Jednorázové plenky. Zatěžují životní prostředí i peněženku. Jedno miminko jich za den spotřebuje přibližně 10, měsíčně 300 a ročně více než 3 000. Což je okolo 14 000 Kč ročně a přibližně 27 000 – 53 000 Kč za celou dobu plenkování. Za tyto peníze si už koupíte starší auto, nebo se vypravíte na dovolenou k moři. Kromě toho, jednorázové plence trvá až 500 let, než se rozloží. Vaše dítě tak už od narození vytváří ekologický problém, s jehož následky bude žít celý život. A nejen ono, ale i jeho praprapravnuci. A přitom to jde ekologičtěji i levněji. Podívali jsme se na alternativy k jednorázovým plenám.
Látkové pleny jsou z dlouhodobého hlediska levnější
Dnes už můžete děťátko zabalit do látkových plen, které jsou pro miminko pohodlné, snadno se s nimi manipuluje a zapínají se suchým zipem nebo patentkami. Mnoho žen si pod pojmem „látková plenka“ téměř okamžitě představí čtvercové pleny, kterými nás přebalovali naše maminky. Ty se sice stále hodí na zastínění kočárku, ochranu oblečení nebo povlečení, no na přebalování dnes už máme lepší řešení.
Výhody látkových plen:
- celková investice na celou dobu plenkování je okolo 8 000 Kč,
- pleny můžete použít i při dalších dětech nebo je prodat či darovat další mamince,
- látkové pleny neobsahují bělidla, plasty, parfémy a chemické látky, které jsou přítomné v jednorázových plastových plenách,
- látková plena je příjemná pro dětský zadeček a snižuje riziko opruzenin,
- látkové pleny koupíte v různých veselých a milých motivech.
Nevýhody látkových plen:
- některým maminkám se počáteční investice může zdát vysoká, za základný set pln zaplatíte aspoň 2 600 Kč,
- mnoho maminek odmítá látkové pleny kvůli nutnosti praní,
- nepraktické při cestování,
- při pravidelném praní plen spotřebujete více vody a energií,
- konvenční bavlna, ze které jsou pleny často vyráběny, představuje zátěž pro životní prostředí. Pro přírodu i pohodlí vašeho drobečka raději sáhněte po plenách z bambusu, konopí nebo organické bavlny.
Naše hodnocení: Látkové pleny mají obrovské ekonomické i ekologické výhody. I přesto, že při praní spotřebujete více vody, stále jde o alternativu přátelštější k životnému prostředí. Navíc, látkové pleny většinou protékají méně a materiál je příjemnější a zdravější pro dětský zadeček.
Jednorázové ekologické pleny jsou zdravější
Pokud hledáte ekologičtější alternativu, ale na praní látkových plen nemáte čas, můžete zvolit jednorázové ekologické pleny. Sáhnete si však hlouběji do kapsy, ekologické pleny jsou dražší než klasické jednorázové.
Výhody jednorázových ekologických plen
- jsou šetrnější k životnému prostředí, až 50 % pleny je rozložitelné,
- neobsahují chlór, parfémy, latex, ropné plasty a obsahují jen minimální množství chemikálií,
- vnější část a často i savé jádro jsou 100% biologicky odbouratelné,
- nižší riziko podráždění pro dětský zadeček.
Nevýhody jednorázových ekologických plen
- vyšší cena v porovnání s klasickými jednorázovými plenami,
- nižší dostupnost, koupíte je ve vybraných drogériích, lékárnách bio obchodech a na internetu, v běžných řetězcích je nekoupíte.
Naše hodnocení: Jednorázové eko pleny jsou skvělou náhradou plastových plen. Děťátku je v nich pohodlněji a zejména neobsahují chemikálie, které jsou součástí běžných jednorázových plen. Při eko plenách si však sáhnete hlouběji do peněženky, jsou obvykle alespoň dvojnásobně dražší než plastové plenky.
Bezplenkovou metodou ušetříte pleny i peníze
Stále více maminek oblibuje tzv. bezplenkovou komunikační metodu. Oč v ní jde? Maminky sledují reakce svého děťátka a učí se odhadnout, kdy chce mrňousek vykonat potřebu. Následně maminka miminko svlékne a v bezpečné poloze podrží miminko nad kbelíkem nebo umyvadlem. Může to znít komplikovaně, ale časem se naučíte poznávat znaky svého miminka a ono to určitě ocení.
Výhody bezplenkové metody:
- výrazně nižší spotřeba plen,
- zdravější pokožka miminka a méně opruzenin,
- pohodlí pro miminko,
- budování vzájemného vztahu mezi maminkou a děťátkem.
Nevýhody bezplenkové metody:
- ze začátku je to náročné na čas a trpělivost,
- nepraktické při cestování.
Naše hodnocení: Bezplenková metoda je nejekologičtějším řešením, učíte se při ní komunikovat s vlastním dítětem a zároveň chráníte jeho pokožku před podrážděním a opruzeninami. Aktivním maminkám se může zdát bezplenková metoda nepraktická.
Která metoda je nejlepší?
Výběr plen necháme na vás. Vy víte, jaké jsou vaše ekonomické a časové možnosti. V naší redakci jsme se shodli, že kombinace látkových plen s eko plenami nebo bezplenkovou metodou je jednak šetrné k přírodě, k vašemu dítěti i vaší peněžence. Většina maminek, které preferují látkové pleny, je právě kvůli cestování nebo různým aktivitám střídá s ekologickými jednorázovými. Některé maminky zase praktikují bezplenkovou metodu a pojišťují se látkovými plenami, při aktivitách náročných na čas sáhnou