Kojení jako prevence rakoviny prsu

Rakovina prsu je strašák, kterého se obává zřejmě každá žena. Existuje však několik způsobů, jak účinně snížit riziko karcinomu prsu, a to i v případě, že máte genetickou predispozici na toto onemocnění. Kromě příjmu přírodních vitamínů D, abstinence alkoholu, fyzické aktivity či zdravé hmotnosti je právě dlouhodobé kojení efektivní prevencí před daným druhem rakoviny.

Kojení je účinná prevence

Na téma kojení a prevence rakoviny prsu se realizovalo obrovské množství studií. Nejde o žádnou nově objevenou tezi, výzkumy se realizovaly již v 30 zemích a všechny výsledky přišli se stejným závěrem. Kojení je účinnou prevencí proti rakovině prsu. Má to však háček.

Dojčíci matka
Kojení je účinná prevence rakoviny prsu.

Jak kojit, abychom předešli rakovině

Podle výzkumů je kojení univerzální prevencí pro všechny ženy, nezáleží na věku, rase ani na tom, kdy měli první dítě, nebo zda mají genetickou predispozici. Podmínkou pro úspěch této prevence je však dlouhodobé kojení, které znamená minimálně 12 měsíců.

Studie zjistily, že ochrana se kumuluje s délkou kojení, tedy čím déle kojíte, tím větší ochranu si vytváříte. Největší šance vyhnout se karcinomu prsu mají ženy, které mají více dětí a všechny dlouhodobě kojily.

Podle výpočtů, každý rok kojení snižuje riziko rakoviny o 4,3 %. To znamená, že pokud máte například tři děti a každé jste kojily 2 – 3 roky, což celkem představuje 6 – 9 let, riziko vzniku rakoviny prsu se snižuje o 25,8 – 38,7 %. Tento výpočet je univerzální a podpořen mnoha pozorování.

Právě díky dlouhodobému kojení a velkému počtu dětí mají například ženy v rozvojových zemích mnohem méně častěji rakovinu prsu, jako je tomu ve vyspělých státech. V rozvinutých zemích se jedná o nejběžnější typ rakoviny, který postihuje ženy. Vyjádřeno statisticky, rakovinu prsu má 1 z 8 až 10 žen!

Budoucí maminka
Více dětí a co nejdelší doba kojení kumulují ochranu před rakovinou

Kojení a jeho význam pro dítě

Samozřejmě, kojení neprospívá jen ženě samotné. Nedávná studie realizovaná v Řecku potvrdila, že děti, které byly do 6 měsíců plně kojené a matky v kojení pokračovali dál, i když už dítě jedlo příkrmy, měli mnohem méně běžných infekcí než nekojené děti, onemocnění snadněji překonávaly a měli méně dramatický průběh.

Mateřské mléko je navíc naprosto nenahraditelné jakýmkoli kupovaným náhradním příkrmem. Každá matka produkuje pro své dítě jedinečné mléko, které mu vytváří nejen ochranu před nemocemi.

Mléko se přizpůsobuje růstu dítěte, mění své složení i hustotu. Dokonce se mléko mění i v závislosti na části dne, ve které kojíte. Ranní a večerní mléka jsou hustší než ty, které produkujete přes den. Ráno musí mléko dítě rychle zasytit a večer mu poskytnout tolik tuku a živin, aby bez problémů prospalo noc.

Krmění flaškou
Neexistuje takové náhradní mléko, které by se vyrovnalo mateřskému. Pokud je to možné, kojení je nejlepší volba.

Další způsoby prevence před rakovinou prsu

Největší prevencí je zdravý životní styl. Vyhýbání se alkoholu, i když nemusí jít o úplnou abstinenci, pravidelné, časté nebo hojné popíjení alkoholu maminkám neprospívá. Aktivní a pravidelný pohyb je spouštěčem řady pozitivních a ozdravných pochodů v našem těle a neměl by chybět ženě v jakémkoliv věku.

Podle studií zdravé opalování, které s sebou přináší benefit ve formě přírodního vitamínu D, snižuje riziko rakoviny prsu až o 50 %. Takže, milé dámy, pokud chcete předejít tomuto civilizačnímu onemocnění – chce to zdravý životní styl, pohyb na sluníčku a dlouhodobé kojení svých dětí. Vy jim obětujete krásu svého poprsí, oni vám za to darují zdraví.

A mimochodem, kojení spálí denně téměř 500 kalorií!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdraví

Kojení jako prevence rakoviny prsu

0
Dětský sport

Sportujeme s dětmi – cyklistika

0
Novinky Zajímavosti

Poslouchat, ne poučovat – jak vést s dětmi plnohodnotný rozhovor

Navigácia

Magazíny