Všichni víme, že mléčné zuby nejsou trvanlivé a časem vypadají. Neznamená to však, že bychom se o ně neměli starat. Zanedbané a neléčené zubní kazy mohou způsobit závažné problémy při vývinu trvalého chrupu. Správná péče o zuby by měla být nedílnou součástí života každého člověka, včetně dětí.
Zubní kaz u dětí
Zubní kaz je zapříčiněn přeměnou cukrů na kyseliny rozkládající zubní sklovinu, čímž se oslabuje struktura zubu. V sklovině vznikají drobné dírky, do kterých pronikají bakterie. Zubní kaz zpočátku nebolí, na pohled vypadá jako bílý flíček. No pokud nebude ošetřen, rozšíří se hlouběji do zubu a začne způsobovat bolest. Kazem na dětských zoubcích se lze vyhnout správnou ústní hygienou.
Péče o mléčné zuby
Je důležité začít se správnou péčí o ústní dutinu ještě před proříznutím prvního zubu. Pravidelným a trpělivým přístupem k čištění mléčných zoubků vašich dětí předejdete problémům se zuby a zároveň položíte základy pro zdraví jejich chrupu v budoucnosti.
- Gázový čtverec – první nástroj ústní hygieny batolat. Principem je mokrý gázový čtvereček, kterým jemně otřete dítěti dásně. Dítě si zvykne na pravidelný kontakt v ústní dutině.
- Měkký kartáček na dásně – speciální kartáček pro kojence můžete použít namísto gázového čtverce.
- První zubní kartáček – vhodná už při prořezání prvního mléčného zoubku. Vhodnou volbou je i silikonový náprstek s masážní plochou pro stimulaci zubních dásní.
- První kartáček se štětinkami – vhodná pro děti od dvou až tří let.
- První použití pasty – jakmile si dítě dokáže vypláchnout ústa, začíná se používat zubní pasta s obsahem fluoridu.
Kdy je nezbytná návštěva zubaře?
Nemocné zoubky mohou mít negativní dopad na výživu dítěte – brání ve zdravém životním stylu, děťátko může odmítat jídlo nebo žvýkat pouze jednou stranou. Neléčené zuby napadené kazem mohou ovlivnit růst trvalého chrupu, bakterie přítomné v kazu způsobují bolesti a zvýšení teploty. Není to nic příjemného.
Zubní kaz u dětí se nejlépe odhalí na zubním rentgenu. Třeba ho absolvovat včas, nejlépe kolem 4. roku věku. Platí totiž, že když je v zoubku vidět dírka, kterou si všimne i rodič, zub se ve většině případů již nedá ošetřit plombou a následuje ošetření dřeně zoubku. To trvá delší dobu a pro děti bývá zažívají více stresů.
Ošetřit, vytrhnout nebo čekat?
Zubní lékař rozhoduje o procesu léčby po vyšetření zoubků. Pro správný vývin trvalých zoubků by měly být všechny mléčné zuby zdravé a na svém místě, stomatolog proto častěji přistoupí k uzavírání, než k trhání. Vytržení mléčného zubu je možné v případě, že kaz pronikl hluboko do zubní dřeně a bakterie putují až k zárodku trvalého zubu.
Nejlepší prevencí jsou pravidelné prohlídky
První návštěva stomatologa slouží k tomu, aby si děťátko zvyklo na prostředí a úkony, které preventivní prohlídka obnáší – otevírání úst, kontrola dásní, doteky. Rodiče jsou během prohlídky obeznámeni o tom, jak by mělo probíhat čištění a péči o mléčné zuby.
Už od 1. roku je vhodné navštěvovat zubaře dvakrát ročně. Platí to i v případě, že jsou zoubky zdravé. Preventivní prohlídky u dětského zubaře jsou důležité i z hlediska dětské psychiky a odbourání strachu ze zubaře. Děťátko by měli vidět, že zubař nedělá jen bolestivé zákroky a jeho návštěvy se netřeba bát.