Když kojení prostě nejde

Kojit, kojit, kojit… poslouchají novopečené maminky z každé strany. Milion rad, tipů a názorů, a nekompromisní postoj, že to prostě musí jít. Ale co když to nejde? Nezoufejte, svět se nezboří.

Na internetu najdou maminky stovky různých diskusí a laktačních poraden. Od rad odborníků a doporučených medikamentů na podporu tvorby mléka, přes obecné tipy jako dodržování pitného režimu, odpočinek, vyvážená strava, až po babské rady jako pití černého piva a podobně. A tak vyčerpané ženy, které se najednou staly plně odpovědnými za jiný lidský život, nevyspalé pro probdělé noci, zmítané rozbouřenými hormony více než puberťáci, zmatené, milující, rozzlobené, láskyplné mají neuvěřitelné množství zdrojů informací, jak zlepšit své kojení. Tak proč se jim nedaří?

Nedaří se, nevadí…

Nebudeme zde rozepisovat, co všechno mohou mámy udělat pro to, aby dopřáli svému potomkovi mateřské mléko. O tom se skutečně dočtete všude. Co se však dočtete málokde je, že pokud to nejde, tak to prostě nejde a svět se nezboří. Nebudete horší máma jako souseda, která by dokázala nakrmit celý panelák. Nebudete horší máma jako ty mámy, kterým se kojení nedařilo, ale dokázali prolomit tuto mléčnou bariéru. Snažili jste se, nešlo to, tečka.

Nenechte se rozhodit nesouhlasným kroucením hlav tchyní, pohledmi maminek na hřištích, ke kterým si dítěte chodí „sosnout“, i když mu už táhne na školní věk. Odolejte přísné kritice pediatrů i příliš horlivým laktačním poradkyním. Zkusili jste všechno, co se dalo. A rozhodli jste se dát svému dítěti konečně pořádně najíst od vysmáté odpočaté a spokojené matky, která s láskou v rukou drží láhev umělého mléka.

Štastná mám je ta nejlepší
Vaše děťátko potřebuje šťastnou a klidnou mámu

Rozhodně však nechceme podceňovat nebo znevažovat význam kojení pro děťátko. Mateřské mléko je skutečně ta nejlepší strava, kterou mu maminka může dopřát. Kromě toho je kojení i výbornou prevencí rakoviny prsu. O tomto všem jsme psali v článku Kojení jako prevence rakoviny prsu.

Umělé mléko či slzy?

Ale tlak, pod který se maminky dostávají kvůli kojení, nejen ten z okolí, ale i ten, který si vytvářejí samy, je vyčerpává, znervózňuje, stresuje, deptá, ničí… už ani nevědí pokolikáté se snaží vytisknout alespoň kapku z bolavých a aktuálně nenáviděných prsou, přes slzy svého selhání hledí na potomka, který se jim kroutí hladem v náručí, a nenávidí celý svět. Zdá se vám to příliš černé? Tak to jste nebyli v kůži matky, která se tak velmi snaží, ale nedokáže to, co je prý tou nejpřirozenější věcí na světě. A tak má dítě hlad a doma zroněnou matku.

Jistě, pro dítěte je nejlepší stravou právě mateřské mléko, ale to nejdůležitější, co pro život jako takový potřebuje, je spokojená máma. Tak hlavu vzhůru, jste ta nejlepší máma na světě.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdraví

Dopřejte svému miminku masáž

0
Novinky Zdraví

Šestá nemoc – onemocnění se záhadným názvem a vysokými teplotami

0
Novinky

Klidné Vánoce s miminkem? Jde to!

Navigácia

Magazíny