V prestižní soutěži Red Dot Design Award přibyla před třemi lety kategorie, která oceňuje hračky a doplňky pro děti, které jsou výjimečné v rámci designu. Ať už jde o dřevěné hračky, dětské nádobí nebo houpačky pro děti, za každým produktem bychom našli i jedinečnou filozofii firmy. Těchto sedm oceněných dětských hraček a doplňků pro děti nás v posledním ročníku zaujalo nejvíce.
Soutěž Red Dot Design Award je mezinárodně uznávaná designová soutěž, která se koná již více než 60 let. Každý rok oceňuje to nejlepší v rámci produktového, komunikačního a koncept designu. Organizuje ji Design centrum Nordrhein Wesfalen v německém Essenu. Teprve nedávno, v roce 2014, přibyla v rámci produktového designu kategorie „Babies and Children“, která označuje červenou tečkou kvality to nejlepší pro děti. Firmy do ní přihlašují nové produkty pro děti od dětských hraček až po kočárky a autosedačky. Jen pro představu, porota ve všech kategoriích dohromady posuzovala 5 500 produktů z 54 zemí světa.
Minimalistický design hraček rozvíjí představivost
Ruská designérka Anastasia Sherbakova a architekt Vasily Perfilyev jsou zakladateli značky dřevěných hraček SHUSHA. Jejich společným jmenovatelem jsou inovativní nápady a hodnoty, které jsou stejně důležité pro děti i rodiče. Minimalistický design hraček ze dřeva připomíná avantgardu 20. let 19. století. Vytváření abstraktního toku myšlenek totiž pomáhá dětem třídit si je a zapojovat vlastní nápady. Takové dřevěné hračky rozvíjejí schopnost soustředit se na detaily, ale i představivost a smysl pro humor.
Anastasia a Vasily při tvorbě hraček pro děti spolupracují s dětskými psychiatry a učiteli. Oceněná sada hraček ZOO se skládá ze základní dřevěné desky z bukového dřeva a z 23 dílků (nohy, uši, nosy, zobáky) se skrytými magnety. Děti se prostřednictvím ní učí rozeznávat nejrůznější zvířátka a procvičí si motoriku.
Houpání dětem prospívá
Základních pět smyslů (zrak, sluch, hmat, čich a chuť) zná každý. Ale věděli jste, že kromě nich máme i další, dva mimořádně důležité? Vestibulární systém, tedy rovnovážný systém, a propriocepci, tedy vnímání těla (kde končí a kde začíná). Právě tyto dva jsou základem rozvíjení smyslového vnímání. Rovnovážný systém nejlépe stimulujeme tak, že děťátko houpeme různými směry a dovolíme mu chodit po nerovném terénu, například v lese.
Z těchto důležitých poznatků vycházela i polská designérka Agnieszka Polinski, autorka závěsné kolébky Memola. Multisenzorická kolébka umožňuje díky transparentní boční části, aby miminko leželo na bříšku a zároveň pozorovalo svět kolem. Později, když už bude děťátko větší, se jednoduše změní na houpačku.
Hračka, která stimuluje koordinaci smyslů
Až 80 % všech hraček se prý vyrábí v Číně. Hračky vyráběné mimo Evropu však nemusí být jen z Číny. Důkazem toho jsou Plan Toys, ekologické dřevěné hračky pro děti z Thajska. Značka vznikla v roce 1981 na jihu Thajska a na výrobu hraček využívá dřevo z kaučukovníku, který již neprodukuje latexové mléko. Tím, že se stromy znovu vysazují, výroba je zároveň udržitelná a ekologická. Lepidlo bez formaldehydů a barvy na vodní bázi šetří přírodu stejně jako obaly z recyklovaného papíru.
Firma zároveň neprodukuje žádný odpad, protože využívá odřezky ze dřeva, které se následně drtí, lisují a dále zpracovávají. Porota letos ocenila dřevěnou závodní dráhu se čtyřmi úrovněmi. Stimuluje koordinaci rukou a očí a navzdory své robustnosti je závodní dráha elegantní.
Prostorové vnímání a problémy ve škole
Hračka i jako učební pomůcka? Architektka, umělkyně a pedagožka Julia Heinemann navrhla kostku Plattenbau, složenou z 25 dřevěných komponentů, které mohou děti sestavovat různými způsoby. Němka Julia se při jejím návrhu inspirovala Bauhausem, uměleckým směrem, který se v architektuře projevoval funkcionalismem (každá budova byla jedinečná a navenek vyjadřovala svůj účel).
