Svatební den si můžete užít i s bříškem

Mnoho párů očekává potomka ještě před svatbou. Budoucí maminka najednou stojí před dilematem, zda počkat se svatbou, než porodí, nebo se vdávat ještě s bříškem? Jak rychle se dá svatba vlastně zorganizovat a na co všechno by nevěsta – budoucí maminka – neměla zapomenout? 

Na svatební den se těší skoro každá žena, i když známe výjimky, které si samy sebe v bílých šatech nikdy nepředstavovala. Plánování svatby je pro mnohé ženy několikaměsíčním projektem, který je dokáže pohltit naplno. Zejména pokud jsou perfekcionistky a chtějí mít svatební den přesně podle svých představ. V případě svatby během těhotenství je velmi důležité načasování. Těhotenství totiž přináší řadu fyzických změn, od únavy po nevolnost a pocity nafouknutí. A to nemluvíme o změně konfekční velikosti.

Šťastní novomanželé
Svatba je významným životním milníkem v životě každé ženy.

Svatba v těhotenství má svá omezení, vše však závisí na zdravotním stavu budoucí nevěsty. Pokud víte, že se rychle unavíte, naplánujte svatbu na začátek večera. Rovněž počítejte s tím, že možná budete muset častěji navštívit toaletu (takže by měla být blízko), případně budete citlivá na pachy a vaše vysněná květinová výzdoba vám může způsobit nevolnost nebo bolest hlavy.

V bílých šatech i s bříškem

Představovala jste si vždy samu sebe v krásných svatebních šatech? A měla jste ve vaší vizi i bříško? Právě toto je jednou z velkých nevýhod svatby v těhotenství – vaše tělo se neustále mění a tomuto faktu musíte přizpůsobit i výběr svatebních šatů. V mnoha salonech je třeba rezervovat si je i několik měsíců dopředu, upozorněte proto personál (pokud to na vás ještě není vidět), že v i v době svatby vám šaty budou muset sedět přes bříško. V těhotenství jsou normální otoky rukou i nohou. Myslete na to při výběru bot a mějte připravenou i alternativu na přezutí. Je možné, že budete mít větší nohu, než jste měla před otěhotněním. Stejně zvažte i velikost prstýnku, případně domluvte s klenotníkem jeho dodatečné zmenšení po porodu.

Svatební přípitek? Je to jen na vás

Poslední dny před svatbou si dopřejte relax a dostatek spánku (ty, které mají svatbu za sebou, tato rada určitě pobaví). Nebojte se zapojit do příprav i rodinu a kamarády a delegujte úkoly, které nestíháte. Ve svatební den nezapomeňte pravidelně jíst a také pít, abyste si zajistila energii během celého dne. Svatební přípitek zvažte podle vlastního uvážení, v zásadě byste se však měla během těhotenství vyhnout jakémukoliv alkoholu. Nejnovější studie publikovaná v časopise JAMA Pediatrics ukazuje, že i malé množství alkoholu ovlivňuje vývoj obličeje dítěte. Změny se týkají tvaru nosu, rtů a očí. Důsledky mírného množství alkoholu na vývoj plodu zkoumali výzkumníci z Murdochova dětského výzkumného ústavu.

Svatební kytice
Zapojte do svatebních příprav i rodinu a kamarády a delegujte úkoly, které nestíháte.

Když matrikářka nepozná nevěstu

Představy vlastní svatby, kterou si neužijete, protože dítě všechno zkomplikuje, se děsí mnoho těhotných. Část svobodných budoucích maminek se proto raději vdává ještě před porodem. Svatbu s bříškem absolvovala před pár lety i Hanka z Golianova, máma Karolíny a Matouše. „Vdávala jsem se s bříškem, protože jsme si povídali s partnerem a bylo mi divné přiznávat otcovství kvůli příjmení. Zkrátka jsem se chtěla jmenovat jako moje dítě. Nechtěla jsem se vdávat po porodu, protože ten den a ta chvíle má patřit nám a když už jsou dětičky, tak už je to více méně o nich. Máme spoustu kamarádů, kteří měli svatbu už s dětmi a nevěsta ani 5 minut neseděla, protože dítě něco nonstop potřebovalo právě od ní. Svatbu určitě doporučuji absolvovat ještě před porodem, protože stres, který nevěsta má, a vlastně i celá rodina, se bez dítěte zvládne snadněji,“ popsala svou svatbu v těhotenství na konci sedmého měsíce. Jelikož měla na sobě červené šaty, chvíli ani samotná matrikářka nevěděla, kdo je vlastně nevěsta. 🙂

Dítě jako součást svatebního dne

Pokud jako těhotná se svatbou počkáte, dítě může být součástí vašeho velkého dne. Pro tuto možnost se rozhodla maminka Zuzana z Bratislavy. Svatba se konala přesně v den, kdy měla její dcerka 12 měsíců. „Svatbu jsem si užila a mohu za to děkovat mé sestře, která malou celou dobu vozila v kočárku, takže se probudila až po společném jídle. Pak jsme se jí pár hodin museli věnovat, vystřídala ji celá rodina, ale naštěstí usnula před půlnocí a spala až do rána. Neumím si však představit, jak by to vypadalo, kdyby byla celou dobu nahoře nebo svatbu proplakala,“ podělila se s námi o své zkušenosti.

Těhotná nevěsta
V těhotenství se vaše tělo neustále mění a tomu musíte přizpůsobit i výběr svatebních šatů.

