokud již v rodině alergiky máte, zejména mezi rodiči a sourozenci, je velká pravděpodobnost, že u vašeho dítěte se alergie projeví také. Pokud tímto onemocněním trpí jeden z rodičů, šance se zvyšuje na 50 procent, pokud mají alergii oba rodiče, stoupne riziko až na 90 procent. Na druhé straně, dítě z rodiny, kde se alergie nevyskytují, bude náchylné pouze na 5 až 15 procent.

Rodina na procházke
Pokud některý z rodičů trpí alergií, pak je velká šance, že stejná diagnóza postihne i dítě.

Vetřelci v nosíku

Problémem senné rýmy bývají spory plísní, které se uvolňují do ovzduší, jakož i drobné částečky pylu nebo prachu. Pro lidi trpící sennou rýmou představují hotovou pohromu. Pyl vlastně tvoří mikroskopické samčí pohlavní buňky kvetoucích rostlin a stromů. Nejhorší je, když se v ovzduší vyskytují za slunečných, suchých, ale větrných dní. Když je vzduch nejteplejší, stoupají až do výšky 500 metrů, přičemž vítr je může rozevlát do okolí na kilometry. Tehdy by se vaši malí alergici vůbec neměli zdržovat venku.

Za běžných okolností nos filtruje vdechovaný vzduch od všech mikroskopických částeček, ohřívá ho a zvlhčuje. Na nosní sliznici se však usazují i ​​pylová zrna, prach a spory plísní. Imunitní systém alergika je samozřejmě považuje za vetřelce (alergeny), v důsledku čehož vypustí do krevního oběhu chemické látky, včetně histaminu, aby se vůči nežádoucí návštěvě bránil.

Právě uvolnění chemických látek je příčinou alergických symptomů. Pokud se to děje opakovaně, zvyšuje se citlivost nosní sliznice. Proto je základem prevence alergika vyhýbání se dlouhodobému kontaktu s alergeny.

Odkvétající pampelišky
„Padáčky“ odkvétajících pampelišek jsou pro většinu dětí veselou zábavou. Kvetoucí pampelišky jsou však pro mnohé zdrojem alergenů.

Jak probíhá vyšetření

Alergické symptomy je třeba průběžně kontrolovat. I u dětí, které v minulosti neměly alergii na pyl, se totiž může alergie po čase vyvinout. Objevuje se téměř v každém věku, nejčastěji však kolem období 10 let.

Onemocnění se zjišťuje krevními i kožními testy. Na pokožku se nejprve aplikuje kapka alergenu. Pokud je dítě na danou látku alergické, pokožka v místě aplikace mírně napuchne. Malé množství alergenu se dokonce vpíchne do kůže, kde se nechá 15 minut působit. Pokud kůže v místě vpichu oteče a zrudne (podobně jako po píchnutí komárem), test na daný alergen je pozitivní.

Občasná nebo přetrvávající?

Budete se s ní v první řadě muset naučit žít. Některý typ vaše andílky potrápí jen v určitém období roku, s jiným se budou muset pasovat neustále. Známe totiž dva druhy alergické rýmy. Jedna je občasná (intermitentní) a její symptomy se projevují nanejvýš čtyři týdny, a to zejména kvůli sezónnímu výskytu pylu a výtrusů plísní. Ta druhá je přetrvávající (perzistující) a nejčastěji souvisí s roztoči prachu nebo alergeny, které přenášejí zvířata.

Ruku v ruce se sezónními alergiemi kráčejí i astma a ekzémy – astma je vlastně forma alergie postihující plíce, ekzém zase druh alergie postihující pokožku. I proto se alergie, astma i ekzémy společně nazývají atopická onemocnění.

Zvlhčovač vzduchu
Pokud máte dítě trpící sezónní alergií, pořiďte si i zvlhčovač vzduchu.

