Narozen jako vegan. Co všechno to obnáší?

Veganství a vegetariánství se stalo v uplynulých letech obrovským hitem. Tento trend můžeme jednoznačně považovat za pozitivní, protože zvýšená konzumace potravin rostlinného původu je prospěšná pro každého. Může se veganem stát i malé dítě?

Veganství je životní styl, který hlásá mírumilovné soužití a poukazuje na to, že dnes už nepotřebujeme využívat jiné bytosti na to, abychom uměli přežít. Je o rovnosti, respektu a ekologii. Zařazení rostlinné stravy do našeho jídelníčku je doporučeno i mnoha odborníky. Důležitá je však dlouhodobá kontrola příjmu živin.

Šťastná matka se hraje v kuchyni s dětmi
Vychovávat dítě jako vegan nese s sebou mnoho pozitiv, ale i odpovědnosti.

Názorů je mnoho

Veganství patří již delší dobu ke kontroverzním tématům. Pokud se rozhodnete přejít na tento způsob stravování a zahrnete do něj i svou rodinu, musíte počítat s tím, že lidé kolem vás mohou mít výhrady. Chybí jim totiž dostatečné množství informací a často se dívají jen na negativní stránku věci. Například studie publikovaná tento rok v březnu v Cell Metabolism uvádí, že strava, ve které tvoří rostlinné složky větší část, je vhodným způsobem, jak maximalizovat zdravotní výhody ve všech věkových skupinách. Faktem je, že děti, které se stravují veganským způsobem, mají lepší stravovací návyky než jejich vrstevníci. Častěji sahají po ovoci a zelenině a tato volba jim přijde zcela přirozená. Rovněž přijímají do svého těla méně tuků, díky čemuž se jejich rodiče nemusí obávat stále častěji se vyskytující obezity. Odborníci radí, že nejlepší je, pokud veganství dlouhodobě zvládají nejdříve rodiče a až potom takovýmto způsobem vychovávají své dítě.

Zdravá verze školní svačiny
Dítě stravující se veganskou stravou má mnohem lepší stravovací návyky, než jejich “neveganští“ kamarádi.

Co je třeba si hlídat

První měsíce děťátka jsou ve stravování nejjednodušší. Veganské maminky většinou kojí, čímž mají miminka o stravu postaráno. Maminka by měla během tohoto období užívat vitamin D. Pokud se kojení nedaří nebo jej odmítají, mohou se rozhodnout pro umělé mléko na bázi sóji.

Klíčové kroky nastávají v dalších měsících. Několik zdravotnických organizací hlásá, že veganství je vhodné i pro děti, resp. pro všechny věkové kategorie. Důležité je, aby strava byla vyvážená. Nezbytností je, aby byla promyšlená do detailů, protože malé rozmary nestojí za celoživotní následky vašeho potomka. Menší pestrost stravy může vést k zpomalenému vývinu a růstu dětí. Malou fintou může být například servírování nejdříve jednoho neveganského jídla denně a až později přejít na zcela veganskou stravu.

Chlapeček a holčička jedí zeleninu
Vyvážená dětská strava je klíčem ke zdravému životu.

Pozor na živiny

Veganství je specifický způsob stravování, nikoliv však nejnebezpečnější. Mnohem více si příjem živin musí sledovat lidé, kteří se stravují čistě raw neboli syrovou stravou. Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali i na našem magazínu. Klíčovými živinami pro malé vegany i nevegany jsou vitamin B 12 a D, železo, zinek a vápník. Právě jejich příjem musí veganští rodiče pečlivě kontrolovat.

Železo vaše dítě může získávat z tmavozelené zeleniny, chleba, luštěnin či sušeného ovoce. Vitaminy najdete v ovoci a zelenině, kterou byste měli konzumovat každý den a můžete je doplnit i výživovými doplňky. Vápník je často přidáván do veganských mlék, jogurtů a sýrů, třeba si jeho příjem kontrolovat. Malé děti potřebují hodně energie, kterou jim dodáte například konzumací hummusu, banánů a kvalitních rostlinných olejů. Příjem bílkovin je ve veganské stravě ztížený “masožravci” tento problém řešit nemusí. Rostlinná strava některé bílkoviny neobsahuje vůbec nebo má menší množství. Vegani musí v průběhu dne vystřídat pestrou paletu rostlinných ingrediencí.

Máma s dcerou v kuchyni
Ne každé dítě reaguje pozitivně na neustále se měsíci jídelníček, který je však nutný pro udržení správného příjmu živin.

Kámen úrazu – B12

Zatímco masitá strava je na vitamin B12 bohatá, rostlinná hovoří o opaku. Nejvíce B12 obsahují řasy a fermentované výrobky jako kyselé zelí. Může se však doplňovat také pomocí vitaminových doplňků. Příjem tohoto vitaminu je extrémně důležitý. Jeho nedostatek může způsobit anémii či vážné neurologické problémy. To se může projevit například při kognitivních problémech. Je dokázáno, že růst mozku je provázán právě s tímto důležitým vitaminem.

Proč nejsme vegani všichni?

Veganský způsob stravování s sebou přináší vyšší rizika než konzumace živočišné stravy. Tento fakt je znám a vědecky podložen. Vůbec to však neznamená, že je nevhodný pro lidi v jakékoliv fázi života. Jde o to, že tento životní styl je mnohem náročnější a při nesprávném provedení s sebou nese svá rizika. Veganství vyžaduje neustálé vzdělávání se a kontrolu nad tím, co konzumujeme. Je to však zdravá alternativa v zažitém tradičním způsobu dnešního stravování.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdraví

Umíte odlišit baby blues od poporodní deprese?

0
Novinky Vaříme dětem Zdraví

Superpotraviny vhodné i pro batolata

0
Novinky Vaříme dětem

Jarní pomazánky pro hladová bříška

Navigácia

Magazíny