Didaktická kostka Plattenbau naučí děti pochopit prostor a objem a rozvíjí jejich abstraktní a strategické myšlení. Nedostatečně vyvinutá schopnost prostorového vnímání způsobuje dětem při nástupu do školy problémy. Ptáte se jaké? Například při opisování z tabule do sešitu, při kreslení, v geometrii, při odhadování vzdálenosti při míčových hrách, ale také v chápání rozdílů mezi písmeny „b“ a „d“, nebo „m“ a „n“.
Hračky, které učí logickému uvažování
Dnešní děti vyrůstají v online světě uprostřed počítačů a smartphonů, ale jejich vztah k nim je jen uživatelský. I naše školství přistupuje k informatice pro děti z pohledu uživatele, nikoli tvůrce. V zahraničí je to však jinak. Základy programování od první třídy mají ve svých osnovách státy jako Estonsko, Finsko nebo Velká Británie. Dětské programování však není o programování v programovacích jazycích, ale o základech logického uvažování a principech algoritmů. A právě logickému uvažování se děti nejsnáze naučí pomocí her.
Robopal Programming Blocks je inovativní programovací hra od firmy Suzhou Robopal, která rozvíjí analytické myšlení a spojuje znalosti z matematiky, informatiky, přírodních věd a technologií. Programovací moduly mohou být použity s různými interaktivními programovacími hračkami, které poskytují zpětnou vazbu v podobě tónů, pohybu nebo světelných signálů. Robota s hravým designem děti ovládají prostřednictvím kódu – může se hýbat v rámci zvolené linie či například zametat.
Bezpečná herní plocha pro miminko
Hrací podložku umí ocenit každá maminka. Podložka pro děti stimuluje smysly miminka a zajímá děťátko natolik, že maminka má čas věnovat se jiným aktivitám. „Pelíšek“ na zemi má i tu výhodu, že vytváří v miminku pocit jistoty. Ležení na podložce má zároveň lepší vliv na vývoj než umístění miminka do lehátka na celé hodiny.
Porota soutěže Red Dot Design Awards ocenila v roce 2017 hrací podložku pro miminka Activity od dánské značky Done by Deer. Na hrazdičce najdete pět hraček s funkcemi chrastítka, zvonku nebo zrcátka. Můžete je umístit tak, aby na ně děťátko dosáhlo, nebo je přemístit na kočárek, když půjdete na procházku. Bezpečnou herní plochu tvoří měkká prošívaná deka. Produkty dánské značky Done by Deer s jedinečným severským designem zakoupíte v Lulubee. Pokud jste o prodejně Lulubee ještě neslyšeli, můžete se těšit na rozhovor s její spolumajitelkou. Prozradíme vám, že jde o známou a charismatickou slovenskou topmodelku.
Malé ruce s velkými plány
Dětské stolní nádobí Yummy značky Done by Deer je druhým oceněným produktem ze tří, které vám od této dánské firmy v rámci našeho článku představíme. Skládá se ze sklenice, misky, talíře, lžíce a vidličky. Dětské ručky příbor snadno uchopí a nevyklouzne jim díky protiskluzové silikonové úpravě. Měkké tóny pudrové růžové, modré nebo šedé přispívají k vyváženému dojmu. Sada stolního nádobí Yummy děti zaujme i díky postavičkám se jmény Elephee, Nozo a Ozzo. Krásnou soupravu dětského nádobí koupíte taktéž v obchůdku nebo e-shopu Lulubee.
Proč by děti měly používat vlastní nádobí při krmení? Tato aktivita rozvíjí jemnou motoriku ruky, konkrétně jemné prstové svalstvo a pohybovou schopnost ruky. Cvičení zaměřené na uchopení předmětů a manipulaci s nimi je důležité pro pozdější správné držení tužky a první tahy tužkou. Před vstupem do školy by děťátko mělo mít připravené ručky, aby zvládlo psaní. Jemnou motoriku je ideální rozvíjet už od 2 let v rámci běžných činností a her. Ať už půjde o hru s plastelínou, navlékání korálků nebo krmení s vlastním příborem.
Které z oceněných hraček v našem redakčním výběru vás zaujaly nejvíce?