Je přirozené, že během chladnějších měsíců dostává imunita našeho dítěte zabrat. Kromě chřipek, angín či různých viróz, se můžete setkat i se šestou nemocí. Toto hrozivě znějící dětské onemocnění naštěstí nepatří k těm vážnějším. Mívá však složitější diagnostiku.
Šestá nemoc se nejčastěji objevuje u malých dětí do dvou let. Často trápí batolata, kterým se prořezávají špičáky. Tento proces dá organismu malého dítěte řádně zabrat, a tak je snáze náchylné na různé nemoci. Šestá nemoc je infekční onemocnění, takže jejím nositelem je virus.
Na začátku jsou teploty
Šestá nemoc vaše děťátko potrápí zejména vysokými teplotami. Zvláštní je, že jim nic nepředchází. Malý pacient nemá předtím žádnou rýmu nebo kašel, jednoduše se mu z ničeho nic zvýší teplota. Horečky bývají velmi vysoké a často jsou jediným příznakem této nemoci. Typické je, že mají i náhlý odchod. Horečka mívá kolísavý průběh a po zábalech zvykne klesnout a znovu se vrátit. Důležitým znakem této choroby je fakt, že dítě nemá žádné jiné příznaky jako rýma, kašel, průjem či zvracení.
Na řadu přijdou vyrážky
Když si rodič vydechne, že teploty ustoupily, objeví se další typický projev šesté choroby – vyrážky. Výsyp bývá ve formě maličkých červených vyrážek, zpravidla na hrudi, končetinách a krku. Vyrážka má průměr 2 – 5 mm, nesvědí a při zmačknutí bledne. Není nijak nebezpečná, děťátko nebolí a není třeba je natírat. Červené flíčky obvykle zmizí do dvou dní a dítě je opět zdravé.
Právě tento výsyp zvykne rodiče pořádně vystrašit. Spála či spalničky se projevují však jinak vypadajícími vyrážkami. Další příznaky, které toto onemocnění mohou a nemusí doprovázet, jsou podrážděnost, nechutenství, nespavost, které jsou zapříčiněny zejména vysokými teplotami nebo zduřením uzlin v oblasti hlavy a krku.
Kdy navštívit lékaře
Šestou nemoc umíme dostat pod kontrolu i v domácím prostředí. Důležité je udržovat teplotu pod 38, 5 °C, protože vyšší hodnoty začínají být zejména pro malá miminka nebezpečné. Podávat můžeme paracetamolové nebo ibuprofenové přípravky, nikoli však Acylpyrin. Dětem po jeho užití mohou nastat značně rozsáhlé komplikace. Teplotu můžeme snižovat i zábaly a sprchou. Důležitý je pravidelný příjem tekutin, protože ty se pocením z těla dostávají ven velmi rychle. Tekutiny by měly být pokojové teploty.
Lékaře byste měli navštívit, pokud má obdobné komplikace dítě do 1 roku života a rovněž pokud se vám žádnými dostupnými prostředky nedaří teplotu stlačit pod 38, 5 °C. Lékařskou pomoc vyhledejte i tehdy, pokud dítě odmítá tekutiny, má suchý jazyk a nechce močit více než 6 hodin. Nebezpečné mohou být křeče z teploty. Pokud se vyskytne taková komplikace, okamžitě volejte rychlou lékařskou pomoc.
Důležitá je správná diagnóza
Pro léčbu šesté nemoci nejsou zapotřebí antibiotika. Neměla by žádný účinek, protože nejde o bakteriální onemocnění. Mnoho lékařů však nasazuje tento druh léčby preventivně, a to by v tomto případě způsobilo mnohem více škody než užitku. Mnohdy se stane, že když u děťátka nakaženého šestou nemocí ustoupí teplota a objeví se zmíněné vyrážky, lékaři to vyhodnotí jako alergickou reakci na podávaná antibiotika. Tato nesprávná dedukce může ztížit antibiotickou léčbu dítěte v budoucnosti, protože kvůli špatně diagnostikované alergii mu nemohou podat požadovanou léčbu.
Šestá nemoc není nové onemocnění, ví se však o něm poměrně málo. Důležité je mít na paměti, že pokud vaše dítě nemá žádné příznaky jako kašel, průjem či zvracení, není vždy nutná léčba antibiotiky. Dožadujte se vyšetření, které vašemu dítěti náleží.