S malým miminkem raději počkejte

Mnohé maminky se shodují, že pokud svatbu s dítětem, tak určitě ne s miminkem mladším než půl roku. Eva ji absolvovala s 5 měsíčním Martínkem a protože byl plně kojen, šaty si musela dávat několikrát dolů. Ve dvě hodiny nad ránem byla již ze všeho tak unavená, že svatbu s manželem předčasně ukončili a hosty poprosili, aby se vydali domů. „Pokud bych se měla rozhodnout znovu, počkala bych, až syn trochu povyroste a může si na svatbě zatancovat, případně se zabavit v dětském koutku, který bych mu tam vytvořila. Zároveň bych byla i já sama uvolněnější, protože s malým by mi pomohla rodina a nebyl by jako miminko odkázán pouze na mámin prs,“ přehodnotila s odstupem času své rozhodnutí.

Výhody svatby v těhotenství

  • Dítě se narodí do manželského svazku.
  • Pokud jste nerada středem pozornosti, budete to mít co nejdříve za sebou.
  • Váš nový manžel bude automaticky považován za otce dítěte, svobodní biologičtí rodiče mají povinnost určit otcovství na matrice nebo soudu.
  • Od zaměstnavatele máte oba nárok na pracovní volno s náhradou mzdy na jeden den k účasti na vlastní svatbě, druhý den volna je už bez náhrady mzdy.
  • Vyhovíte mnohým příbuzným, kteří mají rádi tradice.
  • Kolotoč úřadů je jednodušší, než kdybyste řešili věci už s miminkem na světě.

Nevýhody svatby s bříškem

  • Jako těhotné vám svatbu můžou znepříjemnit nevolnost, únava či otékání končetin.
  • V případě vlastních zdravotních problémů nebudete mít tolik času věnovat se hostům a svatební den si užít.
  • Svatbu vám mohou překazit, či dokonce zrušit i jiné neočekávané komplikace spojené s těhotenstvím.
  • Můžete mít problémy při výběru šatů, bot či prstýnků.
  • To, že nebudete v nejlepší kondici a „ve svatební velikosti“ se může podepsat i na vaší psychice.
  • Připravte se na omezení v případě pití alkoholu či „odvázaní se“ na tanečním parketu.
  • Stresy spojené se svatbou budete snášet jako těhotná.
  • Možná se budete muset vyrovnávat s potenciálními předsudky okolí a ortodoxních příbuzných.
  • Loučení se svobodou se neponese v bujarém duchu.
Nevěsta a ženich
Jako těhotné vám svatbu mohou znepříjemnit nevolnost, únava či otékání končetin.

Jak dlouho trvá zorganizování svatby?

Pokud vás vaše těhotenství utvrdilo v tom, že svatbu chcete mít co nejdříve a ptáte se, za jakou dobu ji stihnete zorganizovat, vězte, že na vaši otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Vše záleží na vašich nárocích, množství financí, počtu pozvaných hostů i konkrétního ročního období. V zimních měsících se vám spíše podaří sehnat fotografa či kameramana s volným termínem. Tyto profese mívají v letních měsících kalendáře obsazeno i na rok dopředu. Pokud vám navíc s její přípravou pomůže nejbližší rodina, svatbu stíháte expresně zorganizovat i za dva týdny. Podle našeho malého průzkumu trvalo nevěstám pořádání svatby od neuvěřitelných 11 dní až po rok a půl, který zahrnoval i bělení zubů kvůli krásnému úsměvu na fotkách. 🙂

Svatební trendy pro rok 2017

Pokud nechcete svatbu odbýt ve dvojici na matrice ani za ni utratit desítky tisíc korun, zapomeňte na svatební agenturu, půjčenou limuzínu, kýčovité vypouštění svatebních holubů či nebezpečné lampiony štěstí (k lampionům musíte mít dokonce povolení). Najděte si raději pod heslem DIY wedding stránky, které vám ukáží, jak si připravit vlastní svatební oznámení, pírka, jmenovky na stůl či samotnou svatební výzdobu. Svatební hostinu můžete uspořádat i v zahradě pod širým nebem. Drahé ikebany nahradíte lučními a zahradními květinami, svícny zase zavařovací sklenicemi s krajkou.

Svatební kytice
Trendem svatebních kytic pro rok 2017 je uvolněnost. Foto: Ateliér Papaver

Přidanou hodnotou svatební kytice podle trendů pro rok 2017 je malá nedokonalost. V nepravidelných kyticích sem-tam něco visí, jinde zase přečuhuje. Nejvýraznější změna však je v barevnosti a v rostlinném sortimentu. Trendem v květinových aranžmá pro rok 2017 bude uvolněnost, objevování nových kombinací rostlin a barev. „Cílem je, aby svatební kytice nebyly omezeny jen na přívlastek romantické. Z každé jedné se má stát přímo umělecké dílo. Tradiční bílá barva s růžovou už nestačí. Kytice jsou promyšlenější, doplněné barevnými akcenty meruňkové nebo skořicové. Co však zůstává, je nadčasová kombinace bílé a zelené, přičemž aranžmá by mělo obsahovat více odstínů zelené. Vázy či nádoby na aranžování se také svým tvarem či materiálem více přiklánějí k jednoduchosti a autenticitě,“ popsaly nejnovější svatební trendy dívky z Ateliéru Papaver.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Vaříme dětem Zdraví

Superpotraviny vhodné i pro batolata

0
Novinky

Klidné Vánoce s miminkem? Jde to!

0
Novinky Zdraví

Sbohem vaničko, přichází kyblík!

Navigácia

Magazíny