Jak zmírnit nepříjemné projevy

Dětem pořiďte jemné kapesníčky na utírání nosíku, abyste minimalizovali podráždění. Nosík jim pravidelně promazávejte krémem, aby se pokožka v jeho okolí neolupovala a nezanítila. Zároveň hlídejte jejich pitný režim – kromě toho, že nebudou z neustálého tečení z nosu dehydratované, tekutiny přinesou úlevu jejich bolavému krčku i přetíženým dutinám.

Naučte děti kloktat. Pokud jim to zpočátku bude nepříjemné, otočte tuto proceduru na zábavnou soutěž všech členů rodiny. Všichni se pobavíte a vysušenému hrdlu vašich mrňousů to velmi pomůže. Kloktadlo připravíte tak, že v 8 dílech teplé vody rozpustíte 2 díly kuchyňské soli. Pokud děťátko svědí oči, tak na ně přikládejte studené obklady na uklidnění.

Pečujte o to, aby si děti pravidelně čistily nos. Pokud jsou menší, můžete jim s tím pomoci. Vyplatí se používat aspirátor, čili odsávačku hlenů nebo speciální „nádobku“ na výplach nosu, takzvanou nosní sprchu. Nos můžete uvolnit i solným roztokem v jednoduché injekční stříkačce. Na 8 dílů teplé převařené vody připadne 1 díl soli, která neobsahuje jód.

Hygiena rukou
Mýt, mýt a ještě jednou mýt. Na rukou, ve vlasech i po těle se mohou při pobytu venku zachytit pylové částečky nebo spory plísní, proto je třeba je odstranit vodou.

Čistota – půl života

  • Vaše ratolest by si měla důkladně mýt ruce. Alergologové však doporučují i ​​každovečerní očistu celého těla, aby se z něj smyly nečistoty a hlavně nánosy pylu. Pozor však na teplotu vody, neměla by být příliš horká. Ideální je, pokud dětem v kritickém období budete častěji mýt i vlasy, protože jinak si mohou alergeny přenést i do ložního prádla.
  • Pokud máte domácí mazlíčky, věnujte důkladnou péči i jim, často totiž zvenku domů přenesou různé částečky pylu či prachu.
  • Samostatnou kapitolou je oblečení. Vždy dětem připravte jen čisté šatstvo, dokonce i tehdy, když se halenka nebo košile jeví jako čisté, protože je měly na sobě jen pár hodin. I krátký pobyt venku může na oblečení zanechat neviditelné stopy pylu a výtrusů plísní. Zároveň věci nevětrejte a nesušte venku, zejména v pylové sezóně či během kritických úseků dne. Pyl se nejvíce šíří především ráno, ale i podvečer.
  • Povlečení by se v tomto případě (během přetrvávající pylové sezóny) mělo prát týdně. Roztoče zničíte v sušičce, kterou nastavíte na nejvyšší teplotu. Zároveň dětem pořiďte anti-alergickou matraci.

Několik rád na závěr

Okna udržujte raději zavřená a větrejte krátce, ale intenzivně a v méně kritických úsecích dne. Pravidelně vyměňujte vzduchové filtry v klimatizaci. Ani autem nikdy nejezděte s otevřenými okny.

Místnosti nenechávejte přetopené, obzvláště prostor, ve kterém se spí. Dbejte i na správnou vlhkost vzduchu, investujte proto do zvlhčovače. Pozor však, vlhkost nad 40 procent zase podporuje růst vnitřních alergenů, jako jsou plísně či částečky prachu. Určitě se vám bude hodit i kvalitní vysavač, nejlépe s HEPA filtrem, který dokáže perfektně pročistit vzduch. Čím vyšší je HEPA stupeň, tím lepší je filtrace vzduchu.

Pokud již nyní přemýšlíte nad letní dovolenou, z destinací si vybírejte hory nebo moře. Takové prostředí totiž alergikům pomáhá nejvíce.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zajímavosti

Jak oslavují Velikonoce děti ve světě?

0
Vaříme dětem

Vaříme rychlé a zdravé dětské kaše

0
Novinky Zdraví

Bolest bříška u dětí

Navigácia

Magazíny