Den Země patří v současnosti mezi nejpopulárnější světové dny s množstvím doprovodných akcí. Je důležité, aby si děti již odmalička uvědomovali, že 22. dubna slaví naše planeta a že na její ochranu bychom neměli zapomínat po celý rok.
Světový den Země slavíme již od roku 1970. Právě v tomto roce vědci a ekologové podrobně pozorovali poškození naší atmosféry díky snímkům z kosmu. I z tohoto důvodu si každý rok v dubnu připomínáme, jací jsme závislí od kvalitního životního prostředí a že přírodní zdroje, které využíváme, mohou být jednoho dne vyčerpány. Letos padne 22. duben na neděli, což z něj činí ideální možnost, jak strávit s rodinou netradiční den plný zábavy a dobrých skutků.
Nový strom = nový život
Přidejte se k milionům lidí po celé planetě a proveďte předposlední dubnovou neděli dobrý skutek, který zlepší naše životní prostředí. Můžete jít svým dětem příkladem a společně zkrášlit okolí, například tím, že vysbíráte odpadky nebo se zúčastníte obnovy hřiště či jiného veřejného prostoru, který vám je blízký. Dále můžete na své zahradě nebo na sídlišti vysadit nové stromky a květiny.
Nemusíte na to být sami. Den Země slaví množství obcí, měst nebo městských částí po celém Česku, které v tento den připravují mnoho událostí a společných akcí. Zúčastněte se jich spolu s vašimi dětmi. Stačí si předem vybrat, do jaké aktivity byste se chtěli zapojit a připravte se na skvěle strávený rodinný den.
Zem si zaslouží úctu každý den
Je skvělé udělat si z Dne Země tradici, kterou budete dodržovat s dětmi každý rok. Může jít klidně i o den, kdy budete co nejméně používat domácí spotřebiče na elektřinu nebo den, kdy nepoužijete dopravní prostředek a raději se půjdete převézt na kole. Nápadů na kreativní využití tohoto dne je nespočet, stačí si vybrat.
Přesto by bylo skvělé, kdybychom dětem vštěpovali ekologické rady po celý rok. Je důležité, abychom jim vysvětlili, že sprchování je oproti koupání mnohem úspornější, že odpad se musí třídit nebo že hromadná doprava, kolo nebo pěší chůze zatěžují životní prostředí mnohem méně než přeprava autem.
Eko rady pro děti
Dnes již existuje množství knih a příruček, které hovoří o tématu životního prostředí a jsou věnovány přímo dětem. Rovněž i škola by měla dát dětem alespoň jaké-takové ekologické základy. Rozvoj dlouhodobých ekologických návyků je však zejména odpovědností rodičů. Zkuste i v tomto případě spojit učení s hrou a vymyslete dětem různé zábavné úkoly.
Nakrmte společně hladové odpadkové koše. Odpadky patří do koše a ne na zem. Odpadkové koše si pochutnají na odpadcích vždy a všude, důležité je však dát jim jen takový druh potravy, kterým se živí. Adoptujte si potok nebo louku. Postarejte se spolu s dětmi o nedaleký kousek přírody, na kterém vám záleží. Vyzbierajte odpadky v okolí jezírka nebo na mýtině, kde opravdu nemají co dělat. Vystopujte doma, kde všude můžete používat ekologické žárovky a spotřebiče. Ochraňujte lesy recyklací papíru a zejména používáním obou jeho stran.
Nový začátek
Den Země by opravdu neměl být jediným dnem v roce, kdy věnujeme pozornost naší planetě. Může to však být ideální start pro děti a rodiče na to, aby začali více mluvit o tomto tématu a nastudovali si případně další informace. Je spousta věcí, které můžeme dělat jinak, například i tím, že na čištění domácnosti použijeme ekologické čističe.
Velmi dobrým krokem je i kupování lokálních produktů, které nemusí být dováženy z velkých vzdáleností. I taková drobnost, jakou jsou dětské hračky, může mít ekologický dopad. Kupujte dětem kvalitní dřevěné hračky nebo hračky z ECO plastů, které splňují ty nejvyšší ekologické standardy. Osvojením si alespoň některých ekologických rád můžeme mít Den Země každý jeden den. Naše planeta si to zaslouží.