Dopřejte svému miminku masáž

Dotek je ta nejstarší a nejpřirozenější forma komunikace. Jediným dotykem toho dokážeme tolik říct. Může být uklidňující, láskyplný, vášnivý, vyjadřující soucit či omluvu. Miminka komunikují a poznávají svět a lidi právě prostřednictvím dotyků. Tak se s nimi „povídejte“.

Miminka nerozumí slovům ani výrazem tváře. Ale dotek, to je jasná zpráva. Mazlete se s nimi co nejvíce, užívejte si každičký dotek. Není to jen projev lásky, správnými tahy dokážete svému pokladu pomoci od různých potíží. Masáž malých dětí nemá mít stimulující efekt, ale uklidňující. Masírujeme pomalu, zlehka, spíše hladíme, než tlačíme silou. Pamatujte, že máte pod rukama křehké tělíčko, které nemá svalovou hmotu jako dospělí lidé. Příliš silným tlakem můžete způsobit bolest a modřiny.

Komunikujte přes dotek

Ne, nechceme vás od masáže odradit, naopak chceme, abyste se vyvarovali chyb, které dítě rozpláčou, vás znejistí a intenzivní smyslový zážitek najednou nabere úplně jinou příchuť. Vaše vzájemná blízkost a propojení přes dotek vás naladí na jednu vlnu, jste svému dítěti blíže a ono je zase blíže k vám. Nemusíte studovat návody, jak na dětskou masáž. Řiďte se citem. Dítě si přes naše doteky lépe uvědomuje a cítí samo sebe. Při masáži pojmenujte část těla, které se dotýkáte, a nezapomeňte vyprávět, jak moc ho milujete.

Ten správný čas pro vás

Pokud se vám po domě prohánějí školkaři, dokonce školáci, nezoufejte, že jste propásli svůj společný masážní čas, začít můžete kdykoliv. Ale ne násilím. Při kojencích máme celkově pomalý rytmus, jsme naladěni na potřeby dítěte. Při větších potomcích se nám do lásky a péče mísí každodenní povinnosti, otázky, problémy, účty… běžný život. Nesiľte se do masáže po hádce se šéfem či čerstvém škrábanci na autě. Ani výměna názorů s tchyní není zrovna ideální začátek.

Ten správný čas pro dítě

Prostě musí být vhodná doba, kdy máte za sebou příjemný den, necítíte tlak povinností a dokáže si bez odbíhání, ať už fyzického nebo mentálního, dopřát harmonickou chvíli pro sebe a své dítě. Správná nálada platí pro obě strany. Když vidíte, že hubeňourovi se příliš nechce do masáže, nenuťte ho. Pokud máte pocit, že by mu masáž pomohla zbavit se stresu či smutné nálady, zkuste se nejprve promluvit.

Dopřejte svému miminku masáž
Masáží a dotekem vytváříte svůj vztah s dítětem.

Účinky masáže:

 • zvyšuje imunitu
 • pomáhá při rozvoji motoriky
 • vyrovnává svalový tonus
 • působí na koordinaci a správné držení těla
 • zlepšuje pravidelnost a kvalitu spánku
 • příznivě ovlivňuje metabolismus
 • zbavuje dítě napětí a podrážděnosti
 • prohlubuje se vzájemný vztah
 • dítě poznává pocit relaxace

Jak na to?

Důležitý je výběr oleje či krému. Zvolte přírodní složení a opatrně s aroma. Příliš agresivní vůně mohou miminko vyrušit. S masáží začněte nejdříve 45 minut po jídle. Hlídejte teplotu v místnosti, pokud bude hubeňourovi zima, ani jeden z vás si masáž příliš nevychutná. Začněte od hlavičky přes tvářičku, ručičky, hrudníček, dále přes bříško k nožičkám, pak děťátko obraťte a přes hlavičku putujte po zádech až k nožičkám. Vždy postupujte od kloubu směrem ven k prstům nebo dělejte tah směrem od ramene dolů k hrudníku a podobně. Masírujte více tahem, ne tlakem.

Podpořte trávení

Při masáži bříška opatrně. Vždy masírujte ve směru hodinových ručiček, což je i směr proudění ve střevech. Opačným směrem byste mohli dítěti více uškodit, než pomoci. Jemným pohybem začněte u pupíku a ve směru spirály okruh stále rozšiřujte. Skutečně stačí jemný dotyk dvou prstů, případně položte na pupíček celou dlaň. Tato masáž je velmi účinná při kolikách a bolestech bříška způsobených zaraženými větry.

Pokud si nejste jisté nebo se bojíte, zda své ratolesti neublížíte, zajděte na kurz masáže. Dnes se jejich na internetu nabízí velmi mnoho. Nebojte se dotýkat svého děťátko, vychutnávejte si společné chvíle.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Novinky Vaříme dětem Zdraví

Kdy začít svačit?

0
Inspirace Novinky

Inspirace týdne: fit máma Olga

0
Novinky Zdraví

Čaj pro zdraví celé rodiny

Navigácia

Magazíny